Yazı Detayı
05 Haziran 2019 - Çarşamba 11:41
 
Bayramımızı kutluyorum
Abdurrahman Şahin
arsbilgi@gmail.com
 
 
Allah'ın uzak kalın dediklerinden uzak kalmanın/ kalabilmenin verdiği huzurdur Ramazan Bayramları! O'nun yaklaşmayın dediklerine yaklaşmamanın ardından, bizlere lütfettiği nimetlere tekrar kavuşturmasının simgesidir de bir bakıma Ramazan Bayramı!

Varlığın içerisinde yokluğun taliminin yapıldığı, bunca zenginliğin/ zenginin yanında yoksulluğun/ yokluğun iliklerimize kadar yaşatıldığı bir aydır Ramazan.

Elinin altındakine ulaşamayışın, gözünün önündekine söz geçiremeyişin, varken yokluğun hissedildiği dönemdir Ramazan.

Bir el uzatış mesafesindeki, bir göz atış uzaklığındaki kimsesizlerin, çaresizlerin farkedilebileceği bir ruh ikliminin ılık esintisidir Ramazan.

El uzatılmayanlara uzanan el olunduğu, görmeze gelinenlerin farkedildiği/ görüldüğü bir uyanış dönemidir Ramazan.

Hergün iftar sofralarında bu değişimin farkedilmesi, belleklere kazınması, bu ruh kazanımının Ramazan sonrası zamanlara taşınması bilincinin inşa edilmesi zamanlarıdır Ramazan.

Kimsesizlerle, çaresizlerle, yoksullarla kurulan bu yakın ilişkinin ötesinde; unutulan yakınlıkların, akrabalıkların, arkadaşlıların, dostlukların, ahbablıkların yeniden hatırlandığı, hayat bulduğu günlerdir Ramazan!

Allah'ımızın bizlere lütfettiği nimetlerin bir kez daha farkına vardığımız şu bayram günlerinin ruhunu kaybetmediğimiz sürece her an ve her gün bayram huzuru, bayram mutluluğu tadında günlerimizin olacağı muhakkak.

Her anımızın, her günümüzün bayram tadında olmasını; Bayramın tüm dünyaya, islam alemine, ülkemize, Manavgat'ımıza hayırlar getirmesini diliyorum. Allah'a emanet olun...
 
Etiketler: Bayramımızı, kutluyorum,
Yorumlar
Haber Yazılımı