Haber Detayı
30 Nisan 2021 - Cuma 22:05 Bu haber 776 kez okundu
 
İbradı lale üretimi ile tanıştı
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Başkan Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma vizonuyla İbradı'yı alternatif gelir kaynakları ile tanıştırmak üzere Aralık ayında diktiği 10 bin lale soğanı çiçek açarak, renk cümbüşü oluşturdu. Lalelerden elde edilen soğanlar daha sonra üretime teşvik için çiftçiye ücretsiz dağıtılacak.
YAŞAM Haberi
İbradı lale üretimi ile tanıştı

Antalya tarımına desteklerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, üreticileri alternatif ürün ve gelir kaynakları ile tanıştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, bu amaçla İbradı’da Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazide oluşturulan üretim sahasına Aralık ayında farklı cinslerden 10 bin adet lale soğanı dikti. 

 

HER SOĞAN 5 YAVRU VERDİ
Baharın gelmesiyle çiçek açan laleler, İbradı’da, renk cümbüşü oluşturdu. Yapılan incelemelerde her bir lale soğanının ortalama 5 yavru soğan oluşturduğu gözlemlendi. Bir süre sonra lalelerin çiçekleri kopartılarak, yavru soğanların irileşmeleri sağlanacak. Haziran ayı ortasında hasatları yapılacak yavru lale soğanları dezenfekte, soğuklama ve depolama işlemlerinden geçirilecek. 

 

ÇİFTÇİYE VERİLECEK
Mevsimsel şartlara göre Kasım ya da Aralık ayında dikilmek üzere üreticilere ücretsiz dağıtılacak. Bölgede lale üretimine öncülük edecek proje İbradılı çiftçiye alternatif gelir kaynağı oluşturacak. Lale üretimi bölgede eko turizmini de canlandıracak. Üretilen lale soğanlarının bir kısmı Büyükşehir Belediyesi’nin peyzaj alanlarında da kullanılarak, tasarruf sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi, lale üretimini tanıtmak ve yaygınlaştırmak için İbradı’da çiftçilere yönelik eğitimler programları düzenliyor.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: İbradı, lale, üretimi, ile, tanıştı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı