Haber Detayı
23 Mart 2022 - Çarşamba 21:01 Bu haber 3430 kez okundu
 
Anadolu'nun binlerce yıllık su kültürü kitap oldu
Anadolu'nun binlerce yıllık su kültürü, Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida Eyaleti'nde yaşayan Margaret Ross Tolbert'in girişimiyle 'Proje - Su' adlı çalışma kapsamında kitaba konu oldu.
KÜLTÜR Haberi
Anadolu'nun binlerce yıllık su kültürü kitap oldu

Bilim, sanat ve edebiyatın bir araya geldiği disiplinler arası çalışmanın ürünü 440 sayfalık 'Proje-Su' adlı kitabın ön baskısı İngilizce ve Türkçe olarak ABD'de yayımlandı. Türkiye'nin güneybatısında antik çağda Likya ve Pisidya olarak anılan bölgelerde eski uygarlıklardan günümüze kadar uzanan su kültürünün izini süren çalışmaya ABD, Fransa, Kanada ve Türkiye'den sanatçı ve akademisyenler katkıda bulundu. Projenin fikir sahibi ve yürütücüsü Margaret Ross Tolbert, su kültürüne ilişkin canlı bir inanç ve farkındalıkla karşılaştıklarını belirtti. Tolbert, "Su ile ilgili günümüzde devam etmeyen tuhaf ve eski gelenekleri ortaya çıkaracağımızı düşünmüştüm. Şaşırtıcı bir şekilde hayal ettiğiminde ötesinde su kültürü ve bağlantıları geçmişten bu güne devam ediyor" dedi.

 

 

Proje-Su Kitabı'nda Antalya, Isparta, Budur ve Muğla gibi illeri kapsayan, Güneybatı coğrafyasında su kültürüne ilişkin yolculuklara yer veriliyor. Eşen Çayı'nndan Körü Çayı'na, Demre Çayı'ndan Aksu Çayı'na bölgedeki birçok nehir havzası ve su kaynaklarının ele alındığı çalışmada Xanthos ve Perge gibi antik yerleşim yerlerinin su ile ilişkilerine yer veriliyor. Su konusunda yaşanan bazı sorunlara değinilen çalışmada konuya ilişkin resim, illüstrasyon ve vinyetler de yer alıyor.
 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: C. Merve ŞAHİN
Etiketler: Anadolu'nun, binlerce, yıllık, su, kültürü, kitap, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı