Haber Detayı
22 Mart 2019 - Cuma 10:33 Bu haber 3665 kez okundu
 
Yanan ormanlık alana yeni fidanlar dikildi
Geçen yıl Haziran ayında çıkan yangında zarar gören Sarılar Mahallesi Çamlık Mevkii’nde bulunan Melemen Devlet Ormanı’na, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik çerçevesinde fidan dikildi. Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz’ın da katıldığı etkinlikte çeşitli türlerde 2 bin fidan dikilirken, 3 bin 200 fidan da etkinliğe katılan öğrencilere ve katılımcılara dağıtıldı.
YAŞAM Haberi
Yanan ormanlık alana yeni fidanlar dikildi

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası dolayısıyla Sarılar Mahallesi Çamlık Mevkii’nde bulunan Melemen Devlet Ormanı’nda Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü tarafından fidan dikim etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Özkan İpiv, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Nihal Etci, Cumhur İttifakı Manavgat Belediye Başkan Adayı Hasan Öz, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Esnaf Odası Başkanı Hasan Özcan, Şoförler Odası Başkanı Muammer Ünal, TEMA Vakfı Manavgat Şube Başkanı Şenay Malbora, Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü personeli, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlik alanında kurulan stantlarda Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü tarafından etkinliğe katılanlara kuş yuvaları, bitki çayları, ormancılıkla ilgili dergi ve kitaplar, rüzgar gülü, şapka ve kırtasiye malzemeleri dağıtılırken, alana getirilen 2 bin 500 servi, 500 defne, 500 ceviz, bin 200 fıstık çamı ve 500 badem fidanının 2 bini Melemen Devlet Ormanı’na dikildi, 3 bin 200 fidan ise öğrencilere ve katılımcılara dağıtıldı.

Etkinlikte 2 fidan diken Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, fidan dikerek ormanları artırmanın yanında var olan orman alanların korunmasına dikkat çekerek, “Özellikle ilçemiz orman alanları bakımından oldukça zengin. Bu zenginliği korumak öncelikli görevimiz olmalı. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza orman sevgisini aşılarsak, zaten cennetten bir köşe olan ülkemiz gelecekte yemyeşil ormanların, pırıl pırıl denizlerin ve akarsuların olduğu gıpta ile bakılan bir ülke olacaktır” dedi.

18 Mart Şehitler Günü, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü, 22 Mart Dünya Su Günü ve 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü gibi önemli günlerin içinde bulunduğu bir hafta içerisinde olduklarına dikkat çeken Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış, 21 Mart tarihinin kuzey yarım kürede ilkbahar, güney yarım kürede ise sonbaharın başlangıcı olarak kabul edildiğini belirterek, “Ülkemizde 1975 yılından bugüne kadar 21 Mart tarihi Dünya Ormancılık Günü, 21 Mart’ı içine alan hafta da Orman Haftası olarak kutlanmaktadır” dedi.

Etkinliği düzenlemekte amaçlarının ormanların korunması, geliştirilmesi ve çok yönlü faydalarının halka duyurulması olduğunu ifade eden Çalış, “Dünya topraklarının yaklaşık yüzde otuzu ormanlarla kaplıdır bu oran giderek azalmaktadır. Bir ülkenin orman bakımından zengin olup olmaması bu oranla değerlendirilmektedir. Ülkemiz topraklarının yüzde 28 i ormanlarla kaplıdır. 2023 hedefimiz yüzde 30 oranına ulaşmaktır. Manavgat’ımızın ise yüzde atmışından fazlası ormanlarla kaplıdır. Buna göre ormanlık alanları dünya ortalamasının iki katı düzeyinde olan bir ilçedeyiz” dedi.

Türkiye’nin dünyada ormanlık alanlarını artıran nadir ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Çalış, “Son 45 yılda ormanlık alanlarımızda 2 milyon ha kadar artış olmuştur. Şubat ayında açıklanan OECD raporunda bu husus teyit edilmiştir. Türkiye, orman yangınları ile mücadelede Akdeniz ülkeleri arasında en başarılı ülkelerden biri kabul edilmektedir” dedi.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü’nde fidan dikim etkinliği için Sarılar Mahallesi Çamlık Mevkii Melemen Devlet Ormanı’nı seçtiklerini vurgulayan Çalış, “Ormanlık alanımızın 10 Haziran 2018 tarihinde şiddetli rüzgarın olduğu bir havada 1,8 hektarlık kısmı yanmıştı. Yangına çok kısa sürede 16 arazöz, 1 helikopter ve bir dozer ile müdahale edilmiş, yangın rüzgarla 4 ayrı noktaya ilerlediği halde kontrol altına alınarak söndürülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ‘Yanan ormanların yerine yeni orman yetiştirilir’ hükmü bulunmaktadır. Bizde yılı içerisinde burayı ağaçlandırmak için gerekli işlemleri yerine getirdik. Bugün ağaçlandırmasını birlikte yaparak anayasamızın bize verdiği görevi tamamlamaya çalışacağız” dedi.

Çalış, etkinliğin düzenlenmesine katkı sunan Manavgat Kaymakamlığına, Manavgat Belediye Başkanlığına, İlçe Jandarma Komutanlığına ve Milli Eğitim Müdürlüğüne de teşekkür etti.

ADALET ORMANI KURULDU

Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında ‘Adalet Ormanları’ kurulması amacıyla yapılan protokol gereği; Adalet Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ceza ve Tutukevleri Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğinde 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası nedeniyle Sarılar Mahallesi Çamlık Mevkii’nde ‘Adalet Ormanı’ kuruldu. Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış, geçen yıl yanan Melemen Devlet Ormanı’nın 1 hektarlık bölümünün Adalet Ormanı’na dönüştürüldüğünü belirtti.

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Erdem Ersoy, Manavgat Adliyesi’nde görevli hakim ve savcılar ile Koruma Kurulu Üyeleri’nin isimlerinin yer aldığı fidanlar dikilerek Adalet Ormanı’nın temeli atıldı.

Denetimli serbestlik hükümlülerinin de çalışmalarıyla Adalet Ormanı’nın oluşturulduğunu ifade eden Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, “Protokol üyelerimizin katılımıyla ağaç dikimimizi gerçekleştirdik. Ağaç dikiminin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bir nevi bu farkındalığı ortaya koymak istedik. Bunu ortaya koyarken de denetimli serbestlik hükümlerimizi de bu işin içine dahil ettik. Onların da katkılarıyla birlikte ağaç dikimimizi gerçekleştirdik. Bu hafta içerisinde toplam 7 bin civarı fidan dikimi gerçekleştireceğiz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yanan, ormanlık, alana, yeni, fidanlar, dikildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı