Yazı Detayı
06 Mayıs 2017 - Cumartesi 10:41 Bu yazı 3055 kez okundu
 
Kış sert geçecek
Dr. Osman Ergin
 
 

Türk turizmi, 2016 sezonunu; yıl boyunca süren ve sert esen rüzgarların da etkisi ile olumsuz tabloların gölgesinde umutsuz kapatırken, 2017 sezonuna yeni umutlarla başladı. Bunda; şubat ayından sonra da devam ettirilen erken rezervasyonlarının etkisi tabi ki var. 
Fakat; geçen yıla göre erken rezervasyonların artış oranın  yüzde 50'lere ulaşması, rezervasyon arttırma çabaları ile verilen kıyasıya mücadele sonundaki uygulanan fiyat indirimleri nedeni ile meydana gelen gelir kaybı gerçeğini ört bas edemiyor.
Bilindiği üzere; Rus turistin her ne kadar Türkiye alışkanlığı var ise de; Türk turizminin de bir o kadar alışkanlığı ve potansiyeli olan turiste ihtiyacı var. Lakin bir gerçek var ki; iki ülke arasındaki gerginlik her zaman alternatif destinasyonlara can suyu olurken; bu durumdan en çok hoşnutsuz olan kesim de Rus halkı ile Türk Turizmcisi oluyor.   
Turizmci şu an suların durulması ve 2016 sonuna doğru yasakların kalkması ile yükselişe geçen Rus ziyaretçi sayısının 2015 yılı seviyesine ulaşarak, bu pazarda yeniden 4 - 5 milyon rakamlarının yakalanmasını umut ediyor. 
Son olarak; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya devlet başkanı Putin’in Soci’deki görüşmesinin en önemli konusunun turizm olması ve ardından; Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç’in verdiği demeç ile  Putin-Erdoğan görüşmesinden sonra Rusya Sivil Havacılık Kurumu'nun tur operatörlerine yönelik yapmış olduğu uyarının bu günden sonra geçerliliği yitirdiğini söylemesi de turizmcinin yüreğine su serpmiş oldu.
Ardı ardına yaşanan olumsuzluklar sebebi ile Avrupalı turistten umudunu kesen ve gözünü Rusya’ya dikerek bu iki devlet arasındaki ilişkileri an be an takip eden turizmcinin moralleri de bu sayede düzelmeye başladı.
Sonuç olarak; Turizmde gelinen nokta her birinin amacı farklı  da olsa; benzer ve alternatif destinasyonlardaki rakiplerimizin de, Rus halkının da, bizim de gözümüz; pamuk ipliğine bağlı olan Erdoğan – Putin ilişkisinde. 
Bunu kısa bir kıssa ile özetlemek gerekirse;
Orta sınıfa mensup Amerikalı kent yaşamından bıkar ve kırsalda Kızılderili bölgesine yakın bir yerde kendine mütevazı bir ev yapar. 
Artık; kırsalda, doğayla iç içe yaşayacaktır. 
Mevsimlerden sonbahardır ve kışa hazırlık için odun toplamaya gider. 
Odunlarla birlikte evine döndüğünde yaşlı bir Kızılderili odunlara bakarak, 
“Bu yıl kış sert geçecek” der. 
Başıyla onaylayan beyaz adam, yeniden ormana dalarak evine daha çok odun getirir.
Kızılderili hala oradadır ve bu kez, “Bu yıl kış çok sert geçecek” der. 
Beyaz adam yeniden yola düşer. 
Daha çok odun getirip evin önüne yıkar ve kesmeye başlar. 
Kızılderili bu kez, “Bu yıl çok çok sert geçecek” der. 
Kafası karışan beyaz adam Kızılderili ye bunu nereden bildiğini sorar.
 Kızılderili, bilge ama kayıtsız bir tavırla cevap verir. 
“Çünkü beyaz adam sürekli odun topluyor”

 
Etiketler: Kış, sert, geçecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı