Haber Detayı
21 Kasım 2021 - Pazar 17:36 Bu haber 729 kez okundu
 
Gökbel güreşleri Kültürel Miras Listesi'ne girdi
Alanya Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Envanteri'ne girdi.
SPOR Haberi
Gökbel güreşleri Kültürel Miras Listesi'ne girdi

Alanya Belediyesi tarafından her yıl temmuz ayında, çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri için 2016 yılında Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün desteğiyle 'Alanya-Gökbel Yağlı Güreş Festivali' dosyası hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce incelenen dosyanın, onaylanmasının ardından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne kabul edildi.

 

'ATA SPORUMUZU YAŞATTIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ’
Türkiye'nin en geniş katılımlı güreş festivallerinden birisi olan Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin, Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne kabulünü değerlendiren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Ata sporumuzu yaşamak ve yaşatmak adına yıllardır sürdürdüğümüz bu organizasyonun bu şekilde taçlanması hepimizi çok mutlu etti. Bizler Alanya Belediyesi olarak geçmişten günümüze uzanan tüm kültürel, tarihi ve doğal değerlerimizi yaşamak ve yaşatmak için uğraşıyoruz. Böyle bir netice elde etmek sevindirici oldu" dedi.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Gökbel, güreşleri, Kültürel, Miras, Listesi'ne, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı