Yazı Detayı
27 Mart 2017 - Pazartesi 20:24 Bu yazı 8142 kez okundu
 
Kolorektal kanserde beslenme ve 6 süper gıda
Gülsüm Kasapoğlu
 
 

Türkiye’de en sık görülen 5 kanser arasındadır. Her yaşta görülebilir ancak sık görülen yaşlar 50’li yaşlardır. Ancak genç yaşta olup, ailede kolon kanseri olan bireylerin mutlaka önlemini alması gerekir.Bu hastalık erken dönemde belirti vermiyor ve polip halinde olduğu dönemde en önemli nedenin obezite ve beslenme alışkanlıkları olduğu söyleniyor.

KOLON KANSERİNDE KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ

Kemoterapi tedavisi, sağlıklı dokuları ve hücreleri de etkilediği için yan etkileri yaygındır. Yan etkiler , kemoterapinin dozu ve tipine göre değişiklik gösterir. En belirgin yan etkiler, kabızlık, ishal, kanama, infeksiyon, iştahsızlık, kendini aşırı yorgun hme, bulantı, kusmadır. Ancak hastanede tecrübe ettiğim zamanda en sık gördüğüm yan etkiler kabızlık ve ishaldi. Bu durumda hastanede değilseniz mutlaka beslenme uzmanıyla haberleşmeli ve yardım almalısınız. İştahsızlık genel olarak tüm kanser hastalarında görülen bir belirtidir ve biz diyetisyenler mümkün olduğunca kalori arttırırız çünkü ne yese kardır diye düşünürüz. Çünkü gıda almadığınız takdirde vücudunuz bu savaşta yenik düşebilir. Gücünüzü toplamak ve kanserle savaşmak istiyorsanız yararlı, proteinden zengin gıdaları almaya çalışmalısınız. Eğer bulantı sıkıntısı yaşıyorsanız kalorisi yüksek ancak miktar olarak az olan ağızdan alınan tıbbi mamalardan tercih etmelisiniz.Kemoterapi alırken bazı gıdaları almamanız gerekir. Çünkü bahsedeceğim bu gıdalar kemoterepinin etki mekanizmasını sekteye uğratmakta ve etkisini azaltmaktadır. Bu gıdalar; nar suyu,havuç suyu, şalgam suyu, adaçayı, yeşil çay’dır. Ancak havuç ve narı meyve olarak yemenizde sakınca yoktur.

KOLOREKTAL  KANSERLERİ ETKİLEYEN DİYETSEL FAKTÖRLER

1.Et Tüketimi:Yapılan araştırmalara göre ,özellikle kırmızı ,işlenmiş et tüketimi 10 yıldan uzun sürede,alt kolon ve rektum kanseri riskini 30-40 arttırmaktadır.Erkeklerde haftada 5-6 porsiyondan, kadınlarda 2-3 porsiyondan fazla kırmızı ve işlenmiş et tüketimi bu oranı 50’ye çıkarmaktadır.Bu verilere bakıldığında sonuçlar oldukça korkutucu.

2.Bitkisel Temelli Beslenme :Düşük et tüketimi ve bitkisel temelli beslenmek, Amerikan Kanser topluluğunun genel tavsiyesidir.Lif ve antioksidandan beslenmek kanserden koruyucu ve aynı zamanda kanser hücrelerinin ilerlemesini yavaşlatmakta yada durdurmaktadır.Günlük 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeniz yeterli olacaktır.

3.Yağ Tüketimi:Yağ tüketimi ılımlı olmalıdır.Özellikle birki ve balık kaynaklı yağlar tüketilmelidir.Ancak yüksek yağlı beslenme kolorektal kanser riskini 3 mekanizma ile arttırmaktadır.

1.Kanser yapıcı kimyasallar yağın içinde birikir ve yağ alımı ile bu maddelerin vücuda girişi artar.

2.Kanser ilerletici olan seks hormonlarının yapısı yağa benzer ve çok yağ alımı bu hormonların yapısını bozuyor olabilir.

3.Kanser ilerletici safra tuzları oluşumu yağa bağlı olarak artar.

Aynı zamanda ,kolesterol doğrudan kanser yapıcı ajan olarak sayılmaktadır. Çoklu doymamış yağ asitleri(sıvı yağlar) de kolay okside olur(bozulur) ve kanser riskini arttırır.

4.Kalsiyum Alımı:Kalsiyum takviyeleri, poliplerin sıçramasını engelliyor ancak ,erkeklerde görülen prostat kanserini kalsiyum alımı tetiklemektedir. O yüzden özellikle bitkisel kaynaklı kalsiyum alınmalıdır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, brasika sebzeleri(lahana,brokoli,karnabahar,turp,..) bitkisel kalsiyum kaynaklarıdır.Amerikan Kanser Derneği’ne göre; erkeklerin günde 1500 mg kalsiyum alması önerilmekte.

SON ARAŞTIRMLARA GÖRE KOLOREKTAL KANSERLERİ ENGELLEYEN  6 SÜPER GIDA

1.Curcumin(Zerdeçal):Zerdeçalın yapısında bulunan curcumin,Reaktif oksijen bileşikleri dediğimiz zararlı bileşiklerin oluşumunu önleyerek kanseri önlemektedir. Ancak zerdeçal , yağda çözünür ve vücudun curcuminden yararlanması için zerdeçalı yemeğe yağı koyduğunuz zaman eklemeniz gerekmektedir.Aynı zamanda karabiber de eklerseniz  vücudunuz fazlasıyla curcuminden yararlanacaktır.

2.Resvaratrol(üzüm çekirdeği,şarap):Kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurur.Özellikle kolorektal kanserleri baskılamaktadır.

3.D vitamini(Yağlı balıklar ve Güneş):Anti kanser faaliyetleri artıkkanıtlanmıştır.Başınız boynunuz ve kollarınız güneşi görecek ve el ayalarınız yukarı bakacak şekilde 10 dk güneşlenmeniz günlük D vitamini senteziniz için yeterli olacaktır.Yapılan çalışmalarda D vitamini ve thymoquinone(siyah kimyon tohumu) birlikte alındığında oldukça etkili olduğu görülmüş.

4.Yeşil Çay:Yeşilçaydaki polifenoller, kolorektal kanser oluşumunu önlemektedir.

5.Brokoli:Kanser ve inflamatuar hastalıkların riskini azaltmaktadır. Çiğ, uzun süreli ve düzenli tüketildiğinde, bağırsak mikrobiyatasını geliştirmekte ve böylece kolorektal kanserlerden korumaktadır.

6.Badem Yağı:Yapılan bir araştırmada,Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’tan alınan badem yağlarının tedavi edici etkisi araştırılmış ve tedavi edici olarak kullanılabileceği kararına varılmıştır.

Kanserde erken teşhis çok önemli.Ve özellikle ailesel bir kanser geçmişi varsa ihmal etmeyin.Sağlıkla kalın.

 

Dyt.Gülsüm KASAPOĞLU

 

 
Etiketler: Kolorektal, kanserde, beslenme, ve, 6, süper, gıda,
Yorumlar
Haber Yazılımı