Yazı Detayı
10 Haziran 2021 - Perşembe 12:48 Bu yazı 125 kez okundu
 
Düşünce ve inançlarınızı değiştirin
Cansu GEZGİNÇ | Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanı
cansuelzakariyer@gmail.com
 
 

İnsanın hayatı, inanç ve düşüncelerinin bir yansımasından ibarettir. Hayatımızda ortaya çıkan tüm gelişmeler bu bakış açısından bir anlam ifade eder. Çünkü bize yarar sağlamayan ve hatta zarar veren inanç ve düşüncelerimizi değiştirmediğimiz sürece, istediğimiz bir geleceği inşa etmemiz pek mümkün değildir. Bu değişimin gerçekleşmesi için başımıza illaki olumsuz bir takım şeylerin gelmesini beklememize gerek yoktur.

Eğer hayatınızın gidişatından memnun değilseniz, öncelikle halihazırda sahip olduğunuz inanç ve düşüncelerin hayatınızdaki işlevini sorgulamakla işe başlayabilirsiniz. Öncelikle aklınızdan geçen düşünceleri ve daha derinlerde yatan inanç kalıplarını fark etmeye çalışın. Bunun için yazı yazmayı deneyebilirsiniz. Aklınızdan geçen düşünceleri daha iyi fark ettikçe, yerlerine daha iyi ve daha faydalı olanları koymanız mümkün hale gelecektir.
Serge King, “Hayal Mühendisliği” adlı eserinde bu değişimi nasıl yaratabileceğimizle ilgili bizlere bir yöntem önermiştir. Ona göre basit bir cümle veya ifadeyi tekrarlayarak bilinçaltını yeniden programlamak mümkündür. Mesela, sürekli hastalanan biriyseniz. “Sağlığım her zaman yerinde” gibi bir cümle seçebilirsiniz… Bu tür bir inanç değişiminin ön koşulu, inançlarınızı değiştirerek yaşamınızı değiştirebileceğinize gerçekten inanmanızdır. King’in belirttiği yöntem şu adımları içermektedir
Rahat bir konuma geçip gevşeyin.
Kendinize, hayatın gerçeklerinin aslında gerçeklik hakkındaki düşüncelerimizden başka bir şey olmadığını hatırlatın; gö­rüşlerinizi değiştirerek şu andan itibaren yaşamınızı değiştirdiğinizi söyleyin.
Üstesinden gelmek istediğiniz meseleyle ilgili şu ana kadar inanmış olduğunuz her şeyi unuttuğunuzu farz edin: Unutmuş gibi yapın.
Yeni inanç cümlenizi, beş dakikadan daha kısa ve on dakikadan daha uzun olmamak şartıyla, defalarca tekrar tekrar söylemeye başlayın.
Gerekiyorsa, yeni inancınızın ne gibi sonuçlar yaratabilece­ğine dair görüntüleri hayal ederek zihninizin o konuda kal­masını sağlayın.
Bilinçaltınızın programlanmasına güç katacak heyecan veri­ci coşku yaratan duyguları kullanın.
Seansı bitirin ve günlük, normal yaşantınıza dönün.
Sevgiyle…Hep daha iyiye…

Bu çalışmayı günde en az bir kez yapmamız ve hayatınızda birtakım değişiklikler görmeye başlasanız bile, bu yeni inancınızı hayatınızın bir gerçeği haline getirinceye dek, bu çalışmayı kesintisiz sürdürmeniz önerilmektedir.

 
Etiketler: Düşünce, ve, inançlarınızı, değiştirin,
Yorumlar
Haber Yazılımı