İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Bayan Atlet
Bayan Atlet
Basketbol Topu
Basketbol Topu
Yazı Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 09:13 Bu yazı 4054 kez okundu
 
Virüs Bizlere Neler Öğretti?
Ahmet Yılmaz | Eğitimci
 
 

Salgınlar ve doğal afetler dünyamızda daha önce de olmuştur ve olmaya da devam ediyor. İspanyol gribi, ebola virüsü, Sars, Mers gibi birçok salgın hastalık tarihte olmuştur ve yine olacaktır. Salgınların tarihte her ülkede sosyal, ekonomik ve politik anlamda olumsuz sonuçları olmuştur. 

Evet dünyamız koronavirüs denen bir salgınla şu an mücadele etmektedir. Bu virüs ile ilgili uzmanlar gereken açıklamayı yapmışlardır. Bizim de uzmanlara kulak vermemiz ve gereken tedbirleri almamız gerekmektedir.  
Günlerdir gündemimizi meşgul eden bu virüsle ilgili her gün uzmanlar konuşuyor. Hangi TV kanalını açsak, hangi gazeteyi okusak hep bu koronavirüs haberlerini görüyoruz. Adeta bu virüsle yatıp kalkıyoruz. Her gün bu virüsün insanlara vereceği zararlar ve yan etkileri konuşuluyor.
Ben de bu olayı bir eğitimci gözüyle, farklı bir boyutuyla değerlendirmek istiyorum. Biz eğitimci olarak yaşanılan bu hadiseden neler öğrendik ve bundan sonraki yaşantımıza etkileri neler olabilir? diye düşününce aklımıza bazı şeyler geldi. 
Şimdi koronavirüs biz insanlara neler öğretti onları konuşalım ;
1- Temizliğin ne kadar önemli olduğunu tüm insanlık olarak öğrendik. Elimizi yıkamanın ve temiz olmanın bizi mikroplardan nasıl koruduğunu öğrendik. 
2- Uzaktan eğitim artık öyle yaygınlaştı ki tüm eğitimciler bu işe odaklandı. Ondan fazla öğretmen arkadaşımın bu işe bir şekilde adım attıklarını gördüm. Uzaktan eğitim modelinin daha da yaygınlaşacağı günler bizleri bekliyor. 
3- Okulun evdeki çocukları nasıl eğittiğini, okul olmasa çocukları evde idare etmenin ne kadar zor olduğunu ve öğretmenlerin kıymetini de öğrenmiş olduk. Evde biz iki çocukla baş edemezken, okulda öğretmenlerin nasıl yüzlerce öğrenci ile baş ettiğini de merak ettik. 
4- Bakanlar kurulu, hatta G-20 toplantısının bile telekonferansla yapılabildiğini gördük. Belki ilerleyen zamanlarda bu tür toplantılar zamandan kazanmak israftan kurtulmak için telekonferansla yapılmaya devam edilebilir.
5- Ülkelerinde seçim zamanı bu günlere denk gelenler muhtemelen online üzerinden seçim yapmayı deneyeceklerdir. Belki bundan sonraki seçimlerde oy vermek için evimizden çıkmamıza bile gerek kalmayacak. 
6- İnsanlar evde vakit geçirmeyi öğrendiler. Evde de bir şekilde hayatına devam edebileceğini aslında evde yapılacak o kadar çok işin olduğunu gördük. Ailemizle beraber bir şeyler yapmayı öğrenmiş olduk. 
7- Gereksiz yere ne kadar çok para harcadığımızı dışarıda yapılabilecek işlerimizi haftanın bir gününde halledebileceğimizi, aslında dışarıda ne kadar boş gezdiğimizin de farkına vardık. 
8- Venedik sular arasında bir şehir. Sokağa çıkma yasağından sonra suyun renginin berraklaştığı ve balıkların geldiğinin gözlemlenmesi insanların doğaya vermiş olduğu zararın en büyük kanıtıdır. Bu da bize doğanın insanlar olmayınca kendini temizleyebileceğini öğretti ve doğa kendini yenilemeye başladı. İnsanların dünyaya ne kadar çok zarar verdiğini de öğrenmiş olduk.
Akıllı insanlar dünyanın en cahil insanlarından bile bir şeyler öğrenebilen insanlardır. Bize de aklımızı kullanıp bu salgından bir şeyler öğrenmek düşer.

 
Etiketler: Virüs, Bizlere, Neler, Öğretti?,
Yorumlar
Haber Yazılımı