Haber Detayı
24 Ekim 2019 - Perşembe 12:05 Bu haber 3350 kez okundu
 
Yiğit Yazanoğlu’nu ziyaret etti
Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit; Masiad Başkanı Mücahit Tatar, Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, Manavgat esnaflarından Nevzat Şahin ve Selim Erol'un da katılımı ile Yazanoğlu Ticaret’i ziyaret etti.
YAŞAM Haberi
Yiğit Yazanoğlu’nu ziyaret etti

Manavgat'ın kendi üretimi olan meşhur Susam'ın tahine dönüşümünü yerinde incelemek amacıyla Yazanoğlu Ticaret’e misafir olan Yiğit’i karşılayan Mustafa Yazan; Yazanoğlu Ticaret’in tarihçesi ve susamın tahine dönüşümü hakkında bilgi verdi.
Yazan ziyaretçilere verdiği bilgide; "Dedemiz Pehlivan Oğlu Mehmet Yazan 1930'lu yıllarda Akseki’de su değirmenlerinde uzun yıllar tahin ustalığı yapar. Babam Kadir Yazan askerden sonra 1960'lı yıllarda Almanya’ya  çalışmaya gider. Beş yıl sonra kesin dönüş yapar. Bir süre kereste işi yapar. Kereste işini bırakıp 1980'li yıllarda baba mesleği tahin işine başlar. 1994 yılında emekli olunca işi oğulları Mehmet ve Mustafa Yazan’a yani bana bırakır. Bizler de babamızdan aldığımız dede mesleğini ‘Yazanoğlu’ markası ile kaliteden taviz vermeden, kendi yemediğini başkalarına yedirtmeme ilkesi ile yoluna devam etmekteyiz. Çiftçinin yetiştirmiş olduğu susamı çuvallarda teslim alıyoruz. İlk işlem olarak yıkayarak temizliyoruz. Sonra kavrulma işlemi yapılıyor. Son işlem olarak üğütülüp tahin olarak ambalajlanıyor. Ülkemizin değisik yerlerine dağıtımını yapıyoruz. Fabrikamızda tahin, helva ve lokum çeşitleri imalatı yapılmaktadır. Üretimde glikoz şurubu kullanılmamaktadır" diye konuştu.
Kaymakam Yiğit de; "İlçemizin kendi ürettiği susamın tahine dönüşümünü yerinde inceledik. Unlu mamullerde kullanılarak tüketilen susam bir yandan da tahin olarak tüketiliyor. Geçen yıllara göre bu yılın verimli olması ve susamın bol miktarda olması hem çiftçimizi, hem de bizi mutlu etti. Tahin, helva ve lokum çesitleri üreten Yazanoğlu Ticareti tebrik ediyorum" diyerek memnuniyetini ifade eti.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Yiğit, Yazanoğlu’nu, ziyaret, etti, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı