Haber Detayı
11 Mayıs 2022 - Çarşamba 00:20 Bu haber 770 kez okundu
 
Namık Karamancı Şaban Ali Düzgün'ü konuk etti
Namık Karamancı Fen Lisesi, düzenlediği konferansla okul öğrencilerini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün ile buluşturdu.
EĞİTİM Haberi
Namık Karamancı Şaban Ali Düzgün'ü konuk etti

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün'ün konuşmacı olarak katıldığı konferansı, Namık Karamancı Fen Lisesi öğrencileri ilgi ile takip etti. 

 


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Kübra Özben tarafından hazırlanan konferansa Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Sabri Yılmaz, Manavgat Kaymakamı Abdulkadir Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Türköz, Manavgat Milli Eğitim Şube Müdürleri Yusuf Usta, Murat Altınkaya ve Cavit Sevim ile okul öğretmenleri de katıldı.

 


Takdim konuşmasında, düzenlenen konferans sürecini katılımcılarla paylaşan Kübra Özben, yoğun programlarının arasında zaman ayırarak davetlerine olumlu cevap verdiği için Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün hocaya teşekkür etti. 
Konuşmasına kariyerinde yaşadığı tecrübelerden kesitler sunarak başlayan Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün; aklın ve akletmenin belirleyici ilke olduğu İslam dininin, sadece ahiret saadetini değil dünya hayatının insanca yaşanmasının biricik sığınağı olduğunu ifade etti. Diğer dinlerin insanın açmazlarına cevap olmaktan uzak olduğunu, İslam dininin ise akletme ve sorgulamayı öncelemesi ile insan olmanın temellerini oluşturduğunu anlattı. 
Allah tarafından insanlığa gönderilen dinin kabulünün dile getirilmesinin yeterli olmadığını, iman iddiasının gönderilen din ile gelen hayat standartlarının yaşama aktarılması ile bir anlam kazanacağını ifade eden Düzgün, İslami literatüründeki takva kavramının da Allah'la birlikte hayatı yaşamak olduğunu vurguladı. İnsanın her anını Allah'la berabermişçesine yaşamasının hayatına büyük anlam katacağını ifade eden Şaban Ali Düzgün, o zaman insanın huzura kavuşabileceğini vurguladı. 

 


Dünyada yaşanan sorunlar karşısında inanan insanların çözüm odaklı bir hayat hedeflemesi gerektiğini dile getiren Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün, insanın Allah tarafından nerede istihdam edildiğine odaklanması gerektiğini ve istihdam edildiği yerde Allah'ın rızasını kazanmanın derdini yüklenmesi gerektiğini ifade etti.
Konuşmasının bitiminde öğrencilerden gelen soruları da cevaplandıran Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün, katılımcılar tarafından ilgi ile dinlendi.
Program sonunda Manavgat Kaymakamı Abdulkadir Demir, Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün'e teşekkür ederek çiçek takdim etti. Demir yaptığı kısa konuşmada bu tür programların önemli bir boşluğu doldurduğunu dile getirirken; eğitim ve inancın birlikteliğinden ilim ve irfan sahibi bir toplumun ortaya çıkacağını ifade etti. Manavgat Kaymakamı Abdulkadir Demir, Namık Karamancı Fen Lisesi öğrencileri ile birlikte Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün'e program anısına plaket de verdi. 
Öğrencilerin, içerisine notlar yazarak hazırladıkları yöresel meyve paketleri hediye ettikleri Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün; konferans çıkışında, yoğun ilgi gören ve tamamı tükenen kitaplarını da imzaladı.

 

Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör: C. Merve ŞAHİN
Etiketler: Namık, Karamancı, Şaban, Ali, Düzgün'ü, konuk, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı