Haber Detayı
02 Haziran 2022 - Perşembe 21:15 Bu haber 2263 kez okundu
 
Mayıs ayı hal endeksi açıklandı
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Mayıs ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksini açıkladı. Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerlerinin değişimleri, 2022 Mayıs ayında bir önceki aya göre ve geçen yılın aynı ayına göre aşağıda verilen rakamlardaki gibi değişti.
EKONOMİ Haberi
Mayıs ayı hal endeksi açıklandı

Mayıs ayında miktar endeksleri, domateste 79, sebzede 114 ve meyvede 160 olarak gerçekleşirken, fiyat endeksleri domateste 786, sebzede 484 ve meyvede 582 olarak yansıdı.

Mayıs ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre (aylık) domateste 8.14, sebzede 25.38 Meyvede ise 175.57 arttı.
Miktar endeksleri geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) domateste -5.06 azalırken, sebzede 15.69 ve meyvede ise 27.39 artış kaydetti.
Mayıs ayında miktar ve fiyat endekslerindeki yıllık değişimler, domateste, sebzede ve meyvede fiyat bakımından son 7 yılın rekorunu kırarken, miktar bakımından ortalamada seyretti.

 

 

Mayıs ayında domates fiyat endeksindeki yıllık değişim 288.03 olarak gerçekleşti. Miktardaki kısmi azalışa karşılık fiyat değişimi rekor olarak endekse yansıdı.
Sebze fiyat endeksindeki yıllık değişim ise 169.64 olarak gerçekleşti. Sebzenin domatesten daha düşük kalması, miktar endeksindeki 16’ya yakın artış sayesinde oldu.
Meyve fiyat endeksindeki yıllık değişim 88.19 olarak gerçekleşirken, meyvedeki nispi düşük fiyat artışı işlem miktarındaki 28’e yakın artış sayesinde oldu.
Mayıs ayında miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler ise domateste, sebzede ve meyvede son 4 yılın ortalamalarında seyretti. Bunun istisnası meyve miktar endeksindeki aylık rekor artışında yaşandı.

Bir önceki aya göre (aylık) domates işlem miktar endeksi, Mayıs ayında 8.14 artış gösterirken, işlem fiyatı endeksi aylık -17.79 azaldı. Son 4 yılın Mayıs ayları endekslerinde miktarda ortalama artış ve fiyatta ise en sınırlı düşüş yaşandı.

Bir önceki aya göre (aylık) sebze işlem miktar endeksi, Mayıs ayında 25.38 artarken, işlem fiyat endeksi aylık -42.41 azaldı. Son 4 yılın Mayıs ayları dikkate alındığında sebze miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler ortalama civarında gerçekleşti.

Bir önceki aya göre (aylık) meyve işlem miktar endeksi, Mayıs ayında 175.57 artış gösterirken, işlem fiyat endeksi ise -28.33 azaldı. Son 4 yılın Mayıs ayları dikkate alındığında meyve miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler, miktarda rekor artış ve fiyatta ise ortalama düşüş olarak gerçekleşti.
 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: C. Merve ŞAHİN
Etiketler: Mayıs, ayı, hal, endeksi, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı