Yazı Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 17:11 Bu yazı 3266 kez okundu
 
Zincirlerinden kurtul!
Cansu ER | Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanı
cansuelzakariyer@gmail.com
 
 

Öğrenilmiş çaresizlik nedir?

Öğrenilmiş Çaresizlik, insanların veya hayvanların negatif bir durumdan kaçma ihtimalleri mevcutken, daha önceden şartlandıkları için bu durumdan kaçamayacaklarına inanmaları kondisyonuna verilen isimdir.

Öğrenilmiş Çaresizlik deneylerinin bir numaralı ismi olan Martin Seligman 1965 yılında konunun ilk deneyine imza atıyor. Çok fazla regülasyonun olmadığı o yıllarda Martin Seligman köpekler başka olmak üzere hayvanlara eziyet kıvamında deneyler yapıyor ve bu deneylerde değişik bulgulara tanıklık ediyor.

Martin, klasik koşullanma deneylerinin birinde köpeklere zil çalarak ve ardından da tasmalarından şok vererek, bir süre sonra sadece zil sesine tepki vermelerini sağlamayı başarıyor. Pavlov deneylerinden zaten bu koşullandırmayı biliyorsunuzdur. Deneyin ikinci aşamasında ise bu köpekleri resimdeki kutunun sol bölgesine yerleştiriyor ve zeminden elektrik şokları veriyor. Bu arada sağ bölgedeki zemin normal ve şoku yaymıyor. Köpekler sağ bölgeye atladıkları taktirde şoktan kolayca kurtulabilirler fakat köpeklerin hiçbiri diğer bölgeye atlamıyor.

İlk deney ile bağlantı kurmak isteyen Martin, sıradan köpekleri alıp 2. deneye yerleştiriyor ve köpekler ilk şoku aldıkları gibi sağdaki güvenli bölgeye atlayıp şoktan kurtuluyorlar.

İki deney arasındaki ortam ve durum farklı olsa bile,ilk deneye maruz kalan ve şoktan kaçamayacaklarını öğrenen köpekler okuduğunuz üzere ikinci deneyde aksiyon alma teşebbüsünde bile bulunmuyorlar.

Bizler de aynen bu hayvanlar gibi çocukluğumuzdan beri bazı konularda gerek ailelerimiz gerek arkadaşlarımız gerek de sosyal çevremiz tarafından öğrenilmiş çaresizliğe sokularak zamanında başarısız olduğumuz konularda aradan yıllar geçse de cesaret kazanamıyoruz.

Ufakken hata yaptığınız veya başarısız olduğunuz konuları bir gözden geçirin, yıllar sonra cesaret edebildikleriniz oldu mu?

Yoksa farkında olmadan içinizdeki çekingenlik yıllar geçtikçe büyüdü mü?

Yapamayacağınıza inandırıldığınız şeylerden kaçına cesaret edebildiniz?

Yıllar boyunca defalarca kez kabuk değiştiren sizler, zamanında sizi kısıtlayan zincirlerin çoğunu farkında olmasanız da koparmaya hazırsınız.

Yapmanız gereken tek şey bu zincirlerin farkında varmak.

Sevgiyle…Hep daha iyiye…

 
Etiketler: Zincirlerinden, kurtul!,
Yorumlar
Haber Yazılımı