Yazı Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 20:54 Bu yazı 2721 kez okundu
 
Bir çocuğun ahı mı?
Ahmet Yılmaz | Eğitimci
 
 

Günümüzde çocuklarda görülen her üç kanserden birisi kan kanseridir. Yani diğer adıyla lösemi.

 

Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların gereğinden fazla kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşuyor. Tanı koymak basit bir kan testiyle yapılabiliyor. Lösemi, çocuklarda hastalığa bağlı yorgunluk eklem ağrıları saç dökülmesi ve de bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına neden oluyor. Bu nedenle lösemili hastaların kendilerini dışarıdaki mikroplardan çok iyi korumaları gerekiyor. Bağışıklık sistemleri zayıfladığı için dışarıdan alacakları küçük bir mikrop onların hayatını çok kötü etkileyebiliyor.

 

Bu yüzden lösemili çocuklar kendilerini koruyabilmek için maske takmak zorundalar. Aslında onların takmış oldukları maskenin amacı dışarıya bir hastalık bulaştırmaktan çok dışarıdan gelecek mikroplara karşı kendilerini koruma yöntemleridir.

 

Bizim toplumumuzda maske takmak çok alışılmış olmadığı için biz hep maske takanları hasta olarak ve sanki bize onların hastalığı bulaşacak gibi bakmışızdır. Bu yüzden bazen bakışlarımızla lösemili çocukları rahatsız ettiğimiz de olmuştur. Halk otobüsünde maskeli birini görünce yanına oturmaktan kaçınma, markette maskeli birini görünce girmeme, ya da asansörü kullanacakken maskeli biri asansöre girince merdivenlerden çıkma vs gibi bir çok şeye maruz kaldılar.

 

Nihayetinde onlar da birer çocuk ve her çocuk gibi kırılıp üzülebiliyorlar. İnsanların sevgisine onların da ihtiyacı var. Bir lösemili çocuğu maskeli şekilde görünce ona hissettirdiklerimizin de sorumluluğu var.

 

Belki bir gün bu bakışlara dayanamayan bir çocuğun ahı tuttu.  Evet bugün tüm dünya maskeyle dolaşıyor. Birkaç ay içerisinde maskeyle dolaşmak normalleşti. Kalabalık yerlerde maske takma zorunluluğu getirildi. Hatta bazı illerde her yeri kapsayacak şekilde maske kullanılması zorunluluğu getirildi. Biz maskeli insanları artık her yerde görüyoruz.

 

Bence artık lösemili çocuklar da kendilerini bir nebze daha iyi hissetmeye başlamışlardır. Onların birazcık mutluluğu ve kendilerini iyi hissedebilmesi için kainatta küçük bir müdahale gerekiyordu. Kainatın sahibi, çocuklarımız için küçücük bir virüsle dokunuş yaptı.

 
Etiketler: Bir, çocuğun, ahı, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı