Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 14:06 Bu haber 7689 kez okundu
 
Zeybek, esnaf ve sanatkarların durumunu sordu
CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirler nedeniyle zor günler yaşayan esnaf ve sanatkarların durumunu soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı.
GÜNDEM Haberi
Zeybek, esnaf ve sanatkarların durumunu sordu

CHP Antalya Milletvekili Zeybek, esnaf ve sanatların durumunu ve alınacak önlemleri cevaplaması istemiyle Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’a sorduğu önerge sonrası şu açıklamalarda bulundu:

ESNAFIN MUTFAĞINDA YANGIN VAR
"Yaşanan ekonomik krizin etkileri ile sarsılan ve şimdilerde de tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görülen koronavirüs salgını nedeniyle belirsiz süreli olarak işyerlerini kapatan esnafımız zor günlerden geçmektedir. Açıklanan ekonomik yardım paketi esnaf ve sanatkarlarımıza çözüm konusunda yeterli kalmayacaktır. 30 Nisan tarihine kadar okulların kapalı olacağının açıklanması ile birlikte yaşanan sürecin uzayacağı kesinleşmiştir. Birçok esnafımız borçlarını, çalışanlarının maaş ve sigorta primlerini, vergi ödemelerini nasıl yapacağını kara kara düşünmektedir. Ticaretle uğraşan birçok vatandaşımız için acil ve radikal çözümler hayata geçirilmelidir. Esnafın tüm borçları dondurulmalı ve ileri bir tarihe ertelenmelidir. Geçim zorluğu nedeniyle esnaf vatandaşlarımız, çalışanları ve ailelerinin mutfaklarında buzdolapları boş kalmaktadır."

KAMU BANKALARI ESNAFA ŞARTSIZ, FAİZSİZ KREDİ SAĞLAMALI
"Yandaş firmalara kredi sağlayan ve kredi ödemelerinde kolaylık sağlayan kamu bankaları, ticareti canlı tutan esnaf ve sanatkarlara şartsız, koşulsuz ve faizsiz kredi kolaylığı sağlamalıdır. Bir kamu bankasının esnafa sağlayacağı kredi için istediği belge ve şartlar hem ekonomik kriz ortamında hem de koronavirüs önlemleri nedeniyle yaşanan bu süreçte kabul edilir gibi değildir. Her bir şubesinin komşusu olan esnafa vefa borcu olan kamu bankaları bu zor süreçte dayanışma içinde olacak kararlar vermelidir.
AKP’nin ekonomi politikalarında esnafın yok sayıldığını 18 yıldır görüyoruz, ancak yaşanan şu olağan üstü dönemde hiç değilse esnaf ve sanatkarların yanında olunmalı ve çözüm konusunda çaba sarf edilmelidir. Yıllardır vergi veren, istihdam sağlayan ve ticarete hayat veren esnafımızın en zor günlerinde devlet esnafın yanında olmalıdır.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Zeybek,, esnaf, ve, sanatkarların, durumunu, sordu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı