Haber Detayı
26 Temmuz 2019 - Cuma 12:00 Bu haber 2945 kez okundu
 
Yiğit, “Trafik terörünü durdurmamız lazım”
Manavgat İlçe Trafik Komisyonu Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit başkanlığında toplandı. Manavgat'ın trafik sorunlarının görüşüldüğü toplantıda konuşan Kaymakam Yiğit, “2018 yılı itibari ile ülke genelinde 6 bin 675 insan hayatını kaybetmiş, 310 bin 109 kişi yaralanmış, 46 milyar liralık ekonomik zarar söz konusu. Ülkemizdeki trafik terörünü bir an önce durdurmamız gerekiyor, bunun için tüm kurumların elini taşın altına koyması lazım” dedi. Kaymakam Yiğit, yaya öncelikli yol uygulamasında da bazı noktaların iyi anlaşılmadığına dikkat çekerek, “Işıklı kavşaklarda araçların olduğu gibi yayaların da trafik ışıklarını dikkate alması lazım, maalesef araçlar yaya geçitlerinde istenen şekilde yayalara yol vermezken, yayalar da kırmızı ışıkta yola çıkıyor ya da yaya geçidinin olmadığı yerlerde karşıdan karşıya geçmeye çalışıyor. Vatandaşlarımızın bu konuya duyarlı olması gerekir” dedi. Kaymakam Yiğit ayrıca trafik denetlemelerinin mesai saatlerinin dışı ve hafta sonlarında da yapılmasının sürücülerin trafik kurallarına uyması yönünde pozitif etki yapacağını dile getirdi.
GÜNDEM Haberi
Yiğit, “Trafik terörünü durdurmamız lazım”

Manavgat İlçe Trafik Komisyonu Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit başkanlığında toplandı. Toplantıya Manavgat İlçe Jandarma Komutanı Vekili Jandarma Yarbay Tuncay Başar, Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Şube Müdürü Ömer Aydın, Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Yardımcısı Mehmet Akbıyık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Manavgat Trafik Denetleme Bölge Müdürlüğü görevlileri, Manavgat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü görevlileri ve Manavgat Şoförler Odası Başkanı Muammer Ünal katıldı.

Toplantında konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, 2019 yılının İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı olarak ilan edildiğini hatırlatarak, araç sürücülerinin yaya geçitlerinde yayalara yol vermesinin öncelik olduğunu ancak bunun yanında yayaların da caddelerde karşıdan karşıya geçerken yaya geçitlerini kullanmalarını ve ışıklı kavşaklarda ışığa dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Kaymakam Yiğit, “Hem polis hem de jandarma kuvvetlerimiz sık sık denetim yapmakta ve hem araç sürücülerimizi hem de yayalarımızı uyarmakta. Ancak görüyoruz ki bazı vatandaşlarımız yaya öncelikli trafik uygulamasını yanlış idrak etmişler, ışıklı kavşaklarda kendisine kırmızı ışık yandığı halde karşıdan karşıya geçmeye çalışmakta, ışık olan yerde yaya ben geçiyorum derse Allah korusun kazaya uğrar” diye konuştu.

Manavgat’ta caddelerde 3 boyutlu yaya geçidi ile yükseltilmiş yaya geçitlerinin birçok ilde de olduğu gibi uygulanmasının mümkün olduğuna değinen Kaymakam Yiğit, ilgili çalışmaların Antalya Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde yürütülmesini istedi.

Yayaların kendilerine ayrılan kaldırımlarda yürümesi gerektiğine dikkat çeken Kaymakam Yiğit, kaldırımlara park edilmesinin de önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Kaymakam Yiğit ayrıca son yıllarda artan bisiklet kullanımı için bisiklet yollarının yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Konuşmasında motosiklet kullanıcılarının kask kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini de ifade eden Kaymakam Yiğit, “Kask konusunda denetimler devam etmekte, motosiklet kullanıcısının can güvenliği için kask takması zorunludur. Yaz günlerinde hava sıcak diye kask takmak istemeyenler var ancak hayatını önemsiyorsa bu kaskı takmak zorunda, buna mecbur” diye konuştu. Kaymakam Yiğit belirli günlerde özendirmek amacıyla vatandaşa kask dağıttıklarını son olarak Trafik Haftası’nda da kask dağıtımının yapıldığını söyledi.

Sürücülerin araçlarını park ettiği yerlere de dikkat etmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Kaymakam Yiğit, sürücülerin özellikle kaldırımlara park etmemesi gerektiğini, bunun yanında park edilebilecek yerlerde de trafik akışını tehlikeye sokmayacak şekilde park edilmesi uyarısında bulundu. Yaya geçitlerinin üzerine, engelli geçişlerinde ve trafiğin yoğun olduğu yerlerde araç sürücülerinin park yasak levhalarına uymaları gerektiğini vurgulayarak, uyarı levhası konusunda eksiklik varsa bunun Manavgat Belediyesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir an önce giderilmesini istedi.

Türkiye’de trafik kazalarının büyük bir oranla insan kaynaklı hatalardan meydana geldiğini ifade eden Kaymakam Yiğit, “2018 yılında 6 bin 675 kişi hayatını kaybetmiş, 310 bin 109 kişi yaralanmış, 46 milyar liralık ekonomik bir kayıp var. Bu rakam neredeyse Türkiye’nin bütçesinin 20’de birini oluşturuyor. Polis, jandarma, milli eğitim, şoförler odası başta olmak üzere ilgili tüm kurumların elini taşın altına koyması gerekiyor. Bir acele telaş içinde yaşadığımız hayatta hep ölümü kokluyoruz. Trafikte seyahat ederken, içerisinde dışarısında emniyeti almadan adeta ölüme koşuyoruz. Oysa ki aracın içinde emniyet kemerinin takılması arkada oturanlar bile artık takmalı, basit bir trafik kazasında arka koltukta oturan bile camdan fırlayabiliyor. Dolayısıyla aracın fiziki, servis şartlarının uygun olması lazım. Trafik kazalarında en önemli unsur insan hatası. İnsandan kaynaklanan, insanın tedbirsizliği, kuralsızlığı, cahilliği bir sürü şey bir araya gelince trafik kazası oluyor ama bazıları cinayet gibi oluyor, cinayetle eş değer. Adam alkollü, adam uykusuz, adam tedbirsiz, telaşlı hepsi cinayet, sonuçta bir bakıyorsun bir aile sönüyor. Öyle bir şey oluyor ki anne baba ölüyor 3 çocuk ortada kalıyor. Bizim maalesef çok acı gerçeğimiz. Onun dışında serkeş dolaşan motosikletler, böyle başıbozuk ne kadar denetlesek el koysak da birçok insanımızın çılgın motosiklet merakı var, bakıyorsun kavşakta duruyorsun, aradan bir motosikletli geliyor bir bakıyorsun aradan en öne geçmiş. Böyle bir şey olabilir mi, en öne geçme hakkı diye bir şey olabilir mi araçların arasından. Önde bir kamyon var geldin yanına durdun seni fark etmemiştir muhtemelen, o zaman ölüme çok yakınsın. Bu adam sağa döndü, sağındaysan altına alır, solundaysan ve soluna dönüyorsa yine altına alıyor. Biraz sabırlı olup arkada dursan hiçbir sıkıntı yok. Sonra bakıyor gözü ışıkta, daha yeşil ışık yanmadan yola çıkıveriyor, bu nasıl bir cesaret. Geçen yıllarda çok motosiklet kazası oldu, bu sene biraz az ama biz bu işin üzerine eğilirsek durduracağız gibi geliyor bana” diye konuştu.

Manavgat’ın yaz sezonunda nüfusunun 1 milyonu bulduğunu ifade eden Kaymakam Yiğit, “395 bin turist, 65 bin turizm çalışanı ve bölgemize gelen yazlıkçılarımızla birlikte Manavgat’ın nüfusunu da dahil edersek 1 milyona yakın nüfusumuz var. O nedenle her yerde teyakkuz halinde olmamız lazım. Özellikle mesai saatlerinin dışında da denetimlerimizi yapmamız lazım. Trafik kural ihlalleri genelde mesai saatleri dışında daha çok görülüyor. Trafik denetimlerimizi mesai dışı saatlere cumartesi pazara kaydıralım” diye konuştu.

Köprülü kavşaklarda bulunan trafik sinyalizasyon sürelerinin de yüksek olduğunun değerlendirildiği toplantıda, konunun Karayolları Bölge Müdürlüğüne intikal ettirilmesi ve bekleme sürelerinin düşürülmesinin yararlı olduğu belirtildi.

Toplantıda ayrıca taksicilerle otel servisleri arasında yaşanan turist taşımacılığı konusunun UKOME kararları kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ifade edilerek, ilgili tarafların Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Valiliğine başvuruda bulunabileceği dile getirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yiğit,, “Trafik, terörünü, durdurmamız, lazım”,
Yorumlar
Haber Yazılımı