Yazı Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 10:56 Bu yazı 2203 kez okundu
 
Uzaktan eğitime uzak kalma!
Ahmet Yılmaz | Eğitimci
 
 

Milli eğitim bakanlığının kurmuş olduğu bilişim ağı; EBA.
Tüm öğrenci, öğretmen ve velilere açık bir proğram, içeriği oldukça zengin, eğer akıllı kullanılırsa okula bile ihtiyaç bırakmayacak fevkalade bir ağ. 
Belki bir çoğumuz şimdiye kadar bunu farkedemedik, elbette kullananlar oldu. Fakat bu korona sebebiyle uzaktan eğitime geçince bir çoğumuzda bu EBA denen uygulamayı kullanmaya başladı. 
Ancak siteye bir giriş yaptıktan sonra EBA’nın bir uygulamadan çok muazzam bir okul olduğunun farkına vardık. İçeriğinde zengin bir kütüphane, eğlenceli video dersleri ve çalışmalar bulunuyor. Tamamen öğrenciye, öğrenmeyi sevdirecek içerikler. Öğretmen evden ödev verebiliyor, ödev kontrolü yapabiliyor, öğrencilerin hangi konuları ne kadar anladığını görebiliyor, onlara oradan taktik verebiliyor. Sınav, test ya da yaprak testler ekleyip çocukların durumunu ölçebiliyor, öğrencinin ne kadar ders çalıştığını neler yaptığını hangi derse ne kadar önem verdiğini yani öğrenciyi çok iyi takip edebiliyor. 
Zaten öğrencilerin kendini iyi yetiştirmesinin ve eğitimlerinin iyi seviyeye gelebilmesinin en önemli nedeni takip edilmektir. Onlara iyi bir rehberlik yapabilmektir. Herkes bir an önce EBA’ya girmeli ve bu fevkalade bilişim ağından mahrum kalmamalı. Çocuklarımızı ve öğretmenlerimizi bu konuda yönlendirmeliyiz. 
Evet okullarımız bu hafta tatil edildi ve önümüzdeki hafta uzaktan eğitim EBA ve TRT üzerinden verilecek. Belki de bu dönemi uzaktan eğitimle tamamlayacağız. 
Bu yüzden uzaktan eğitime uzak kalmamalıyız.

 
Etiketler: Uzaktan, eğitime, uzak, kalma!,
Yorumlar
Haber Yazılımı