Haber Detayı
18 Ocak 2022 - Salı 15:00 Bu haber 2884 kez okundu
 
Kırsal Kalkınmada Uzman Eller proje başvuruları başlıyor
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
EKONOMİ Haberi
Kırsal Kalkınmada Uzman Eller proje başvuruları başlıyor

Manavgat İlçe Tarım Müdürü Ömür Ozan Çakal, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Tebliği'nin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.
Ömür Ozan Çakal yaptığı açıklamada: "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Tebliği (Tebliğ No: 2021/61) 24 Aralık 2021 tarihli ve 31699 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Bu kapsamda 2022-2024 yılları arasında; Her yıl 2000 proje desteklenerek yıllık 200 milyon TL hibe olarak verilirken, 3 yıl boyunca 600 milyon TL, alanında 6000 uzman çiftçiye can suyu olacak.
Kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden; Meslek yüksekokulları dâhil üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun kişilere;  tüm illerde kırsal alanda uygulayacağı;  tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde, eğitimli işgücü ile tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, kırsal alandaki tarımsal üretim yapan işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımlara 100.000 TL.'ye kadar hibe desteği verilecek.          
Proje başvuruları 14 Ocak - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında https://uzmaneller.tarimorman.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile yapılacak.
Başvurular değerlendirilirken kadın ve genç başvuru sahiplerine pozitif ayrımcılık yapılarak puan avantajı sağlanacak. Eğitim durumu yüksek olan, kırsal alanda yaşamayı taahhüt eden, projelerine kendi öz sermayelerini katan ve mesleği ile aynı alanda proje uygulayan başvuru sahiplerine daha fazla puan verilerek öncelik tanınırken, yapılacak değerlendirme sonucunda uygun bulunan projelere 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak.
Detaylı bilgiler, Tarım ve Orman Bakanlığının internet sitesindeki duyurular kısmında yer alıyor" dedi.

 

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: C. Merve ŞAHİN
Etiketler: Kırsal, Kalkınmada, Uzman, Eller, proje, başvuruları, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı