Yazı Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 10:38 Bu yazı 1623 kez okundu
 
Evlilik
Hidayet Oktay | Halk Kütüphanesi Müdürü
 
 

Beşeriyetin en büyük kurumudur aile. Kim bulmuş ne zaman kurumsallaşmış bilinmiyor. Bilinen iki insanın iyi günde kötü günde, hastalıkta, sağlıkta birbirine destek olması, var olan kurumu ayakta tutmasıdır. Öyle uzun soluklu kurumlar gibi uzun yıllar sürmüyor. Karı ve kocadan birisi ölünce sonlanıyor. Bazen da boşanma gibi bir açmazla karılaşıyor bu dünyanın en güzel kurumu. (Son zamanlarda ne çok arttı değil mi boşanmalar?) Oysa ne güzel duygularla başlamıştı birliktelik. Zamanla bu güzel duyguların yerini kem gözler alıyor. Sağlam durup direnebilenler evliliklerini sürdürüyorlar, birazcık tereddüttü olanlar ise bu kutsal kurumu yıkıyorlar. Sonrada ortaya parçalanmış aile diye acılarla dolu bir kavram çıkıyor. 

 

“Bu akşam eve geldiğimde eşim akşam yemeğini servis ediyordu. Elini tuttum ve ona söyleyeceğim şeyler olduğunu söyledim. Masaya oturdu ve sessizce yemeği yemeye başladı. Ve yine gözlerinde o korkuyu gördüm.
Bir an kasıldım ağzımı açamıyordum ama düşüncelerimi söylemem lazımdı. Ben boşanmak istiyorum. Sinirlenmedi sözlerime karşılık vermedi, sadece sebebini sordu. Bir cevap veremedim ve buna çok sinirlendi elindeki çatal bıçakları fırlattı. Bana bağırdı ve adam olmadığımı söyledi. Bu akşam tek kelime konuşmadık. Eşim bütün gece ağladı. Farkındaydım evliliğimizin ne olacağını merak ediyordu, ama onu tatmin edecek bir şey söyleyemedim. Ben Jane'e âşık oldum, eşimi sevmiyorum artık.
Bu vicdan azabıyla bir evlilik sözleşmesi hazırladım. Evi, arabayı ve şirkettin 30’unu ona verecektim. Sözleşmeye kısa bir süre baktı ve yırttı. 10 yıl hayatımı paylaştığım bu kadın bana yabancı olmuştu. Onun harcadığı zamana ve enerjiye üzülüyordum, ama geri dönemezdim, Jane'e çok âşık olmuştum. Sonra hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı, bu benim beklediğim bir tepkiydi. Onun ağlaması benim hafiflememe sebep olmuştu. Bir süredir aklımdan geçiriyordum boşanmayı, bu fikir bende saplantı haline gelmişti ve şimdi bu duyguyu daha da güçlü hissediyordum ve doğru karardı.
Bir sonraki akşam eve geç gelmiştim ve eşimi masada yazı yazarken gördüm. Çok uykum vardı ve akşam yemeğini yemeden uyumaya gittim. Jane ile geçirdiğim o kadar saat beni yormuştu. Bir ara uyandım ve onu hala yazı yazarken gördüm, ama bu benim umurumda değildi ve başımı çevirip uyumaya devam ettim. 
Ertesi sabah bana şartlarını yazı halinde sundu. Benden hiç bir şey istemiyordu, sadece boşanmamızı ilan etmek için 1 ay müsaade ve bu zamanda normal bir aile gibi davranmamızı istedi. Bunun sebebi oğlumuzun 1 ay sonra sınavlarının olması ve bu dönemde ona bu yükü bindirmemekti. Bu kabul edilebilir. Bir şey daha vardı, benden onu evlilik gecesinde onu kapıdan içeriye nasıl taşıdığımı hatırlamaktı ve 1 ay boyunca her sabah onu yatak odasından kapıya kadar taşımamı istedi. Kafayı yediğini düşündüm, ama son günlerimizin iyi geçmesi acısından, kabul ettim.
Sonra bu şartlardan Jane bahsettim, yüksek ses ile gülüp bunun çok saçma olduğunu ve eninde sonunda boşanmayı kabul etmek zorunda kalacağını söyledi.
Eşimle boşanma konusunu açtığımdan beri fiziksel temasta bulunmadık. Bu sebepten ilk gün onu kucağıma alıp kapıya götürdüğümde tuhaf bir duygu yaşadım. Oğlumuz arkamızda duruyordu ve alkış yapmaya başladı 'babam annemi kucağında taşıyor' bu onu çok sevindirmişti.
Sözleri canımı acıtmıştı... Yatak odasından evin kapısına kadar 10 metre taşıdım. Eşim gözlerini kapattı ve kulağıma 'oğlumuza boşanmamızdan bahsetme' diye fısıldadı. Ben de başımı öne eğerek tamam dedim. İçime bir üzüntü çöktü. Kapı önünde onu bıraktım eşim otobüs durağına gitti ve onu işe götürecek olan otobüsü bekledi. Ben de tek başıma ofise gittim.
2. Gün bu oyunu oynamak bize daha kolay gelmişti. Eşim başını göğsüme yasladı ve onun kokusunu duydum. Birden eşime uzun süredir bakmadığımı anladım. Ve onun evlendiğim zamanki kadar genç olmadığını fark ettim. Yüzünde hafif çizgiler oluşmuş saçlarına ak düşmüştü. Gecen yıllar öylesine yanından geçmemişti, o an kendime ona bununla neler yaptığımı sordum.
4. Gün onu kucağıma aldığımda bir güven duygusu yaşadım. Bu bana hayatının 10 yılını hediye eden kadın.
5. Gün bu güven duygusu daha da büyümüştü. Bundan Jane bahsetmedim. Günler geçtikçe onu taşımak daha da kolaylaşmıştı, belki de bu sayede yaptığım antrenmandan dolayıdır bu.
Bir sabah onu ne giyeceğini düşünürken izledim. İsyan ederek her gün kıyafetlerin biraz daha bol geldiğini söyledi. Birden onun ne kadar süzüldüğünü ve kilo verdiğini fark ettim. Demekki onu her sabah daha kolay taşıyabilmemin sebebi buydu. Bu kadar acıyı ve üzüntüyü kalbinde taşıyordu. Farkında olmadan başını okşadım. O an oğlumuz da geldi ve 'baba, annemi taşıman lazım' dedi. Bu hayatımızın bir parçası olmuştu, babasının annesini odadan kapıya taşıması. Eşim oğlumuzu yanına çağırdı ve ona sıkı sıkı sarıldı. Ben başımı çevirdim, son anda kararımdan vazgeçmek istemiyordum. Onu kucağıma aldım ve yatak odasından kapıya kadar taşıdım. Elini enseme koymuştu ve ben onu sıkı sıkı tutmuştum. Tıpkı evlendiğimiz gün gibi.
Artık huzursuzlaşmıştım bu kadar kilo vermesinden. Son gün onu kucağımda taşıdığımda hareket etmedim. Oğlumuz okuldaydı ve eşime hayatımızdaki yakınlığın ne kadar eksildiğini söyledim. Ofise gittim arabadan fırladım kapıyı kilitlemeden bunun için zaman yoktu. Her anın kararımı değiştirmesinden korkuyordum ve merdivenden yukarı koştum, yukarı varınca Jane kapıyı açtı. Ona karımdan boşanmayacağımı söyledim.
Şaşkın bir ifadeyle elini anlıma koydu ve 'senin ateşin mi var' diye sordu. Üzgünüm Jane ama ben artık boşanmak istemiyorum dedim. Evliliğimizin renksiz kalması sevgi eksikliğinden değil, birbirimizin değerini unuttuğumuzdandı. Şimdi aklıma geldiki, ona evlendiğimiz gün kapıdan içeri taşıyınca ömrümün sonuna kadar Sadakat yemini verdiğimi........Jane olayı anlayınca yüzüme bir tokat attı ve kapıyı kapatarak ağlamaya başladı. Hemen aşağı koşup ilk çiçekçiye gidip eşime bir buket çiçek aldım, üzerindeki karta da ‘Seni her sabah hayatımın sonuna kadar taşıyacağım’.
Eve vardığımda yüzümü bir gülümseme kapladı, elimde çiçeklerle yatak odasına gittim ve eşimi yatağın üstünde ölü buldum. Eşim aylardır kanser ile savaşıyordu ve ben Jane ile ilgilenmekten bunu fark etmemiştim. Fazla yaşamayacağını bildiği için, beni oğlumun bana negatif tutumundan korumaya çalışmıştı. En azından oğlumun gözünde iyi bir eş olarak kalmamı istemişti.

 

İlişkiler hep güzel başlar güzellikleri gördüğümüz sürece de güzel devam eder. Ama küçük şeylerden mutluluk duymasını unutup paralı etmenlere daldığımız anda mutluğun yerini yapmacık gülümsemeler, günü kurtaran hazlar alır ki işte tehlike budur. Eşler arasındaki en büyük bağ temastır. Eşine dokunmayan, onu nasıl sevebilir ki? Temassız sevgi sanal sevgidir yapmacıklı sevgidir. 
Siz siz olun sevginize teması, sözü, saygıyı, aileyi katın. 
Yoksa. Yoksası yok olsun. Eşinize de işinize gösterdiğiniz kadar ilgi gösterin, zaman ayırın.

 
Etiketler: Evlilik,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
25 Ağustos 2021
Bir şey olacağım diye uğraşmayın bir şeyler yapın
688 Okunma.
18 Ağustos 2021
İnanç
333 Okunma.
10 Ağustos 2021
Çalışan kazanır
357 Okunma.
27 Temmuz 2021
Asıl varsıllığınız elinizdeki değerinizdir
417 Okunma.
13 Temmuz 2021
Ne oldun, ne olacaksın?
365 Okunma.
06 Temmuz 2021
Misafir en büyük değerdir
366 Okunma.
30 Haziran 2021
Hayatın anlamı
393 Okunma.
23 Haziran 2021
Dört mahalle
379 Okunma.
18 Haziran 2021
Ben ne yaptım demeyin
387 Okunma.
07 Haziran 2021
Allah rızası
420 Okunma.
01 Haziran 2021
Rekabet- Sen zaten değerlisin
423 Okunma.
24 Mayıs 2021
Vermesini bilebilmek
455 Okunma.
18 Mayıs 2021
Benim bir adam var
490 Okunma.
10 Mayıs 2021
İki seçenek
507 Okunma.
27 Nisan 2021
Huzur gürültü patırtı içinde yakalanıyorsa değerlidir
581 Okunma.
19 Nisan 2021
Huzur
679 Okunma.
14 Nisan 2021
Mutluluk parada değil bireydedir
790 Okunma.
24 Mart 2021
Çocuklarımız geleceğimizdir
1265 Okunma.
16 Mart 2021
Baba ile kızı
1798 Okunma.
09 Mart 2021
Çocuklar Sevgiyle büyür
2320 Okunma.
01 Mart 2021
Çocuklar en büyük hazinemizdir
2301 Okunma.
22 Şubat 2021
Ayak ile yürek
1615 Okunma.
15 Şubat 2021
Anne yemeği -Seni seviyorum anne-
1517 Okunma.
08 Şubat 2021
Aile mutluluğu
992 Okunma.
05 Mayıs 2020
Coronavirüs günlerini okuyarak değerlendirelim
31415 Okunma.
17 Ocak 2020
Tatili değerlendirmek
2468 Okunma.
28 Eylül 2017
Her şey göründüğü gibi değildir
9224 Okunma.
23 Eylül 2017
Ustalık farklıdır!
3150 Okunma.
16 Mart 2017
Çocuklar en büyük hazinemizdir
3799 Okunma.
Haber Yazılımı