Haber Detayı
04 Şubat 2021 - Perşembe 20:54 Bu haber 8203 kez okundu
 
Güzergahtaki muhtarlarla toplantı
Manavgat Kaymakamlığı, MATSO işbirliği ve BAKA’nın destekleri ile tarihi Selçuklu yolunu alternatif ve eko turizme kazandırmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında MATSO Otogar Toplantı Salonunda yol güzergâhının geçtiği mahalle muhtarları ile toplantı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Güzergahtaki muhtarlarla toplantı

Manavgat Kaymakamlığı ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) işbirliği Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’nın destekleri ile Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın Manavgat’tan geçtiği taş döşemeden oluşan tarihi kervan yolunun alternatif turizme kazandırılması amacıyla yapılan çalışmalar sürüyor. Geçtiğimiz ay yapılan ihaleyi kazanan Netrevart firması rota oluşturmak amacıyla keşif çalışmalarına başlamıştı. 

 

 

Köy muhtarları ile toplantı
Çalışmalar kapsamında MATSO Otogar Toplantı Salonunda Toplantı Salonunda tarihi yolun geçtiği mahalles muhtarlarının katılımı ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Netrevart firması yetkilisi Hamza Kocatepe, Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Emin Öztop ve tarihi kervan yolunun güzergahının geçtiği Karakaya, Örenşehir, Yalçıdibi, Kadılar, Uzunlar, Uzunkale, Hacıobası, Çavuşköy, Hacıisalı, Sülek, Cevizler, Seydiler, Hacıali, Aksaz, Demirciler, Değirmenli, Oymapınar, Tilkiler, Yaylaalan, Sırtköy muhtarları katıldı.

 

Tarihi kervan yolu alternatif turizm ve doğa severler için aranan güzergah olacak
Toplantıda konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, amaçlarının tarihi yolu alternatif turizme kazandırmak olduğunu belirterek var olan turizm hareketlerini kuzeye doğru, tarihi, tabiat varlıkları ve doğal güzelliklere çekebilmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

5 dilde broşür, harita ve tanıtım filmi hazırlanacak
Yol ile ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından trekking ve doğaseverler tarafından çok beğenilen bir güzergah haline geleceğini söyleyen Başkan Boztaş, “İlk olarak rota çalışması yapılacak. Yolun güzergâhı navigasyona aktarılacak. Yol ile ilgili yönlendirme tabelaları olacak.   Yolun tarihi ve doğal güzelliklerinin görselleri çekilerek broşürlere eklenecek.  5 dilde hazırlanacak broşür ve tanıtım filmi güzergâhının tarihi doğal yapısı ile ilgili bilgiler aktaracak. Hazırlanacak bu tanıtım materyalleri yurt içi ve dışında tanıtılacak” dedi.

 

Navigasyon uygulaması olacak
Başkan Boztaş, yol ile ilgili çalışmalarının bitmesinin ardından grup yada bireysel anlamda yerli ve yabancı herkesin cep telefonlarında yer alan navigasyon uygulaması üzerinden herkesin yürüyebileceğini söyledi.

 

Yol doğa sporları ve trekking turizmi açısından çok önemli bir kazanım olacaktır
Firmanın çalışmalarını Mayıs ayı sonuna kadar tamamlayarak teslim edeceğini kaydeden Başkan Boztaş, “çalışmaların tamamlanmasının ardından tarihi yolu yurtiçi ve yurtdışına tanıtarak; turizme, yürüyüş gruplarına, trekking çilere ve doğaseverlerin hizmetine sunacağız. Yol eşsiz manzarasıyla, hem de tarihi yanıyla turizm, doğa sporları ve trekking turizmi açısından çok önemli bir kazanım olacaktır” dedi.

 

Bölge ekonomisine katkı sağlayacak
Yol güzergahında çeşitli aktivelerin düzenlenebileceğine vurgu yapan Başkan Boztaş,  tarihi ve doğası ile yolun alternatif turizm açısında önemli bir güzergah olacağını ve bölge ekonomisi ve ticaretine katkı sağlayacağını söyledi.

 

Yeni trend doğa turizmi olacak
Önümüzdeki süreçte doğa turizminin öneminin daha da artacağının altını çizen Başkan Boztaş,  “ Yeni trend doğa turizm olacak. Turizmde deniz, kum, güneş üçlüsüne tarih doğa ve spor da eklenecek” dedi.
Netrevart firması yetkilisi Hamza Kocatepe ise yolun turizmi çeşitlendirebicek çok güzel bir alternatif olduğunu belirterek MATSO ve Manavgat kaymakamlığı işbirliği ve BAKA’nın destekleri ile çok güzel bir çalışmaya imza atılacağını söyledi. Böyle bir projede yer almaktan son derece mutlu olduklarını kaydeden Kocatepe,  çalışmaların tamamlanması ile çok güzel bir yürüyüş yolunun alternatif turizm ve doğaseverlerin hizmetine sunulacağını ifade etti.
Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Emin Öztop ise muhtarlara yapılacakları çalışmalar ve güzergâhlar ile ilgili bilgiler aktararak sunum yaptı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Güzergahtaki, muhtarlarla, toplantı,
Yorumlar
Haber Yazılımı