Yazı Detayı
10 Aralık 2020 - Perşembe 10:36 Bu yazı 4528 kez okundu
 
Dijital dünyada çocuk büyütmek
Ahmet Yılmaz | Eğitimci
 
 

Artık yepyeni bir dünya düzeni olan Dijital Dünya'ya hoş geldiniz. Son 10 yılda dünya başka bir çağa geçti. Artık herkes, her şeye çok kolay ulaşıyor. İşte bu ulaşım dijital dünya sayesinde oluyor. Eğer biz bu dünyadan kendimizi ve çocuklarımızı uzak tutarsak çağın gerisinde kalırız. Bizim bu dijital dünyayaya ayak uydurmaktan başka çaremiz yok. Bu dünyadan çocuklarımız da nasibini alıyor. Bu dünya kolaylıkla zorluğu beraberinde getiren bir dünya, güzel örnekleriyle kötü örnekleri dolu olan bir dünya, insanın iyiye ve kötüye çok daha rahat ulaşabileceği bir dünya. Dijital dünya hem çok güzel hem çok sağlıklı. Hem çok yerinde hem de çok tehlikeli bir dünya. 
Artık alışverişler de bu dünyada yapılıyor, artık eğitim bu dünyada veriliyor, artık bu dünyada suçlar işleniyor, dünyanın en kalabalık protestolarına kitleler bu dünyadan toplanıyor. Artık ülkelerin ekonomilerine bu dünya düzeni karar veriyor. 
Dijital dünya aynı zamanda bilgiye ulaşımın en kolay yolu ve bilgi her asırda olduğu gibi dijital dünyada da en büyük güçtür. Çünkü bu yüzyılda sadece sermayeye dayalı bir ekonomi değil aynı zamanda bilgiye dayalı bir ekonomi gelişim süreci izleyeceğiz. En çok kazananlar dijital dünya düzenini en iyi bilenler olacak. Son on yılda baktığımız zaman Facebook, İnstagram, Google, Twitter vb. gibi daha birçok sosyal medya ve internet dünyasında söz sahibi olan insanların dünya ekonomisinde büyük bir payda sahibi olduğunu görüyoruz. Bu da bilgi ekonomisinin artık sermaye ekonomisine kafa tuttuğunun bir kanıtı olmuştur. Günümüzde artık paralar bile dijital hale geldi. Son on yılda Bitcoin denen dijital para birimi kendisini neredeyse yüz bin katlayarak dijital dünyanın ne kadar kârlı bir yer olduğunu gösterdi. İlk çıktığında bir Bitcoin 8-10 TL iken günümüzde 150 bin TL civarından işlem görüyor. 2009 yılında bir üniversite öğrencisi bir aylık bursuyla 30 bitcoin alabiliyordu. Sadece bir aylık bursu ile bitcoin alan bir öğrenci, şimdi hayatı boyunca yetecek paraya sahip olabiliyordu. Dijital dünya böyle güçlü bir dünya. İşte sabah kalktığımızda gazetemizi okuduğumuz, alışveriş yaptığımız, eğlendiğimiz, iş bulduğumuz hatta eve ekmek bile almak için kullandığımız bu dijital dünyanın ne kadar güçlü olduğunu daha iyi anlıyoruz. Biz bu dünyadan çocuklarımızı uzak tutmak yerine, bu dünyayı onlara tanıtmalıyız. Bu dünya düzenini onların daha faydalı ve daha verimli kullanabilmeleri için onlara rehber olmalıyız. Çünkü bu dünyada çocuk büyütmek gerçekten çok zor. Ancak bu dünyanın nimetlerinden yararlanırsak belki de o zor olan şey, çok basit olabilir. Çünkü bu dijital dünya insanların hayatını kolaylaştıran çok fazla olanak sağlıyor. O zaman dijital dünyanın hizmetçisi olmak yerine o dünyanın bize hizmet etmesini sağlayalım.

 
Etiketler: Dijital, dünyada, çocuk, büyütmek,
Yorumlar
Haber Yazılımı