Haber Detayı
11 Mayıs 2021 - Salı 17:09 Bu haber 1109 kez okundu
 
Barolar Birliği'nden İsrail'e yaptırım çağrısı
Türkiye Barolar Birliği İsrail’in, Mescidi Aksa’da sivil halka karşı gerçekleştirdiği saldırıları en ağır şekilde kınıyarak tüm dünya devletlerini uluslararası hukuk çerçevesinde yaptırım uygulamaya çağırdı.
GÜNDEM Haberi
Barolar Birliği'nden İsrail'e yaptırım çağrısı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) yayınladığı basın açıklaması ile tüm dünya devletlerini uluslararası hukuk çerçevesinde yaptırım uygulamaya çağırdı. Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "İsrail’in, Mescidi Aksa’da sivil halka karşı gerçekleştirdiği saldırıları en ağır şekilde kınıyoruz.

 

 

İsrail'in bu saldırıları Birleşmiş Milletler'in Kudüs'e yönelik aldığı kararlara, Cenevre Sözleşmeleri'ne ve İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'ne aykırı olduğu gibi Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Roma Statüsü uyarınca da insanlığa karşı suçtur.
İsrail, işgal ettiği toprakları sahiplerine iade etmeli, suç işlemeye son vermelidir.
Dünyanın gözleri önünde İsrail; kadın, çocuk, genç, yaşlı, sivil demeden insanları öldürüyor. Devletler göstermelik kınamalarla katliama seyirci kalıyor.  Artık uluslararası hukuk çerçevesinde yaptırım uygulama zamanıdır. Birleşmiş Milletler'in varlık sebebi bu katliamları önlemektir. Başta kendilerine gelişmiş diyen devletler olmak üzere  tüm devletleri  bu zulme karşı masum insanların yanında olmaya,  tüm toplumları da devletlerine harekete geçme konusunda çağrıda bulunmaya  davet ediyoruz."

Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Barolar, Birliği'nden, İsrail'e, yaptırım, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı