Haber Detayı
19 Nisan 2021 - Pazartesi 11:33 Bu haber 1454 kez okundu
 
Yabancıya konut satışında rekor
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
EKONOMİ Haberi
Yabancıya konut satışında rekor

Yılın ilk 3 ayı toplamına göre Batı Akdeniz’de konut satışında sert düşüş yaşandığını belirten Başkan Çetin, yabancıya konut satışında ise Antalya’da Mart ayı rekoru kırıldığını kaydetti.

Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti: “TUİK tarafından açıklanan konut satış istatistikleri, Ocak-Şubat-Mart aylarını içeren yılın ilk 3 aylık bölümünde Türkiye genelinde bir önceki yıla göre 22,9 azalış ile 263bin 50 konutun satıldığını söylüyor. Antalya, Isparta ve Burdur’dan oluşan TR-61 Batı Akdeniz Bölgesi verilerine baktığımızda aynı dönemde Antalya’da 32,7 azalış ile 11.980, Burdur’da 23 azalış ile 609, Isparta’da ise 29,3 azalış ile 1001 konut satışının gerçekleştiğini görüyoruz.
2021 Mart ayı satışlarını bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyasladığımızda ise önümüze 3 aylık toplama göre nispeten daha iyi bir tablo çıkıyor. Mart ayında Türkiye genelinde 2,4 artışla 222.241, Antalya’da 1 azalışla 5268, Burdur’da 8,9 azalışla 286, Isparta’da ise 13,8 artışla 454 konut satışı gerçekleşmiş durumda.

 

SEKTÖR ÜZERİNDEKİ MALİYET BASKISI AZALTILMALI
Pandemi süreci ile birlikte yaşanan ekonomik dalgalanma, geleceğe ilişkin belirsizlik, halkın alım gücündeki düşüş ve faiz oranlarındaki yüksek seyir konut satışı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Üretici ise yükselen girdi maliyetlerini konut fiyatlarına yansıtamamış durumda. Önümüzdeki süreçte sektör üzerindeki maliyet baskısını azaltacak adımların atılması büyük önem taşıyor.

 

TÜRKİYE’DE YABANCIYA SATILAN HER 5 KONUTTAN BİRİSİ ANTALYA’DA
Yabancıya konut satışı verilerinde ise Antalya öne çıkmaya devam ediyor. Türkiye genelinde yabancıya satılan her 5 konuttan birisi Antalya’da satılıyor. Yabancıya konut satışında İstanbul’un ardından ikinci sıradaki kentimizin cazibesi, pandemi sürecinde de konut yatırımı yapmak, Antalya’da yaşamak isteyen yabancıları çekti. Türkiye genelinde Mart ayında yabancıya konut satışı geçen yıla göre 40 artış göstererek 4248 oldu. Bunun 889 adedi Antalya’da satıldı ve böylece geçen yıla göre 52,2 lik artış yaşandı. Bu veri bize Antalya’da yabancıya konut satışında Mart ayı satış rekorunun kırıldığını söylüyor.

 

ANTALYA’DA “KONUT” DENİLDİĞİNDE AKLA BETON DEĞİL ÇEVREYE SAYGILI YAŞAM ALANLARI GELMELİ
Bu TÜİK verisi bize aynı zamanda Antalya’nın doğru ve planlı kentleşmeyle, çevreci duyarlılığını içselleştirmiş bir yaklaşımla yönetildiğinde, doğal güzelliklerini güçlü bir sosyal ve kültürel hayat ile yoğurduğunda çok daha yüksek bir potansiyel barındırdığını da söylüyor. Antalya’da konut satışı verileri yükseldiğinde insanların akıllarına artan beton miktarı değil, modern ve estetik tasarımlarla öne çıkan, zengin sosyal imkanlar sunan, doğal çevreye saygılı yaşam alanları gelmelidir. Biz, kentin tüm paydaşları olarak bu bilinçle hareket edersek güzel Antalya’mız dünyanın en gözde destinasyonlarından birisi olarak cazibesi ile fark yaratmaya devam edecektir.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Yabancıya, konut, satışında, rekor,
Yorumlar
Haber Yazılımı