Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 05:16 Bu haber 4442 kez okundu
 
Yerelde kadın buluşmaları düzenlendi
Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile UNICEF iş birliğinde; ülkemize uyum sürecindeki yabancı kadınlar ile ev sahibi toplumdaki kadınların ortak bir yaşam kültürü oluşturmaları amacıyla düzenlenen “Yerelde Kadın Buluşmaları”nın üçüncüsü 10 Aralık 2019 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Yerelde kadın buluşmaları düzenlendi

“Tüm karanlıklara kadınların içindeki aydınlık yeter” sloganı ile yola çıkan Yerelde Kadın Buluşmaları etkinliğine; Antalya Vali Yardımcısı Yalçın SEZGİN, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Antalya İl Göç İdaresi Müdürümüz Gözde ÖZKORUL’un yanı sıra kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.
Programın açılışında konuşan Antalya Vali Yardımcısı Yalçın SEZGİN, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Kadın Buluşmaları etkinliğinin gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “ Kadınlarımıza daha çok ses ve daha çok kulak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kadınlarımız toplumun temeli olan ailenin ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın üzerinde katkıları olan en değerli varlıklarımızdır.” dedi.
11 tane farklı konsept ile uyum buluşmaları gerçekleştirdiklerinin ve bunların en anlamlısının “Kadın Buluşmaları” olduğunun altını çizen Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK şöyle konuştu: “Yaklaşık son 1 yıldır Türkiye’nin bütün illerinde hatta ulaşabildiğimiz ilçelerimizde ‘uyum’ adına buluşmalar yapıyoruz. Uyum kalıcılık demek değil. Uyum bize misafir olmuş, bize kardeş olmuş insanları bir arada huzurla, mutlulukla yaşatabilmenin adımlarıdır. Bu yolun taşlarını döşemeye çalışıyoruz. Bunun için hiç kimsenin aklına ihtiyacımız yok. Anadolu’nun sahip olduğu feraset ve akıl her türlü şeyin üstesinden gelebilecek güçte ve kabiliyettedir.”
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU: “Yabancı toplumun uyum içerisinde birlikte yaşamaları konusunda yapılacak çalışmalar çok kıymetlidir ve bu doğrultuda kadınların üstleneceği rol ve bizlere verecekleri destek son derece anlamlıdır. Kadın toplumun mayasıdır. O halde göç ve uyum sürecinde kadınların aktif katılımı bu süreci bambaşka bir noktaya taşıyacaktır.” ifadesinde bulundu. Antalya İl Göç İdaresi Müdürümüz Gözde ÖZKORUL ise: “Belirli aralıklarla bilgilendirme faaliyetleri düzenliyor sivil toplum kuruluşlarımızla yaptığımız ortak çalışmalarda da sizlerle buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Toplumun ve kültürel uyumun temelinin ailede atıldığının farkındayız ve kadının da toplumsal ve aile içi yaşantıda oldukça önemli olduğunun bilinciyle bu tip kadına yönelik faaliyetlerimize ağırlık vermekteyiz.” dedi.
Toplumun temel taşı ve ailenin koruyucu kalkanı olan kadınların, uyum sürecinin en önemli aktörlerinden biri olduğu düşüncesi ile onların sürecin aktif bir katılımcısı olmasını hedefleyen Yerelde Kadın Buluşmaları etkinliğinde; Genel Müdürlüğümüzden Psikolog Buse DEMİRLİÇAKMAK; “Kadın Göçmenler ve Uyum” , İl Sağlık Müdürlüğünden Halk Sağlığı Uzmanı Uzman Dr. Başak GÖKTAŞ DÖRTYOL; Kadın Sağlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikolog Emine ANADOL; “ Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi”, Adalet Bakanlığından Tetkik Hâkimi Sevilay KARAGÖZ, “Çocuk Yaşta Evlilik ve Çok Eşlilik, Türkiye’de Adli Süreç ve Mağdur Hakları”, UNICEF Temsilcisi Polat KIZILDAĞ Çocuk Koruma Programları, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Öğretmen Aysun DEMİRTAŞ, Ebeveyn Tutumları ve Çocukların Eğitime Devamları, İl Müftülüğünden Müftü Yardımcısı Melek ALÇIN; “Güncel Faaliyetlere İlişkin Bilgilendirme” konularında sunum gerçekleştirdi.
İki oturum şeklinde düzenlenen panelin ilk oturumunun moderatörlüğünü Göç Uzmanı Gamze FURTUN, ikinci oturumun moderatörlüğünü ise UNICEF Çocuk Koruma Program Sorumlusu Polat KIZILDAĞ üstlendi.
Birçok farklı uyruktan kadının birbirlerinin resmini aynı cam üzerinde buluşturduğu etkinlikte; programın sonunda düzenlenen kermes ile yerel ve yabancı kültürlerin el emeği göz nuru ürünleri de görücüye çıktı.
Buluşmalar kapsamında, her iki toplumdan kadınların birçok alanda bilgilendirilmesi, kadınların; kadın sağlığı, şiddetin önlenmesi, ebeveyn tutumları gibi çeşitli konularda bilinçlendirilmesi, kadınlarımızın bir araya gelerek sosyal etkileşimde bulunmaları, sosyal hayata katılımlarının arttırılması, ülkemize uyum süreçlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor.
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK ve Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğünü gezerek yapılan çalışmalar hakkında Antalya İl Göç İdaresi Müdürümüz Gözde ÖZKORUL’dan bilgi aldı.
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Yerelde, kadın, buluşmaları, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı