Yazı Detayı
19 Şubat 2018 - Pazartesi 12:21 Bu yazı 5576 kez okundu
 
2014'den 2018'e Türk turizmi
Osman Ergin
 
 

Rusya krizi ile başlayarak terör saldırıları ile devam eden, Suriye'deki iç savaşın tetiklemesinin de etkisi ve AB(D) ile yaşanan siyasi krizler sonrası dibe vurarak umutların tükendiği Türk turizminde, kaybedilen üç yılın ardından hesaplar sil baştan yapılmaya, umutsuzluklar ise yerini yeniden yeşeren umutlara bırakmaya başladı.
Bu bağlam da hafızaların tazelenmesi adına filmi geriye sararak, ülkemizi ziyaret eden misafir sayısına paralel olarak seyreden turizm gelirlerinde zirve yapılan dönemlerden bu güne kadar geçen sürenin değerlendirilmesi de ancak rakamlarla yapılırsa sağlıklı sonuç elde edilecektir. Çünkü ortada gelir ve maliyet dolayısı ile de kar ya da zarar mevzu bahis ise umutsuzluk ile umut sarmalı arasındaki ilişkinin vahametini de ancak matematik belirleyecektir. 
Bilindiği üzere turizm de kara günler, sınır komşumuz Rusya ile yaşanan talihsiz uçak krizi başlamış ve bu durum turizm pastasındaki 4 – 5 milyon ziyaretçi gibi rakamlarla telaffuz edilen ve pastadaki en büyük dilimi oluşturan Rus misafirlerin rotayı alternatif destinasyonlara çevirmesi ve bunları diğer AB ülkesi ziyaretçilerinin takip etmesi ile devam etmiş idi. 
Her ne kadar sınırlarımızın dışında da olsa; Suriye iç savaşının bölgede yarattığı jeopolitik riskler ile bu coğrafyadaki siyasi çalkantının ardından Türkiye'de yaşanan olaylar ya da daha net bir ifade ile zirve yapan terörden dolayı artan güvenlik endişeleri yabancı turist sayısını Rusya'dan sonra; özellikle de AB ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısını direkt etkileyerek, bu rakamların ciddi anlamda azalmasının önünü açtı. 
Tüm bu olup bitenler istatistiklerle değerlendirildiğinde ise; AB ülkeleri arasında Türk turizminin dinamosu olarak 5 – 5,5 milyon ziyaretçi ile başı çeken Almanya'nın 3 – 3,5 milyonlara gerilemesi ve bu geri gidişin 2017 yılında da devam etmesi, bu yetmezmiş gibi İngiltere'nin ziyaretçi sayısında 1 milyonun üzerinde, Hollanda'dan gelen ziyaretçi sayısının 450 binlerde, Fransız ziyaretçilerin sayısında ise 300 bin gibi rakamlarda azalma eğilimi meydana gelmesi gerçeklerle yüzleşme olarak karşımıza çıktı. 
Özet olarak; Turizm Bakanlığının resmi verileri göz önüne alındığında; yüzde 30,5 azalış, yani  36 milyon kişiden 25 milyon kişiye gerileme sektör açısından ciddi bir rakamdır. Ama neyse ki; buna rağmen 2017 yılı sonunda gerçekleşen ziyaretçi sayısı ve elde edilen gelir baz alındığında 2014 ve 2015 yılı rakamları yakalanamasa bile, 2017 yılı sonunda ulaşılan 32 milyon 410 bin kişi sayısı ile 2018 yılının hem ziyaretçi sayısındaki artış, hem de gelir atışı olarak daha iyi olacağının sinyalleri alınmış oldu.
Bu noktada Türk Turizminin 2015 yılında 3 milyon dolarlık, 2016 yılında  8 milyon dolarlık kaybının 2017 yılındaki 19 gelir artışı ile henüz telafi edilememiş olması, tesislerin inovasyon için bütçeden gelir ayıramamasına, bu da ekonomiyi kış döneminde bir nebze olsun canlı tutan turizme bağlı diğer sektörlerin rahatlamasına imkan tanımadı fakat gelecek kışın bu yıldan daha iyi olacağını da şimdiden htirmeye başladı.    
Son olarak; 2015 yılında hayal kırıklığı, 2016 da hayatta kalabilme, 2017 de ise devlet teşviklerine rağmen tutunabilme ile sona eren turizm sezonlarının ardından; yanı başımızda devam eden Afrin Operasyonuna rağmen daha şimdiden erken rezervasyonlar ile kendini belli eden 2018 turizm sezonunda; yaşanan üç yıllık hayal kırıklığının yerini 2014 rakamlarının üzerinde öngörülen ve yeniden yeşeren umutlar aldı. Tabi ki bunun tevekkülü de sezon öncesi alınacak olan güvenlik ve asayiş önlemlerinden sonrasına kaldı. 

 
Etiketler: 2014'den, 2018'e, Türk, turizmi,
Yorumlar
Haber Yazılımı