Yazı Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 17:01 Bu yazı 5107 kez okundu
 
Altın bilezik
Ahmet Yılmaz | Eğitimci
 
 
Herkes çocuğunun güzel bir işi olsun ister. Özellikle statüsü yüksek işlerde çalışmasını, onlarla gururlanmak ister. İnsanımız evlatların eğitimleri için ellerinden geleni yaparlar. Bunun için mücadele eder, onlar için çalışırlar. Gün gelir yiyeceklerinden kısarlar ama yavrularından hiçbir şey esirgemezler. Zaten anne baba olmak da bunu gerektirir. Evlatlarımız bizim her şeyimizdir. Onların mutlu olmasını kimseye muhtaç olmamasını isteriz.
 
İşte bu yüzden ebeveynlere de düşen çok şey vardır. Bugün bunlardan bir tanesini paylaşmak istiyorum. Her aile çocuğunun güzel bir üniversitede, güzel bir bölüm bitirmesini ister. Daha sonra güzel bir işi olmasını hayal eder. Ancak bu tüm çocuklar için mümkün değildir. Bazen şartlar olgunlaşmaz ve çocuğumuz bizim istediğimiz bir üniversiteye gidemeyebilir. Bazen gitse bile, bitirdiği zaman iş bulamayabilir. 
 
Peki bize düşen nedir? Eskiler meslek sahibi olanlar için kolunda altın bilezik var ifadesini kullanırlardı. Biz de çocuklarımızın koluna "altın bilezik" takalım. Yani ona ilerde yapabilecekleri alternatif meslek sunabilelim. Belirli yaşa gelmiş çocukları yatkın oldukları alternatif meslek alanlarına yönlendirelim. Hem sosyal çevre kazanabilecekleri, davranışlarını olumlu etkileyecekleri ve de bir meslek öğrenebilecekleri usta öğreticilerle tanıştıralım. 
 
Çünkü insanın elindeki meslek değeri hiç eksilmeyen altın gibidir. İnsanlar dara düşünce nasıl elindeki altını bozdurur paraya çevirirse, mesleğini de her zaman değerlendirme olanağına sahiptir. Meslek sahibi kişi her yerde iş bulur, işsiz kalmaz. Her şey gün gelir değerini yitirebilir, ancak meslek, değeri hiç eksilmeyen bir servet gibidir. Çünkü meslek, bir kimsenin bir işi her yerde, her şartta yapmasıdır. Meslek sahibi olmanın önemini bu dönem çok daha iyi anlamış olduk. Biz de evlatlarımıza bu altın bileziği bir an önce takmalıyız.
 
Korona günlerinde meslek sahibi olmanın önemine ülkece şahit olduğumuz bir süreç oldu. Onlara ön ayak olup bir mesleği öğrenebilmesi için fırsat vermeliyiz. Bizim öğretecek bir mesleğimiz yok ise bir başkasının yanına çırak olarak vermeliyiz. Artık günümüzde iş sahibi olmak, para kazanmak kolay değil. Biz bunu pandemi sürecinde çok iyi gördük. Hayatta her şey istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. O yüzden hep bir B planı olmalı. Hayatımızı tek bir çizgi üzerinde gitmeye endekslememeliyiz. Her zaman alternatifleri olan insanlar daha başarılı ve mutlu olmuşlardır. Biz çocuklarımıza alternatifler sunmalıyız. Herkes kendi seçimini yapsın. Herkes yapmış olduğu seçiminin sorumluluğunu alsın. Biz ebeveyn olarak çocuklarımıza güzel ve yerinde seçenekler sunalım onlar da seçimlerini kendileri yapsınlar. Belli bir yaşa gelen çocukları meslek öğrenmek için bir ustanın yanına vermekten çekinmeyelim. Onlar eğer ileride eğitimlerinde başarılı olamazlarsa geçimlerini sağlayabilmeleri için bir meslek öğrensinler. 
 
Bugünlerde evde oturan gençlere bakıyorum da hepsinin ortak özelliği bir meslek ve zanaat sahibi olmamalarından kaynaklanıyor. Çocukların yaşları ve de zihinleri uygun yaşa geldikleri zaman altın bilezik takmak için geç kalmayalım.
 
Etiketler: Altın, bilezik,
Yorumlar
Haber Yazılımı