Yazı Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 12:24 Bu yazı 494 kez okundu
 
Depresyon
Uzm. Klinik Psikolog Ayşen Kaya
nehirgazetesi@hotmail.com
 
 

Depresyon sıklıkla duyduğumuz bir terim haline gelmeye başlamıştır. Peki, bu depresyon nedir, gerçekten de düşündüğümüz için depresyonda mıyız?

Depresyon birçok sebepten oluşur. Kişi yaşadığı olaylar sonucunda depresyon tanısı alabilir. Örneğin; sevilen bir kişinin kaybı, hastalık, işten çıkarılmak, okul değiştirmek, hastalık, olumsuz ilişkiler, şiddet, taciz, istismar vb. Depresyon tanısı almış kişilerin yukarıda bahsettiğimiz olayları yakın zamanda yaşamaları şart değildir. Geçmişten gelen duygusal birikimlerde kişinin ilerleyen zamanlarda depresyon tanısı almasında etkin rol oynar.

Depresyondayken nasıl hissederiz?

- Keyifsiz,

- Yorgun,

- İştahsız,

- Fazla yeme & az yeme,

- Karamsar,

- Umutsuz,

- Hiçbir şeyden zevk alamama,

- Suçluluk,

- Yetersizlik,

- Sürekli uyuma & uykusuzluk,

- Değersizlik,

- Konsantre olamama,

- Ölüm ve intihar düşünceleri.

Kişi yukarıda bahsettiğimiz belirtileri yaşıyorsa bu kesin depresyonda olduğunun anlamına gelmeyebilir. Bu semptomların en az beş tanesini, iki hafta boyunca yaşıyorsa bir uzmandan yardım almayı deneyebilir.

Günlük yaşama eşlik etmekte bireylerin zorluk yaşaması çok normal bir durumdur. Yaşanan aksilikler, yetiştirilemeyen işler, kendimize zaman ayırmanız belirli bir zaman sonrasında kişide mutsuzluğa zamanla da depresyona sebep olabilir. Bu yüzden hayatımızda yapacağımız küçük düzenlemelerle kendimizi daha iyi hissedebiliriz.

- Günümüzü planlamak,

- Spor yapmak,

- Kendimize vakit ayırmak,

- Sağlıklı beslenmek,

- Bir hobi edinmek…

Yapacağınız küçük değişimlerle farkı sizde mutlaka göreceksiniz. Unutmayın ki ‘’Size En İyi Siz Bakarsınız.’’

Mutlu Günler.

 
Etiketler: Depresyon,
Yorumlar
Haber Yazılımı