Haber Detayı
18 Mart 2021 - Perşembe 07:36 Bu haber 3807 kez okundu
 
Feyzioğlu avukatlara koruma istedi
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, haciz sırasında avukatlar ve icra memurlarının sıklıkla şiddete uğradığını, en son olarak 27 yaşındaki gencecik bir avukat olan Ersin Arslan’ın silahla vurularak “şehit” edildiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Feyzioğlu avukatlara koruma istedi

Feyzioğlu, yasama ve yürütme organı yetkililerine bir yazı yazarak, fiili haciz uygulaması sırasında kolluk tarafından haciz mahallinde güvenliğin sağlanması için yasal düzenleme yapılmasını istedi.

İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Ersin Arslan’ın dün Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bir haciz işlemi sırasında silahla vurularak hayatını kaybetmesi üzerine Feyzioğlu, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu, Adalet Bakanlığı, TBMM Başkanlığı ve Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanlıklarına bir yazı gönderdi. Yazısında hayatını kaybeden Avukat Ersin Arslan için “şehit” ifadesini kullanan Feyzioğlu, şu talepte bulundu:

SİLAHLA VURULARAK ŞEHİT EDİLDİ
“Malumunuz olduğu üzere fiili haciz uygulamalarında avukatlar ve icra memurları sıklıkla şiddete uğramakta, ölüm ve ağır yaralanmalar gibi elim ve vahim olaylar yaşanmaktadır. En son olarak 27 yaşındaki gencecik bir meslektaşımız, Av. Ersin Arslan, yargı görevini icra ederken, haciz mahallinde borçlu tarafından silahla vurularak şehit edilmiştir. 

MESLEKTAŞLARIMIN CAN GÜVENLİĞİ DEVLETİN SORUMLULUĞUNDA
Avukat meslektaşlarımızın, icra memurlarının ve haciz mahallindeki herkesin can güvenliği Devletin sorumluluğundadır. Haciz mahallerinde yaygınlaşan ve adeta sıradanlaşan bu şiddet muhakkak önlenmelidir. Meslektaşlarımızın ve ilgili herkesin hayatı korunmalıdır.  Özel bazı hallerde fiili hacize kolluk ile birlikte gidilmesine ilişkin uygulama, yaygınlaşan şiddet karşısında yeterliliğini çoktan yitirmiştir. 

HACİZ MAHALLİNDE KOLLUK TARAFINDAN GÜVENLİK SAĞLANMALIDIR
Talebimiz, süratle bir kanuni düzenleme yapılarak her fiili haciz uygulaması sırasında kolluk tarafından güvenliğin haciz mahallinde sağlanması ve böylece avukatlar ile haciz mahallerindeki herkesin can güvenliğinin sağlanmasıdır. Gereğini önemle takdirlerinize sunarım. Saygılarımla.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Feyzioğlu, avukatlara, koruma, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı