Haber Detayı
06 Haziran 2021 - Pazar 10:59 Bu haber 456 kez okundu
 
Antalya İsrail zulmünü unutturmuyor
Antalya merkez ve ilçelerinden 66 sivil toplum kuruluşunun biraraya gelerek oluşturduğu Antalya Kudüs Platformu, düzenlediği etkinliklerle İsrail zulmünü gündemde tutuyor.
GÜNDEM Haberi
Antalya İsrail zulmünü unutturmuyor

Antalya Kudüs Platformu, Cumartesi günü düzenlediği etkinlikte yaptığı basın açıklaması ile konuyu yeniden gündeme getirirken, Mavi Marmara şehitleri anısına düzenlediği tekne konvoyu ile de İsrail zulmüne karşı farkındalık oluşturdu.
Tekne konvoyunda 10 Mavi Marmara şehidinin resimlerinin ve isimlerinin yer aldığı afişlerle şehitlerin anısı hafızalarda yenilenirken, deniz üzerine serilen Türk ve Filistin bayrakları etkinliğe farklı bir anlam kattı.

 


'Özgür Mescid-i Aksa, Mavi Marmara' etkinliği kapsamında denizde teknelerle düzenlenen konvoya, platformu oluşturan sivil toplum kuruluşlarının üyeleri yoğun ilgi gösterdi. Çok sayıda katılımcı konvoy süresince Türk ve Filistin bayraklarını dalgalandırdı.
Konvoy öncesi platform sözcüsü Mehmet Yıldırım tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 


“Bismillahirrahmanirrahim. Nuh Gemiyi yaparken, milletinin inkarcı ileri gelenleri yanına uğradıkça onunla alay ederlerdi. O da: 'Bizimle alay ediyorsunuz ama, alay ettiğiniz gibi biz de sizinle alay edeceğiz; rezil edecek olan azabın kime geleceğini ve kime sürekli azabın ineceğini göreceksiniz' dedi. (Hud 38)
Ey İsrail oğulları, ortak Atamız Nuh (AS)’dan beri dünya tarihinde gemilerin nasıl iz bıraktığını siz de çok iyi bilirsiniz. Nuh (AS)’ın gemisinin, Titanic Gemisinin ve Mavi Marmara gemimizin hala seyrettiğini, dünyaya kendi mesajını vermekte olduğunu bilirsiniz. Nuh (AS)’ın gemisi inancın, Titanic’in azgınlığın, Mavi Marmara’nın da mazlûmiyetin, yalnızlığın, direncin, korkusuzluğun ve zulme başkaldırının sembolü olduğunu bilirsiniz. Bu gemiler yüzüyor, insanlığa daimî mesajlarını vererek yüzüyor, dimağlarda bıraktıkları izlerle yüzüyor. Son gemi olan Mavi Marmara’ya ise sizler ve bizler yaşarken şahid olduk. Çağa tanıklığını bu yüzyılda yaptı. İnsanlığın ve merhametin ne demek olduğunu, insanlığa anlattı, insanların vicdanındaki ortak ruhu ortaya çıkardı. Dünyayı zalimler ve mazlumlar olarak tekrar harmanladı, her kes kendi tarafını tayin etti, halâ da tayin ettirmeye devam ediyor. Biz Antalya’lılar olarak da bu gemiye ev sahipliği yaptığımız için ne kadar bahtiyar olduğumuzu anlatamayız.
Bu gemi bir taraftan yüzerken, diğer taraftan da İsrail, Gazze’yi abluka altında tutmaya, Filistinli gençleri sokak ortasında öldürmeye, Müslüman liderleri hukuksuzca tutuklamaya, Mescid-i Aksa’yı taciz ve işgal etmeye devam ediyor. Filistini’n resmen işgali olan 14 Mayıs 1948 yılının 73. Yılında, yani bundan 15 gün önce Filistinli kardeşlerimizin verdiği mücadele ise bir Mavi Marmara kadar destansıdır. Bu cengâver kardeşlerimizi cân-ı gönülden destekliyor, yanlarında olduğumuzu ilan ediyoruz.
Bundan 11 sene önce dünyanın 35 farklı ülkesinden 700 gönüllünün katıldığı küresel vicdanın sesine karşı İsrail’in giriştiği bu korsanlık nedeniyle, 10 kardeşimiz şehit olurken, 50’den fazlası da yaralanmıştı.

 


Aradan geçen zamana rağmen Mavi Marmara dünya gündeminden hiç düşmediği gibi mağdurların yürüttüğü mücadele, önümüzdeki dönemde de gündemde kalacağını göstermiştir.
Bu, bir Türkiye-İsrail sorunu olmadığı gibi, bu sadece Filistinlilerin bir meselesi de değildir. Tüm dünyanın vicdan sahibi insanları ile Siyonist işgalciler arasındaki bir varoluş mücadelesidir. Mavi Marmara’nın misyonunu ısrarla daraltmaya çalışan ve onu iki taraf arasındaki siyasi bir çekişmeye indirgeyen tüm yaklaşımların yanlış olduğunu özellikle vurguluyoruz. 11. yılında Mavi Marmara bize bir kez daha ezilen Filistin halkının davasını, Kudüs’ün mahzun konumunu ve hepsinden önemlisi Ortadoğu’daki Siyonist işgalin çirkinliğini daha gür bir sesle haykırmaktadır.
Mavi Marmara bir yardım misyonu idi, sivildi, evrenseldi, meşru idi, Filistin halkının yanında işgalcinin karşısında idi, Kudüs’ün kurtuluşuna giden kutlu yürüyüşte bir basamak idi ve hepsinden önemlisi bir şahitti.
Şimdi Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermenin vaktidir. İsrail zulmüne bütün dünya göz yummuşken şimdi yeniden sesimizi yükseltmenin, İsrail’in yaptığı zulümleri hatırlamanın ve hatırlatmanın vaktidir diyoruz. Mavi Marmara niçin önemlidir. Çünkü - Mavi Marmara Kudüs - Filistin mücadelesinin bir parçasıdır. Amacı ablukanın kalkmasıdır. Ablukanın kalkması için sorumluluğumuz devam etmektedir. Siyonistlere göre İsrail’in amacına uygun tek çözüm “Mavi Marmara’yı tarihten silmek, üzerini örtmek, hafızalardan çıkarmak ve unutturmaktır. Ama biz bunu unutturmayacağız.
“Artık demir almak günü gelmişse zamandan, Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan” demeyip bu geminin maluma doğru yol aldığını bütün dünya görecek ve şahid olacaktır Allah’ın izniyle.
Çünkü Mavi Marmara Mescid-i Aksa, Kudüs-Filistin özgürlük mücadelesinin bir parçasıdır. Çünkü Gazze hâlâ abluka altında, Filistin toprakları ve Kudüs işgal altında, Mescid-i Aksa ise mahzundur. Çünkü Kudüs’ün Muhafızları, Filistin şehitlerinin yetimleri, yetim anneleri, Filistin halkı, onurlu direnişlerini sürdürmek için İsrail’in her türlü zulmüne direnmektedir.
Çünkü siz zalimsiniz ve tüm yeryüzünü zalimlerden kurtarmak, Rabbimize ve gelecek nesillere karşı bizim sorumluluğumuzdur.
11. yıldönümünde Gazze Özgürlük Filosu’nun tüm bileşenleri olarak ve Mavi Marmara’da buluşan tüm cesur, iyi yürekler adına 10 ŞEHİDİMİZİ, "İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Cevdet Kılıçlar, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Furkan Doğan, Fahri Yaldız, Cengiz Songür, Cengiz Akyüz ve Uğur Süleyman Söylemez Ağabeyimizi,  İskenderun’da Deniz Üs Komutanlığı'na bağlı İkmal Destek komutanlığına düzenlenen roketli saldırıda ise şehit olan askerlerimizi, rahmetle anıyor, Filistin ile beraber Suriye, Arakan, Doğu Türkistan, Irak, Afganistan, Çeçenistan ve yeryüzündeki zulme karşı direnen tüm gençleri ve çocukları sevgiyle ve muhabbetle selamlıyoruz.
Ya Rabbi; Sen bütün İslam dünyasındaki zayıf kalmış kardeşlerimizi muhafaza buyur. Bu kardeşlerimizin ıstırabının dinmesinde bizleri memur eyle. Kendi yolunda bizleri istihdam eyle. Yolunu yolumuz kıl. Sıratı Müstakim üzere yol almayı nasip ve müyesser eyle. Sen Gafursun, Rahimsin. Bizleri bilir ve görürsün. Senin her şeye gücün yeter. 
Amin
Bütün şehitlerimizin ruhları için el-Fatiha."

 

Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Antalya, İsrail, zulmünü, unutturmuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı