Haber Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 10:25 Bu haber 2321 kez okundu
 
Rahmet ayı Ramazan başlıyor
Diyanet İşleri Başkanlığı; hazırladığı ve Ramazan öncesi son cuma namazında bütün camilerde okunan hutbe ile onbir ayın sultanı Ramazan'ı karşıladı. Yüce Yaratıcı'dan bu gece kalkılacak olan sahurla başlayacak Ramazan ayının İslam alemi ve insanlığa hayırlar getirmesini diliyoruz.
GÜNDEM Haberi
Rahmet ayı Ramazan başlıyor

Geçtiğimiz hafta camilerimizde cuma hutbeleri Yüce Rabbimizin Bakara Suresi 185. ayet-i kerimesi ile başladı: "Ramazan ayı, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçlu geçirsin."

Bakara Suresi 185. ayet-i kerime ile başlayan hutbe bir hadis-i şerifteki müjdeyi müslümanlara ulaştırarak şöyle devam etti:
"Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de şöyle buyuruyor: 'Ramazan ayı geldiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.'
Rahmet, mağfiret ve bereket iklimi üç ayların sonuncusu, özlemle beklediğimiz Ramazan ayına yaklaştık. Önümüzdeki Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece ilk teravihimizi kılacağız ve sahura kalkacağız inşallah.
Kıymetli Müslümanlar!
Kutlu misafirimiz Ramazan, Rabbimizden bize gelen yüce bir davettir. Hidayet rehberimiz Kur’an-ı Kerim’i daha çok okumaya, tefekkür edip yaşamaya çağrıdır. Tuttuğumuz oruçlarla irademizi güçlendirmek ve nefsimizi terbiye etmek için en güzel fırsattır. Sahuruyla, iftarıyla yuvalarımızda huzur ve berekettir. Beş vakit namazın yanında kıldığımız teravihlerle bedenimize sıhhat, ruhumuza sükûnettir. Zekât, fitre ve sadakamızla; yakınlarımız, komşularımız ve bütün kardeşlerimizle aramızda muhabbettir. Bu ayda müminler olarak bize düşen en büyük sorumluluk, bu kutlu misafire gönlümüzde yer açmak, bu ilahi davete yürekten icabet etmektir.
Değerli Müminler!
Yorulan ruhlarımızı, Ramazan-ı şerifle teskin edelim. Bunalan gönüllerimize Rabbimizden inşirah dileyelim. Özümüze ve fıtratımıza yönelip kulluk şuurumuzu artıralım.  Sabır ve merhamet, kanaat ve şükür bilincimizi kuşanalım. Elimizi, dilimizi, gözümüzü, aklımızı, kalbimizi hâsılı ruh ve bedenimizi günahlardan korumaya söz verelim.
Aziz Müslümanlar!
Ramazan ayımız şimdiden mübarek olsun. Gönül ve zihin dünyamız Kur’an’la şifa bulsun. Bu mübarek ay, her türlü sıkıntı ve hastalıktan bilhassa yaşadığımız salgından kurtulmamıza vesile olsun inşallah."

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Rahmet, ayı, Ramazan, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı