Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 15:58 Bu haber 1831 kez okundu
 
Yiğit, “Aynı milletiz, kardeşiz, kardeşçe yaşamalıyız”
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da törenle kutlandı. Milli Birlik yürüyüşü ile başlayan etkinlikler kapsamında demokrasi şehitleri anılırken, 00:13’de okunan salalar ile meydanda toplanan halk bir kez daha o günü yaşadı. Törende konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, ihanet gecesinde millete ait silahlarla millete kurşun yağdırıldığını ifade ederken, “15 Temmuz gecesi cesaretiyle, kararlı ve dik duruşuyla ortaya çıktı. Türk Milleti demokrasi ve milli iradesini hain darbecilere teslim etmemek için canını ortaya koymuş ve ayağa kalkmıştır” dedi.
GÜNDEM Haberi
Yiğit, “Aynı milletiz, kardeşiz, kardeşçe yaşamalıyız”

 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da törenle kutlandı. Milli Birlik yürüyüşü ile başlayan etkinlikler kapsamında demokrasi şehitleri anılırken, 00:13’de okunan salalar ile meydanda toplanan halk bir kez daha o günü yaşadı. Törende konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, ihanet gecesinde millete ait silahlarla millete kurşun yağdırıldığını ifade ederken, “15 Temmuz gecesi cesaretiyle, kararlı ve dik duruşuyla ortaya çıktı. Türk Milleti demokrasi ve milli iradesini hain darbecilere teslim etmemek için canını ortaya koymuş ve ayağa kalkmıştır” dedi.

15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişiminin 3 yılında Manavgat halkı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü yine Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Şehitlerin anıldığı gecede vatandaşlar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Mehteran takımının seslendirdiği marşlarla coşarken, 15 Temmuz günü yaşananların ve Ömer Halisdemir’in hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterilerinde gözyaşlarına boğuldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında ilk etkinlik öğle namazı öncesi Hisar Camii’nde Manavgat Müftülüğü tarafından düzenlenen mevlit programı oldu. Kaymakam Yiğit, Manavgat protokolü ve vatandaşların iştirak ettiği mevlit programında şehitlerin ruhu için dua okundu.

Akşam saat 20:00’de Milli birlik yürüyüşü için Atatürk Kültür Merkezi’nde toplanan vatandaşlar, saat 20:30’da Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in de katılımı ile etkinliklerin gerçekleştirileceği Cumhuriyet Meydanı’na mehter takımının eşliğinde yürüyüşe geçti.

Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kur’an tilavetini; Ilıca Mahallesi Yeni Cami İmama Hatibi Salih Taşdemir okudu. Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla şehitler için dua okurken, programın ilerleyen saatlerinde mevlit okutuldu.

Gecede konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, hain darbe girişiminin 3. yıldönümünü andıklarını ifade ederek, “Esasen milletimizin bu darbe teşebbüsüne kahramanca karşı koyduğu uzun gecenin üçüncü yıldönümünde demokrasi ve milli birlik günümüzü kutluyor. Sözlerime başlarken aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum” dedi.

FETÖ terör örgütünün yıllarca insani ve dini duyguları kullanarak kendi örgütsel yapısını geliştirdiğini ve binlerce mensuba sahip bir örgüt haline geldiğine dikkat çeken Kaymakam Yiğit, “Devlet kurumlarında yuvalanan FETÖ örgütü, kurtarıcı kisvesine bürünmüş ve vahim bir hedefe yönelmiştir. Silahlı kuvvetlerimiz içerisinde örgütlenen FETÖ terör örgütü mensubu bir grup 15 Temmuz 2016 günü akşamı demokrasimize, hükümete ve milli iradeye karşı hain darbe girişiminde bulunmuştur

Biz o gece bir ihaneti yaşadık. Kendi silahlarımız. Bizlere, sizlere, devlet ve millet kurumlarına ve hatta TBMM'ye karşı kullanıldı. Silahlı kuvvetlerde yuvalanmış bu hainler asker kisvesi altında kurtarıcılığa soyunmuşlardı. Uçakları. Tankları. Ağır silahları halkımıza karşı yönlendirip acımasızca saldırdılar. Bu bir cinnet haliydi. Bu caniler nasıl durdurulacaktı?

