Yazı Detayı
07 Haziran 2021 - Pazartesi 21:44 Bu yazı 101 kez okundu
 
Allah rızası
Hidayet Oktay | Halk Kütüphanesi Müdürü
 
 

Günlük çıkarlarımız birçok olgunun önüne geçmiştir. Pek çok değer yargımızı günlük çıkarlar uğruna yok etmişiz, yerine de kimsenin bilmediği, anlamadığı kendi değer yargılarımızı koymuşuz. Unutmayın para ile elde edilen her şey ucuzdur, kolaydır, anlamsızdır. Yani parası olan herkes o değeri, etmeni, olguyu alabilir. Ama emekle elde edilen değerler, olgular anlamlı ve değerlidir. İşte bu noktada devreye girer değer yargıları. Sizin istediğiniz kadar paranız olsun emek harcamadan, çalışmadan, terlemeden iyi bir sporcu olamazsınız. Ama emek harcarsanız, çalışıp, zaman ayırırsanız belki biraz yaklaşırsınız. Bunların yanında yeteneğiniz de varsa sizleri kimseler tutamaz. Yaptığınız işleri bir şey olacağım diye yapmayın, kimlere yararlı olabilirim, kimlerin yarasına merhem olurum diye yapın sonrasında mutlaka bir şeyler olursunuz. Hiçbir şey olamasanız bile iyi bir insan olarak sokaklarda başı dik alnı pak olarak dolaşırsınız.

Bu davranışlar zamanla kendisini gösterecektir. Hiç paranız olmasa da halk arasında saygın, sözü dinlenir, hatırı sayılır bir insan olursunuz. Yapmış olduğunuz işlere her zaman ‘Allah rızasını’ ekleyin. Bütün yaşantınızın rehberi olsun ‘Allah rızası’ ne zaman ki bu rehberden sapmaya başladınız elinizdeki güç, kudret yavaş yavaş kaybolmaya başlar. 

 

“Odunculukla hayatını kazanan bir zat vardı. Allah’a karşı kulluk vazifesini yapar, kimsenin ekşisine-tatlısına karışmazdı. Bu zahit kişinin bulunduğu köyün yakınında bir köy daha vardı. Onlar da dağda kutsal diye kabul ettikleri bir ağaca taparlar, ondan medet beklerlerdi.
Oduncu, bir gün;
‘Şunların Allah diye taptıkları ağacı kesip odun edeyim, pazarda satarak ekmek parası kazanırım. Hem de, bir kavmi Allah’a isyandan kurtarmış olurum’ diye düşünerek Allah rızası için ağacı kesmeye karar verdi. Dağa doğru giderken karşısına acayip suratlı pis bir adam çıkarak nereye gittiğini sordu.
Oduncu;
‘Halkın Allah diye taparak Allah’a isyan ettikleri ağacı kesmeye gidiyorum’ dedi. Adam, oduncuya;
‘Ben şeytanım… O ağacı kesmene müsaade etmiyorum,’ deyince zahit oduncu, şeytana çok kızmıştı. Öldürmek için hücum ederek yere yatırdı ve üzerine oturup hançerini boğazına dayadı. Şeytan zahide; ‘Ey zahid, sen beni öldüremezsin. Allah bana kıyamete kadar müsaade etmiştir. Fakat gel o ağacı kesme, seninle anlaşalım. Ben sana her gün bir altın vereyim, sen de ağacı kesmekten vazgeç. Hem el ağaca tapıyormuş, günah işliyormuş senin neyine gerek, altınını al işine bak,’ dedi.
Adam şeytanı bırakmıştı. Şeytan adama, akşam yatıp sabahleyin yastığının altına bakmasını söyledi ve anlaşarak ayrıldılar. Adam ağacı kesmekten vazgeçip, evine dönmüştü. Akşam yatıp sabahleyin yastığının altına baktığında, altını gördü.
Memnun olmuştu, ikinci gün oldu. Fakat bu sefer şeytan altını koymamıştı. Adam kızıp baltasını aldığı gibi dağa ağacı kesmeye gitti. Fakat yolda yine şeytanla karşılaştı. Adam şeytana iyice kızmıştı. Görünce;
‘Seni sahtekâr seni, kandırdın değil mi beni?’ diyerek üzerine hücum etti. Fakat evvelkinin tam tersine bu sefer şeytan adamı tuttuğu gibi altına aldı. Adam şaşırmıştı. 'Bu nasıl hâl?' der gibi şeytanın yüzüne bakıyordu. Şeytan;
‘Hayret ettin değil mi? Niçin bana yenildiğinin sebebini söyleyeyim; Dün sen Allah rızası için ağacı kesmeye gidiyordun. Seni değil ben, dünyadaki bütün şeytanlar bir araya gelsek yine yenemezdik. Lâkin şimdi Allah rızası için değil de, sana altını vermediğim için kızdığından gidiyorsun, işte o yüzden bana mağlup oldun ve senin ağacı kesmene müsaade etmeyeceğim’ dedi.”


Siz siz olun hiçbir zaman kolaya kaçmayın, doğru bildiğiniz yolda bütün engelleri aşarak yürüyün. Sonunda mutlaka hedefe, zafer kazanmış bir komutan edası ile ulaşacaksınız. Yeter ki iyilikle, saygıyla, doğrulukla mücadelenizi sürdürün. Bu mücadelede sizlere karşı koymak isteyecek çok etmenler çıkacaktır. Sizi çeşitli vaatlerle kandırıp yolunuzdan sapıtmaya çalışacaklardır. Hiç ödün vermeden dosdoğru yürüyün. Elbet ulaşacaksınız hedefinize. Çünkü rehberiniz sizi sadece hedefe götürmek üzere kurulmuştur. 

 
Etiketler: Allah, rızası,
Yorumlar
Haber Yazılımı