Haber Detayı
21 Kasım 2021 - Pazar 17:37 Bu haber 799 kez okundu
 
Güney Kore'den gaziler onuruna yemek
Güney Kore Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee'nin ev sahipliğinde, Antalya'da Muharip Gaziler Derneği üyesi Kore gazileri ile hayatta olmayan gazilerin aileleri ve dernek üyesi Kıbrıs gazileri akşam yemeğinde bir araya geldi.
GÜNDEM Haberi
Güney Kore'den gaziler onuruna yemek

Akşam yemeğine büyükelçi Won Ik Lee'nin yanı sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği (TÜMGAZİDER) Antalya Şube Başkanı Zeynel Abidin Sezer, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, gaziler ve yakınları katıldı. Program saygı duruşu ve Güney Kore ile Türkiye Milli marşlarının okunmasıyla devam etti.

 

'TÜRKİYE KAHRAMANLIK DESTANI YAZMIŞTIR’
Marşların okunmasının ardından konuşan TÜMGAZİDER Antalya Şube Başkanı Zeynel Abidin Sezer, "1950-1953 yılları arasında yapılan Kore Savaşı, dünya tarihi açısından önemli bir yere sahip. Kore Savaşı ile BM nezdindenki 16 ülkenin iştiraki ile barışın, huzurun, demokrasinin dünyada yerleşmesi adına bir savaş icra edilmiştir. Bu savaşta yer alan Türkiye, süre içerisinde kahramanlık destanı yazmıştır. Tüm dünyaya barışın insanca yaşamanın önemini bir kez daha göstermiştir" dedi.

 

'KORE HALKINI KARDEŞ OLARAK GÖRÜYORUZ’
Türk askerlerinin Kore Savaşı süresince insanlığın ve barışın yerleşmesi için mücadele ettiğine dikkati çeken Sezer, “Güney Kore Cumhuriyeti de her fırsatta savaşın bitiş ve anlaşmanın imzalandığı tarihten günümüze kadar Türk askeri için 'Siz bizim kahramanlarımızsınız' demiş ve bundan önceki dönemde Türkiye'de askeri ateşe olarak görev alan general 'Biz kardeşiz' diye bir beste yapmıştır. Biz Türk milleti olarak Kore halkını kardeş bir halk olarak görüyoruz. Türk milleti olarak da Kore halkına sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz" diye konuştu.

 

'KENDİ MEMLEKETİME GELMİŞ GİBİ HİSSEDİYORUM’
TÜMGAZİDER Antalya Şube Başkanı Sezer'in ardından kürsüye çıkan Güney Kore Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee, yemeğe katılanlara teşekkür ederek konuşmasına başladı. Lee, Antalya'nın güzelliği ve zengin tarihi eserlere sahip olduğunu belirterek, “Antalya'yı ziyaret etmekten ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Ben de denize kıyısı olan yerde doğdum ve büyüdüm. Dolayısıyla Antalya'yı kendi memleketime gelmiş gibi hissediyorum" dedi.

 

'İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇABALAYACAĞIM’
Türk askerlerinin Kore Savaşı'na katılmasının aslında bugünkü Kore'nin demokrasisinin gelişmesi ve ekonominin kalkınması adına temel oluşturduğunu söyleyen Büyükelçi Lee, “Türk askerlerinin göstermiş olduğu bu fedakarlıklarını hiçbir zaman unutamıyorum. Bugünkü akşam yemeği programı da bizim size minnettarlığımızı iletmek için düzenlediğimiz programlardan biridir. Kore ve Türkiye bu sağlam ve dostluk ilişkileri üzerinde siyasi, ekonomi, kültür vb tüm alanlarda ilişkilerimizi geliştirmektedir. Kore ile Türkiye'nin en yakın ilişki içerisinde olan kan kardeşi olarak işbirliği sürecini sürdüreceğine inanıyorum. Bende Güney Kore Büyükelçisi olarak iki ülkenin ilişkisini geliştirmek için en iyi şekilde çabalayacağım" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kum sanatı video gösteri ekrana yansıtılırken, sonrasında ise Kore Gazi filmi seyredildi. Akşam yemeği programı, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Güney, Kore'den, gaziler, onuruna, yemek,
Yorumlar
Haber Yazılımı