İşte bu millet, cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine genç, yaşlı,  kadın erkek herkes.   15 Temmuz gecesi cesaretiyle, kararlı ve dik duruşuyla ortaya çıktı. Türk milleti demokrasi ve milli iradesini hain darbecilere teslim etmemek için canını ortaya koymuş ve ayağa kalkmıştır 15 Temmuzda, meydanlarda, siz vardınız, Türk milleti vardı milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt'te, yüz yıl önce Çanakkale'de olduğu gibi Anadolu'yu vatan olarak sahiplenme ve koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koymuştur” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişiminin aynı zamanda bir işgal girişimi olduğunu ifade eden Kaymakam Yiğit, “Kaos, iç savaş ve ülkenin işgale hazır hale getirilmesi ile sonuçlanacak, hain bir kalkışmadır 15 Temmuz gecesi ve ertesinde halkımız günlerce demokrasiye, milli iradeye, cumhuriyete sahip çıkmak için meydanlarda nöbet tutmuş adeta demokrasi şöleni başlamıştır” dedi.

Darbe girişiminin ardından başta FETÖ olmak üzere diğer bölücü örgütlere karşı da devletin harekete geçtiğini ifade eden Kaymakam Yiğit, “Devletimizde bu teröristlere karşı ciddi bir mücadele başlatmıştır. Başta silahlı kuvvetler, emniyet birimleri, eğitim kurumları olmak üzere bütün devlet kurumları FETÖ mensuplarından temizlenmiş; yine darbe girişiminde bulunan darbeciler hakkında önemli davalar mahkemelerde görülerek ağır cezalara çarptırılmıştır. Bu da göstermektedir ki hiçbir darbecinin yaptığı yanına kar kalmıyor, kalmayacaktır. Terörle mücadele bundan sonra da kararlılıkla devam edecektir. Sadece FETÖ ile değil, PKK/KCK/PYD gibi bölücü örgütlerle, kısacası her türlü bölücü. Yıkıcı örgütle mücadele kararlılıkla devam etmekte önemli sonuçlar alınmaktadır” diye konuştu.

Kaymakam Yiğit sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bugün meydanlardayız. 15 Temmuz destanının üçüncü yıl dönümünde ülkemizin dört bir yanında yapılan milli birlik yürüyüşleri ve demokrasi nöbetleri ile meydanlardayız milletimize ve demokrasimize karşı oynanan oyunların farkındayız. Bütün oyunlara omuz omuza, tek yürek halindi, karşı koyacağız. Zalimlerin oyunlarını bozacağız. Zalimlerin zulümlerine boyun eğmeyeceği/

15 Temmuz da yaşadıklarımızı unutmadık, unutturmayacağız, bugün ülkemizin her köşesinde millet ve demokrasi şuuruyla hareket eden herkes meydanlardadır. Devletimiz ve demokrasimizi korumak için son derece kararlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

15 Temmuzda 251 şehit verdik, 2159 gazimiz var. Onlara minneti akız şükran borçluyuz. Şehitlerimizin yakınlarına, gazi erimizi sahip çıkmak en öncelikli vazifemizdir.   Şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum, onlara cenabı haktan uzun ömürler niyaz ediyorum.

Bir daha darbe girişimleri yaşanmaması için unutmayacak unutturmayacağız. Demokrasi ve millet iradesi en doğru yoldur.

Vatan bizimdir, aynı milletiz kardeşiz kardeşçe yaşamalıyız. Allah bu millete bir daha böyle ihanetler yaşatmasın.

Sözlerimi bitirirken 15 Temmuz şehitlerimizi tekrar rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize sağlıklı ve uzun ömür diliyorum. Onlar bizlere emanettir.

Yurdun her köşesinde darbecilerle mücadele eden meslektaşlarımı, güvenlik güçlerini ve meydanlarda, kışla önlerinde kendini tanklara siper eden kahraman halkımızı bir kez daha kutluyorum.

Demokrasi ve milli birlik günümüz kutlu olsun. Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Geceniz aydın olsun. Allah'a emanet olun”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yiğit,, “Aynı, milletiz,, kardeşiz,, kardeşçe, yaşamalıyız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı