Haber Detayı
20 Haziran 2022 - Pazartesi 00:16 Bu haber 701 kez okundu
 
Yaş meyve sebze sektörü vitesi büyütüyor
Başta Avrupa ve Rusya olmak üzere Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde pazar payını artırmayı hedefleyen yaş meyve sebze ihracat sektörü, vitesi büyütüyor.
EKONOMİ Haberi
Yaş meyve sebze sektörü vitesi büyütüyor

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Türkiye'nin sektöründe tek Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj, Lojistik, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Fuarı ve Konferansları (İnterfresh Eurasia) 20-22 Ekim 2022 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilecek.

Fuara Avrupa, Afrika, Rusya, Ortadoğu, Uzakdoğu ülkelerinden alım heyetleri katılacak. Özellikle Almanya, Hollanda ve Belçika ve AB ülkelerindeki zincir market yöneticileri de katılarak Türk yaş meyve sebze satıcılarıyla bir araya gelecek.
Interfresh Eurasia Genel Koordinatörü Murat Özer, fuar ile ülke ekonomisine, ihracata ve üretime yararlı olmak istediklerini söyledi. Pandemi ve sonrası ile Rusya ve Ukrayna krizi nedeniyle Türk yaş meyve sebze sektörü ve Interfresh Eurasia olarak vites büyüttüklerini belirten Özer, ''Hedefimiz ülkemizin bulunduğu coğrafyada Interfresh Eurasia'yı sektörün buluşma platformu yapmaktır dedi.
 -Danışma kurulu oluşturuldu
Fuarın yaş meyve sebze sektöründeki tüm paydaşlara daha fazla yarar sağlamak amacıyla, Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB), Bat Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Uludağ İhracatçılar Birliği (UİB) ve Ege İhracatçılar Birliği (EİB) ile birlikte fuar danışma kurulu oluşturduklarını ifade eden Murat Özer, şunları kaydetti.
Türkiye yaş meyve sebze ihracatını artırmak için ihracatçılarımızla birlikte sahada birebir çalışmalar yapıyoruz. Ticaret Bakanlığımızın destekleri ve yurt dışında faaliyet gösteren sektörün önemli acenteleri ile birlikte Yurt Dışı Alım Heyeti programlarına başladık. İhracatçımızın beklediği alıcıları Interfresh Eurasia Fuarına getireceğiz. Hedef ülkelerdeki, büyük toptancıları, zincir market mağazaları alıcılarını, hedef pazarlardaki toptancı lallerde faaliyet gösteren halcileri ve uluslararası ticaret firmalarının temsilcilerini 20-22 Ekim tarihinde Antalya'da İnterfresh Eurasia Fuarında ağırlayacağız.''
-Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği
Ana temasının 'Sürdürülebilirlik' olacağını belirten Özer, fuar boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerde 'Sürdürülebilir Enerji', Sürdürülebilir Hareketlilik',  'Sıfır Atık  Yönetimi', ' Kalıntısız Tarım', 'Tarladan Sofraya', 'Su kaynaklarının Korunması', 'Yeşil Dönüşüm', 'Yeşil Alt Yapı' ve 'Karbon Ayak İzi' konularının tartışılacağını bildirdi. 
İklim değişikliğinin dünyada kendini çok hızlı şekilde hissettirme başladığını ifade eden Murat Özer, şunları kaydetti.
İklim değişikliği ile beraber özelikle Avrupa, Amerika, İngiltere ve Kanada gibi gelişmiş pazarlarda önümüzdeki dönemde uygulamalarını ve kısıtlamalarını göreceğimiz 'Yeşil Dönüşüm' ve 'Karbon Ayak İzi' uygulamalarının alt bileşenleri ihracatçılarımızı direkt olarak etkileyecek. Gerek fuar alanı içinde yer alacak olan Yeşil Alan özel bölümü ile gerek ise konferans ve analler ile farkındalığı arttırmayı hedefledik.'' 
 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: C. Merve ŞAHİN
Etiketler: Yaş, meyve, sebze, sektörü, vitesi, büyütüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı