Haber Detayı
12 Mayıs 2022 - Perşembe 13:25 Bu haber 986 kez okundu
 
Dr. Mustafa Er'den özel çocuklarla dans
Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Er ve Sağlıklı Hayat Merkezi personeli, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında Manavgat Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim Ortaokulu’nu ziyaret ederek, okul bahçesinde kurulan eğlence parkında çocuklarla oyun oynayarak dans ettiler. Herkesin engelli adayı olacağını vurgulayan Dr. Er, “İnsanlık onuruna eşitliğine saygılı, sağlıklı bir toplum ve yeni nesil hepimizin hedefidir” dedi.
YAŞAM Haberi
Dr. Mustafa Er'den özel çocuklarla dans

Engelliler haftası nedeniyle basın açıklaması yapan Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Er, “Toplumda engelli bireyler açısından farkındalık yaratması ve empati kurulmasını hedefleyen özel bir hafta olan bu dönemde sosyal devlet ilkesi, çağdaş eğitim, herkese erişilebilir sağlık ve uygun yaşam koşullarının önemini bir kere daha anlıyoruz” diye konuştu.
Engelliliğin insanlığın ortak sorunun olduğun vurgu yapan Dr. Er, “Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda değerlendirilir. Engelliler Haftası boyunca; Engelli sorunu, Engelliğin önlenmesi ve Engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Sağlık camiası olarak bizim öncelikli ve hassas olarak yaklaştığımız ve kendi branşlarımızda çözümler üretmeye çalıştığımız bir alandır” diye konuştu.

 

 

ENGELLİLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ VE EĞİTİMİ
Engelliliğin iyileştirilmesi amacıyla sakatlık yapan hastalık veya kazalardan sonra hemen önlem alınması gerektiğini belirten Dr. Er, “Özellikle trafik kazalarında ilk yardım çok önemlidir. Kazalardaki ölümlerin yarıdan çoğu ilk yarım saat içinde olur. Kaza sonrası hiç zaman geçirmeden yaralıyı en yakın hastaneye ya da doktora ulaştırmalıdır. Hastanelerde Acil Yardım Servisleri vardır. Bu bölümde günün her saatinde doktor bulunur. Kazaya uğrayanlara ilk tedavileri burada yapılır” diye konuştu.
Dr. Er konuşmasını şöyle sürdürdü: “Engellilerin eğitimi denilince daha çok özürlü (sakat) çocuklar akla gelir. Yurdumuzda; görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zihinsel, ruhsal dengesi bozuk 4.500.000 yurttaşımız var. Bu sayının 1.400.000 kadarı çocuktur. Sakat çocuklarımızdan; görmeyenler için 7, işitmeyenler için 21, ortopedik özürlüler için 1 okul açılmıştır. Zihinsel ve ruhsal özürlüler ise belirli okullarda özel dershanelerde öğrenim görmektedir.
Engelliler de yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorundadır. Çalışmak, severek çalışmak yaşamı güzelleştirir, insanı mutlu eder.
Engellilere acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Engellilerin de yapabileceği işler vardır. Onlara çalışabilecekleri alanlarda iş vermek gerekir. Yasalarımız her yüz işçi çalıştıran işyerinin iki özürlü işçi çalıştırması zorunluluğunu getirmiştir.
Bütün ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da engelliler korunur. Örneğin ülkemizde çalışan engelliler gelir vergisini indirimli öderler. Hareketlerini kolaylaştırmak için yurt dışından getirilen araç ve gereçlere gümrük vergisi ödemezler. Çalışan engelli memur ve işçiler isterlerse erken emekli olabilirler.
Bu vesile ile her vatandaşımıza ayrı ayrı sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum. Ayrıca unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız. Onlara gösterilen veya gösterilmesi gereken saygı bir insanlık erdemidir.
Engelliler Haftası boyunca; Engelli sorunu, Engelliğin önlenmesi ve Engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Bizler sağlık camiası olarak;
Herkesin bir engelli adayı olabileceğini unutmadan, insanlık onuruna eşitliğine saygılı, sağlıklı bir toplum ve yeni nesil hepimizin hedefidir.

ÇOCUKLARLA DANS ETTİLER
Engelliler Haftası nedeniyle hayırsever vatandaşların katkısıyla Manavgat Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim Ortaokulu’nun bahçesine eğlence parkı kuruldu. Hafta boyunca 10:00-14:00 saatleri arasında açık olan eğlence parkında özel çocuklar gönüllerince eğlenirken, çalan oyun havaları eşliğinde palyaçolarla dans ettiler.
Okul müdürü Ali Hakan Öz ve Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Er’in de katıldığı eğlencede, eğlence parkının kurulmasına katkısı olan hayırseverler ile organizasyonu yapan firmalara özel çocuklar tarafından teşekkür plaketi verildi.
Özel öğrencileri sevindirmenin dünyadaki en hayırlı iş olduğunu söyleyen okul müdürü Ali Hakan Öz, “Bugün burada çocuklarımızı eğlenirken görmenin mutluluğunu başka hiçbir yere bulamazsınız, onlara bu mutluluğu yaşatanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: C. Merve ŞAHİN
Etiketler: Dr., Mustafa, Er'den, özel, çocuklarla, dans,
Yorumlar
Haber Yazılımı