Yazı Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 18:40
 
İnsana karşı şiddet
Abdurrahman Şahin
arsbilgi@gmail.com
 
 
Zaman zaman gündeme gelen “Kadına karşı şiddet” temalı haberler ve kadına karşı şiddeti önleme amaçlı yürütülen kampanyalar beni hep düşündürmüştür.

Bu sorun aslında her ne kadar kadına karşı şiddet temalı olarak görülse ya da gösterilse de işin özü böylesine basit değildir ve oldukça karmaşık bir sorundur. Sorunun adı yanlış konulunca tedavisi de yanlış yerlerde aranmakta; tedavi adına yapılanlar, gösteriler ve hamasi nutukların ötesine geçmemektedir.

Sorun; kadına karşı şiddet değil, insana karşı şiddettir aslında. Bireylerin cinsiyetinin ötesinde; gücü yetenin, gücü yettiğine karşı sergilediği hastalıklı bir yaklaşım biçimidir şiddet. Söyleyecek sözü olan bireyler olarak yetişmediği/ yetiştirilemediği zaman, insanın sapacağı en kestirme yoldur şiddet. Dertlerini, tasalarını, sorunlarını konuşarak çözme becerisi kazanamayan bireyler; şiddet kullanarak istediği sonucu almak isteyecektir kuşkusuz. Bu şiddetin fiziki olması da gerekmiyor. Fiziki şiddet yanında psikolojik şiddet de, sağlıksız toplum hayatının ayrılmaz bir parçası durumundadır aslında.

Zannedildiğinin aksine fiziksel şiddet ya da psikolojik şiddet, sadece kadına karşı olmamakta; erkeğin kadına, kadının erkeğe, erkeğin ve kadının kendi hemcinsine, büyüğün küçüğe, küçüğün büyüğe uygulayabileceği ilkel bir çözüm metodudur çoğunlukla. Elbette oranlar değişebilir ancak, yelpazenin genişliği görmezden gelinemez. Yelpazenin genişliği görmezden gelinirse, çözüme ulaşmanın önü de kendiliğinden kapanmış olacaktır.

Bu konuda 'Mevlid-i Nebi Haftası' olması dolayısıyla daha bir dikkatimizi çekmesi gereken Efendimiz’in çizdiği yolu hatırlamadan ve hatırlatmadan geçemeyeceğim:

“Sizin hayırlınız, eşine hayırlı olandır. Ben de eşime karşı sizin en hayırlınızım. Kadınlara ancak iyi insanlar iyi davranır; onlara karşı ancak kötü kişiler, ihanet eder.”,

“Mü’minlerin iman bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.”,

“Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.”,

“Hanımını döven, Allah’a ve Resulüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum.”

Elbette iman apayrı bir konudur ve kişinin bireysel tercihidir. Ancak kadının da içinde olduğu bir sorunun; “İnsana karşı şiddet” sorununun çözümü Hz. Muhammed (asv)’in öğretilerinin toplumsal hayatımızda uygulanabilmesi ile mümkün olabilecektir. Çünkü insanı yaratanın ve onu en iyi bilenin elçisinin öğretileri hiçbir zaman yanlış sonuç vermeyecektir.

Şiddetten uzak bir gelecek diliyorum hepimize…

Allah’a emanet olun!

 
Etiketler: İnsana, karşı, şiddet,
Yorumlar
Haber Yazılımı