Yazı Detayı
29 Kasım 2018 - Perşembe 09:59
 
Lise öğrencilerinde ergenlik dönemi ve depresyon
Merve Yılmaz
admin
 
 

Ergenlik tanımına bakacak olursak çocukluk ve yetişkinlik arasındaki geçiş dönemidir. Ergenlik Dönemi yaş sınırları kuramcılara göre değişiklik göstermekle birlikte en geniş yaş aralığı 11-21 yaş aralığı olarak kabul edilir. Bu dönemde yoğun ruhsal dalgalanmalar yaşanabilir. Bu karmaşık duygu durumlarıyla birlikte yoğun fiziksel, sosyal değişimlerde gözlenebilmektedir. Gençlerin liseye başlaması beraberinde onlara sorumluluklar yükleyip beraberinde de üniversite sınavlarına hazırlık süreci strese sürükleyebilecektir.

Peki çocukluk döneminde az rastlanan ancak ergenlik döneminde yoğun yaşanan depresyon gençlerde hangi belirtilerle ortaya çıkacaktır; Öfke ve kızgınlık, ani duygusal geçişler, iştah kaybı yada aşırı yeme, umutsuzluk, endişe, ağlama, dikkat ve konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık, sosyal faaliyetlere ilgisizlik, uyku problemleri, özgüven eksikliği, kendini suçlama, alkol ve madde kullanımı, intihar düşünceleri, okul başarısında ani düşüş, derslerine ve okula karşı ilgisizlik. Depresyonunun görülme olasılığı cinsiyete göre farklılık göstermekle birlikte bu oran kızlarda erkeklere kıyasla daha fazla olmaktadır.

Bu süreçte ebeveynlerin kesinlikle ergene destek olması şarttır. Sizlerde bu süreçlerden geçmiş yetişkinler olarak gençlere yaşama dair sorunlarında rehberlik etmelisiniz. Onlarla iletişim halindeyken kurallar belirleyin bunlar gelişim dönemine ve yaşına uygun olmalı. Arkadaşlarını mutlaka tanıyın, hayallerine saygı gösterin, onu seçim yapmaya zorlamayın, onu dinleyin, samimiyet gösterin. Ona sevginizi göstermekten korkmayın ve ilginizi esirgemeyin. Seni seviyorum-Sana güveniyorum cümlelerini yineleyin, hissini yaşatın. İhtiyaç duyduğunda ilk sizden yardım isteyebileceğini ona belirtin. Sizler için özel ve değerli olduğunu htirin. İş temponuzu bir kenara bırakıp vakit yaratıp onunla sohbet edin ve en önemli iletişim biçimi olarak ona sarılın. İhtiyaç duyduğu şeyler ben kabul görüyorum ve değerliyim hissini yaşamasını sağlayın. Bu dönem elbette geçici olacak ancak bahsedilen belirtiler 15 günden fazla sürüyorsa mutlaka alanında uzman olan psikolojik danışmanlardan destek alın.

 
Etiketler: Lise, öğrencilerinde, ergenlik, dönemi, ve, depresyon,
Yorumlar
Haber Yazılımı