Haber Detayı
07 Mayıs 2018 - Pazartesi 10:22 Bu haber 6326 kez okundu
 
Zekiye Öz Hatun Camii törenle açıldı
Manavgat’ın 248’nci camisi Evrenseki Turizm Bölgesi’nde açıldı. Rabia Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından hayırsever turizmci iş insanı Mehmet Çelebi Öz’ün tüm masraflarını karşılayarak yaptırdığı Zekiye Öz Hatun Camii’nin açılış törenine eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da katıldı.
YAŞAM Haberi
 Zekiye Öz Hatun Camii törenle açıldı

 

Manavgat’ın 248’nci camisi Evrenseki Turizm Bölgesi’nde açıldı. Rabia Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından hayırsever turizmci iş insanı Mehmet Çelebi Öz’ün tüm masraflarını karşılayarak yaptırdığı Zekiye Öz Hatun Camii’nin açılış törenine eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da katıldı.

Tüm masrafları turizmci iş insanı Mehmet Çelebi Öz tarafından karşılanan Zekiye Öz Hatun Camii, Evrenseki Turizm Bölgesi’nde düzenlenen tören ile Cuma namazında açıldı. Düzenlenen törene eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz, MATSO Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu, MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut, Rabia Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Özcan Yıldırım, hayırsever turizmci iş insanı Mehmet Çelebi Öz ve ailesi ile vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törenin açılış konuşmasını Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla yaptı. Tamamlanan Zekiye Öz Hatun Camii’nin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Müftü Atilla, camilerin esas ziynetlerinin süslemelerinin, minarelerinin değil camiye gelen cemaatin olduğunu belirterek, “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar, namazını dosdoğru kılanlar, zekatını verenler ve Allah’tan başka hiçbir şeyden korkmayanlar imar ederler. İşte kurtuluşa ermeleri umulanlar bu kimselerdir, buyurur ayeti kerimede. Peygamber Efendimiz de şöyle buyurmuştur; kim Allah rızası için bir cami inşa ederse Allah onun benzerini ona cennette bir köşk olarak lütfeder buyuruyor. Şüphesiz camilerimiz ibadethanelerimizdir. Bizim memleketimizin tapularıdır. Minarelerimiz Cenabı Allah’ın birliğini sembol eden, adeta göğe yükselerek Allah’ın var ve bir olduğunu sembolize eden güzelliklerimizdir ama şunu da biliyoruz ki camilerimizin esas ziyneti ne çinisidir, ne avizesidir, ne göğe yükselen uzun minareleri değildir. Onlarda güzeldir ama camilerin esas ziyneti ve güzelliği cemaatidir. İnşallah Evrenseki’de ki kardeşlerimiz bu bilinç içerisinde camiimizin ziyneti olacaklardır, camiimizi sahiplenecektir ve camiimize cemaat olarak buraları manevi olarak imar edeceklerdir” diye konuştu.

Müftü Atilla’nın ardından konuşmasını yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise toplumları ayakta tutan duyguların örf, adet, gelenek-görenek, milli ve dini duygular olduğunu ifade ederek, “Günümüzde kentlerin gelişimine katkı yapan müteşebbis insanlardır. Bugün de kentimize artı değer katan, milli duygularımızı keyifle yaşayabileceğimiz böyle bir yatırımı Manavgat’a kazandıran çok kıymetli Çelebi ailesi, kıymetli dostumuz Mehmet Beyin, dini itikatlarımızı yerine getirebileceğimiz böyle bir yatırımının açılışında hep beraberiz. Ben böylesine özel bir günde burada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade ederken bu yatırımı, bu güzel yuvayı Manavgat’ımıza kazandıran aileye yürekten teşekkür ediyorum halkımızın da sağlıkla burayı kullanmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

İnşa edilen bir ibadethanenin, maddi kalkınma yanında manevi kalkınmaya da katkı sağlayacağı için önem arz ettiğine dikkat çeken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Bizlerin yarın ölecekmiş gibi ibadet ama hiç ölmeyecekmiş gibi de hizmeti yapmamız gerekiyor. Şüphesiz ahir dünyada bizi kurtaracak eserleri fani dünyada bırakabiliyor isek o zaman gerçekten önemli bir iş yapmış oluruz ve vazifemizi de bu imtihan dünyasında en güzel şekilde yerine getirmiş oluruz. Çünkü iyi biliyoruz ki üç kişinin amel defteri Hakka yürüdükten sonra da kapanmıyor. İşte bunlardan bir tanesi böyle güzel ibadethaneler camiler, mescitler yapan hayırseverler, bir diğeri ilim irfan yayan çok değerli hocalarımız, bir diğeri de hayırlı evlatlar yetiştirenler. Dolayısıyla bugün Mehmet Çelebi Öz abimizin de inşallah burada yapılan hayırlar vefatından sonra da hayır defterine yazılı duamız ve temennimiz budur. Belki de yüzyıllarca adıyla bu camimiz en güzel şekilde anılır. Allah razı olsun. Gerçekten çok güzel bir cami oldu. Antalya’mıza, Manavgat’ımıza ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Son olarak konuşan eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da Cuma gününde hayırlı bir iş için bir araya toplandıklarını ifade ederek, “Bize bu güzel havayı yaşatan, hepimizin burada bulunmasını temin eden bu güzel eseri meydana getiren Mehmet Çelebi Öz kardeşim, hemşerim, dostum, arkadaşıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum, Allah kendisinden razı olsun diyorum. Çünkü gerçekten bu bölgenin ihtiyacı olan bu güzel eseri tam yerine yapmıştır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Antalya Müftüsü Osman Artan camiinin açılış duasını okudu ve eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz, Rabia Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Özcan Yıldırım, hayırsever turizmci iş insanı Mehmet Çelebi Öz açılış kurdelesini kesti.

Törenin ardından cami Antalya Müftüsü Osman Artan’ın kıldırdığı Cuma namazı ile hizmete açıldı. Cuma namazının ardından ise davetlilere ve namaza katılan vatandaşlara yemek ikramında bulunuldu.

Camii hakkında bilgi veren Rabia Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Özcan Yıldırım, “2013 yılında dönemin belde belediye başkanı Recep Barut tarafından arsası tahsis edilen camiimiz 2016 yılına kadar temeli atılmış bir vaziyette kalmıştır. Hayırsever turizmci iş insanımız Mehmet Çelebi Öz abimiz camiinin yapım masraflarını üstlenerek inşaatın tamamlanmasını sağlamıştır. Zekiye Öz Hatun Camiimiz bahçesi ile birlikte toplam 4 bin metrekare alan üzerinde inşa edildi ve camiinin kapalı ibadet alanı bin 250 metrekare olup bin 300 kişi kapasitesindedir. Hayırseverimiz Mehmet Çelebi Öz abmize camiyi yaptırmasından dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Zekiye, Öz, Hatun, Camii, törenle, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı