Yazı Detayı
08 Mart 2021 - Pazartesi 12:10 Bu yazı 8981 kez okundu
 
Her insan bir işe yarar
Ahmet Yılmaz | Eğitimci
 
 

“Her insan bir işe yarar.” Bu cümleyi, Kırşehir’de açık cezaevinin önünden geçerken kapıda görmüştüm. 

Evet, her insan bir işe yarar. Her insan, bu dünyaya bir vazifesi olarak gelmiştir. Bu vazifenin uhrevî bir tarafı vardır ancak dünyevî tarafları da vardır. Yani insan ilişki içerisinde olduğu herkese karşı bir sorumluluk taşımaktadır. Bu sorumluluklardan en önemlisi, insanların kendilerine karşı taşıdıkları sorumluluktur. Her insan kendini tanımalıdır. Kendini bilmeyen bir insanın etrafında olan bitenden haberi olmaz. Kendini anlamayan insan, diğer insanları anlayamaz.  Dünyada hiçbir canlı yoktur ki boşuna yaratılmış olsun. Önemli olan insanın kendisini keşfedebilmesidir. Hayatta herkesin yapabileceği mükemmel işler elbette vardır. İnsan yaşarken bunu bulmalı. Ancak bunu bulmada ne kadar erken davranırsa hayatı o kadar erken yoluna girer. İnsan kendini ne kadar erken bulursa dünyayı o kadar erken tanır. 
Biz anne babalar; evlatlarımızın kendilerini bulmasına, onların en iyi yapabildikleri şeyleri keşfetmelerinde onlara rehber olabiliriz. Onlara imkân ve fırsatlar vermeliyiz. Güzel resim yapma yeteneğine sahip olan birisinin eline boya kalemi vermeden bunu anlayamayız. Güzel futbol oynayabilen birisinin ayağında topu görmeden anlayamayız. Ya da piyano çalmada marifetli olan birisini ancak piyano başında görürsek marifetini anlayabiliriz. İnsan, çocuklarına ne kadar çok imkân verirse ve de onlarla ne kadar çok vakit geçirirse keşfetmeleri daha kolay ve hızlı olacaktır. 
Hayat çok hızlı geçiyor. Hâlâ çevremizde ne işe yaradığını bilmediğimiz insanlar var. Biz de bize emanet edilen çocukları bir an önce keşfedemezsek yarın onlar da ne işe yaradıklarını bilmeden bir ömür geçirebilirler. 
Bir insan, toplum için ya faydalıdır ya da zararlıdır. Bunun ortası yoktur. Bir insan benim kimseye zararım yok diye boş boş oturuyorsa o insanın topluma da çevresine zararı vardır. Faydasız insanların ortak özelliklerine bakarsanız kendilerini bulamamış olduklarını ve yeteneklerini keşfedemediklerini görürsünüz.
Şimdi düşünelim. 
Biz ne işe yarıyoruz?

 
Etiketler: Her, insan, bir, işe, yarar,
Yorumlar
Haber Yazılımı