Haber Detayı
29 Aralık 2021 - Çarşamba 13:21 Bu haber 4919 kez okundu
 
Cengiz'den makro proje önerileri
MASİAD Genel Kurulunda Divan Başkanlığı yapan Uzman Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Cengiz Genel kurulda yaptığı konuşmada, Manavgat’ın mikro projelere değil makro projelere odaklanması gerektiğini belirterek, turizm ve tarımın önemli sektörler olduğunu, ancak daha geniş perspektiften bakılmasının önemli olduğunu vurguladı.
GÜNDEM Haberi
Cengiz'den makro proje önerileri

MASİAD Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, gelecekte hayal ettiğimiz Manavgat’ımızın bir üst ligde yer alabilmesi için sahip olduğu tüm imkanların bir bütün olarak değerlendirilmesinin zorunluluk olduğunu belirten Uzman Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Cengiz şu ifadeleri kullandı:

 

 

"Önemli bir sivil toplum kuruluşu olan MASİAD’ın genel kurulunda MATSO ve Ziraat odasından temsilcilerin burada olmamasını yadırgıyorum. Manavgat’ın geleceğinin konuşulacağı bu tür toplantıların geniş kapsamlı ve tüm paydaşları kapsayacak şekilde katılımın sağlanması çok önem taşıyor.
Manavgat Organize Sanayi Bölgesi konusunda bu güne kadar yeterli bir ilerleme kat edilememesi, bu konuyu başlatanlardan birisi olarak beni derinden üzmektedir. Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki OSB, Manavgat tarımına, hayvancılığana ve turizm sektörüne yönelik sanayinin gelişmesini sağlayacak ve  bölgemiz EKO sistemine önemli oranda katma değer sağlayacaktır. Aynı zamanda OSB, bilgiye ve teknolojiye dayalı çalışmalar için bir fırsat sağlayacağı gibi bölgemizin uluslaraarası tanınırlığı ile değeri artmış olacaktır. Örneğin tarım ürünlerine yönelik paketleme ve işleme tesisleri ile enstitülerin oluşması ile teknolojik olarak yapılacak tarım ve hayvancılığın verimliliğinin artması sağlanmış olacaktır.
Tarım konusunda gelişmiş ülkelerle rekabet edeceksek rakiplerimize göre mevcut durumumuzu kıyaslamamız gerekiyor. Örneğin İspanya'da yetişmiş bir ağaçta 200 kg. zeytin hasadı gerçekleşirken bizde bu oran 35 kg.'dır. Hayvancılıkta ise Hollanda'da holstein cinsi bir inekten yılda 8 ton süt alınırken bizde bu oran 1,5 tondur. Buradan da görülebileceği gibi bizim de en kısa zamanda bu oranları yakalamamız için OSB kapsamında üniversitelerimizle birlikte gerekli bilimsel çalışmaları başlatmamız gerektiğine inanıyorum.
Dünyanın sayılı turizm merkezlerinden sayılan ve yaklaşık 60 km. uzunluğunda bir sahile sahip olan Manavgat’ımızın mutlaka yat turizminde yer almasının gerektiğine inanıyorum. Bildiğiniz gibi bu sektör yılın 12 ayında da canlılığını koruyan, sadece seyahat ve barınma değil aynı zamanda bakım, onarım faaliyetleri ile de önemli bir sektördür. Bu nedenle sahilimizin uygun bir yerine yat limanının yapılması gerektiğine inanıyorum.
Bir başka konu da uzun yıllardır ülke gündeminde olan önemli bir projeyi daha bilgilerinize sunmak istiyorum. Proje safhasında olduğunu bildiğim ve ilgilenilmesi halinde kısa zamanda realize olabilecek olan ve Manavgat’ı merkez haline getirecek yüksek hızlı tren hatlarının bir an evvel tamamlanması ile gerek turizm ve gerekse lojistik açısından bölgemizi farklı bir boyuta taşıyacağı aşikardır. Bu konuda başta milletvekillerimiz olmak üzere sahip olduğumuz tüm imkan kabiliyetlerini seferber etmemiz gerektiğine inanıyorum. Sonuç olarak, Manavgat’ın geleceği konuşulacaksa daha önce bu tür derneklerde başkanlık ve yöneticilik yapan bizler, istenildiği zaman bilgi birikimimizi ve desteğimizi vermek için hazır olduğumuzun da bilinmesini isterim."

 

Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör: C. Merve ŞAHİN
Etiketler: Cengiz'den, makro, proje, önerileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı