Haber Detayı
27 Haziran 2019 - Perşembe 17:41 Bu haber 2469 kez okundu
 
Yiğit, “Manavgat’ın ürünleri rahatlıkla tüketilebilir”
Turunçgil zararlılarıyla biyolojik mücadele kapsamında Emin Çetin’e ait narenciye bahçesine avcı böceği ile zararlı paraziti salındı. Böcek salınım etkinliğine katılan Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, halkın sağlıklı ürünlere ulaşabilmesi için üreticilerin zararlılarla kimyasal mücadele yerine biyolojik mücadele yapmalarını istediklerini ifade ederken, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, “Amaç sağlıklı ürünler üretmek ve bunu tüketiciye ulaştırmak. Herkes Antalya’da ve Manavgat’ta üretilen tarımsal ürünleri rahatlıkla tüketebilir” dedi.
GÜNDEM Haberi
Yiğit, “Manavgat’ın ürünleri rahatlıkla tüketilebilir”

Vatandaşların sağlıklı tarım ürünlerine ulaşabilmesi amacıyla harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, ülke genelinde uyguladığı projelerle organik ve doğal ürünlerin üretilmesi ve bunların halka sağlıklı bir şekilde ulaşmasına çaba sarf ediyor. Ürün zararlılarıyla mücadelede biyolojik mücadeleyi destekleyen bakanlık, biyolojik mücadele kapsamında üreticilere yüzde 50 hibe desteği sunuyor.

Manavgat’ta turunçgil zararlılarıyla mücadele kapsamında Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Manavgat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömür Ozan Çakal ve Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’in katılımı ile Emin Çetin’e ait Çolaklı’daki narenciye bahçesinde yararlı böcek salınımı yapıldı. Çetin’in narenciye bahçesinde turunçgil zararlısı unlubitine karşı 600 adet Cryptolaemus motrouzieri isimli avcı böceği ve 4 kutu Leptomastix doctiilopii isimli parazitoid salındı.

4 YILDIR MANAVGAT’TA UYGULUYORUZ

Son 4 yıldır Manavgat’ta bulunan narenciye bahçelerinde biyolojik mücadele uyguladıklarını belirten Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, “Böcek salınımına devam ediyoruz. 3-4 senede güzel randıman aldık. Narenciyede unlubite karşı faydalı böcekleri salıyoruz. Her sene arazi genişliyor, saldığımız alan genişliyor. Çiftçiye ilaçsız kimyasal olmadan meyve yedirmeye çalışıyoruz elimizden geldiği kadar. Sağ olsunlar BATEM müdürümüz Abdullah Ünlü Bey destek oluyor, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Özen Bey ile İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Ömür Ozan Çakal ve personelleri ile hep beraber üreticiye yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VAR

Biyolojik mücadelenin Türkiye açısından önemli bir uygulama olduğunu ifade eden BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü ise ilk defa 1960’lı yıllarda yurt dışından getirilen 2 faydalı böceğin üretildiğini ifade ederek, “Böceklerimizden biri predatör, diğeri ise parazidatör. Tabi en iyi verimi alabilmek için bunların her yıl salınması gerekmekte. Son yıllarda bakanlığımız biyolojik mücadeleye çok büyük önem veriyor. Devletimiz İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz aracılığı ile yüzde 50 hibe desteği sunuyor. Bu çok ciddi bir destektir” diye konuştu.

1 MİLYON YARALI BÖCEK SATILDI

Üretim alanlarının artırılması ve üretim tekniklerinin geliştirilmesi üzerine çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, halkın güvenli gıdaya ulaşması içinde üretimin sağlıklı yapılması gerektiğini belirterek, “Üretim miktarımızı arttırmamız ama sağlıklı üretim şeklinde arttırmamız gerekiyor. Bunu yaklaşık 3 yıldır burada Manavgat bölgesinde narenciye bahçelerimizde uyguluyoruz. Bunu yaparken de amacımız buradaki yapmış olduğumuz çalışmayı örnek alarak komşu bahçelerin, çiftçilerimizin yetiştirdiği maksimum düzeyde artık biyolojik mücadeleyle üretim metotlarına geçmeleri gerekiyor” dedi.

Zararlılarla mücadelede kimyasal yerine biyolojik mücadeleye geçilmesine vurgu yapan Özen, “Bunu teşvik etme anlamında da bakanlığımızın ciddi anlamda destekleri var gerek organik üretimine, iyi tarım üretimine, biyolojik mücadeleye ve bu tür biyolojik mücadele aparatlarının bahçelerde, çiftçilerde yaygınlaştırılmasına ciddi anlamda desteklemeler veriyor. İnşallah temennimiz odur ki bu örnek alınarak önce Manavgat’taki bütün bahçelerimizin sonrada ilimizdeki bütün bahçelerin bu tür bir biyolojik mücadele üretiminin yaygınlaşması sağlanır, amacımız bu” dedi.

BATEM’de zararlılara karşı bu yıl 4 milyon yararlı böcek üretiminin planlandığını ifade eden Özen, halihazırda 1 milyon yararlı böceğin satıldığını ve dağıtımların devam ettiğini söyledi.

Finike’de kendi adıyla marka olan Finike Portakalı için Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir proje gerçekleştirdiklerini hatırlatan Özen, “Aslında ilimizin tamamında biz bu faaliyeti yürütüyoruz ama biraz yavaş seyrediyor daha hızlı seyretmesini istiyoruz. Üretimi BATEM müdürlüğümüz yapıyor, çiftçilerimiz yeter ki talep etsinler, biz ihtiyacı karşılamaya hazırız” diye konuştu.

MANAVGAT ÜRÜNÜ RAHATLIKLA TÜKETİLEBİLİR

Devletin tarıma ve üreticiye ciddi bir destek verdiğini ifade eden Kaymakam Yiğit ise “Tarım ve Orman Bakanlığımız, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizin personelleri yaz kış demeden daha iyi bir ürün nasıl yetiştirilir bunun mücadelesini veriyor. En önemlisi sağlıklı ürünler üretmek ve bunu tüketiciye ulaştırmak, amaç bu. Bütün Türkiye emin olsun ki Antalya güzel işler yapıyor, iyi üretim yapıyor. Tarımsal ve zirai mücadelede de doğal yöntemleri kullanıyor. Herkes Antalya’da ve Manavgat’ta üretilen tarımsal ürünleri rahatlıkla tüketebilir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yiğit,, “Manavgat’ın, ürünleri, rahatlıkla, tüketilebilir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı