Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 01:18 Bu haber 6325 kez okundu
 
Yeniden 'Ufka Yolculuk' başlıyor
Ufka Yolculuk Manavgat İlçe Temsilcisi Dr. Harun Durmuş YILMAZ, 7 yıldan beri yapılmakta olan Ufka Yolculuk Yarışmasının 8.’cisinin startını verdiklerini söyleyerek yarışma hakkında açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Yeniden 'Ufka Yolculuk'  başlıyor

Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil yarışma organizasyonu olan Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmalarının 8’incisi için hazırlıklar başladı.  Her yıl katlanarak artan bir heyecan ve coşkuyla gerçekleşen sınavlara bugüne kadar 2.8 milyonu aşkın kişi katıldı.

Tamamı gönüllülerden oluşan devasa bir ekip tarafından hazırlanan Ufka Yolculuk yarışmaları, belirlenen özel temalar ve bu temaların izdüşümü olarak sınava hazırlık anlamında kitap okuma alışkanlığını yeniden gündeme getirmesiyle 7’den 70’e her yaştan insanın ilgisini çekmeye devam ediyor.
Çocuklar ve gençler başta olmak üzere tüm bireylerin, bilgili, doğru inançlı ve güzel ahlaklı olması ve bunları davranışlarına yansıtan ‘İdeal İnsan’ın yetişmesi amacıyla yola çıkan Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları, bu yıl yeni bir konu ve yeni bir vizyonla yarışmacılarıyla buluşacak.

8. UFKA YOLCULUK YARIŞMA KONUSU: 'ADAP’
Önceki yıllarda Kur’an-ı Kerim meali, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) hayatı, hadis-i şerif, ilmihal, Kur’an ve sünnet bütünlüğü, evrensel bir değer olan “Güzel Ahlak” gibi konularda gerçekleştirilen yarışmanın bu yıl için seçilen teması ise “Adap”.
Ufka Yolculuk Genel Merkezinden yapılan açıklamada, Ufka Yolculuk yarışmaları ile milyonlarca insanın kitap okumasının yanı sıra katılımcılara doğru ve sahih kaynaklardaki bilgilerin aktarıldığı belirtilerek, “Bu yıl 8’incisini düzenleyeceğimiz yarışma sayesinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine henüz genç yaşlarında, hepimizin ihtiyaç duyduğu ve bir ömür boyu zihinlerde kalması gereken adap ve adabın gerektirdiği değerleri kazandırmayı amaçlıyoruz” denildi.
Ufka Yolculuk organizasyonu ile toplumun her kesimine ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, “Daha güzel bir gelecek için iyi niyetli, insaf sahibi, güzel ahlaklı, temiz kalpli ve doğru düşünen gençler yetiştirmeliyiz. Bu amaçla yaşadığımız çevrede 7’den 70’e herkes ile her zamankinden çok daha birlik ve beraberliğe muhtacız. Kardeşliği, birlik ve beraberliği tesis etmek için önemli sorumluluklar taşımalıyız. Sevgiyi artırmak, ayrılıkları ve çekişmeleri ortadan kaldırmak için üzerimize düşen görevlerden biri de güzel adap sahibi olmaktır” ifadelerine yer verildi.

YARIŞMA TAKVİMİ
Türkiye’nin bütün illerindeki okullarda yapılacak olan yarışmanın müracaatı 25 Kasım 2019’da başladı. Yarışmaya başvuru yapanlar ilk olarak 29 Şubat 2020 tarihinde bulundukları yerden diledikleri şekilde online sınava katılacaklar. Online sınavda belirlenen sınav barajını geçen yarışmacılar, belirlenen sınav merkezlerinde sınava girmeye haz kazanacaklar. Yazılı sınav 29 Mart 2020 Pazar günü yapılacak. Merkezi ödül töreni ise 26 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

YARIŞMA 3 KATEGORİDE YAPILACAK
Ufka Yolculuk - 8, bu yıl 3 farklı kategoride gerçekleştirilecek. İlkokul kategorisinde yarışmaya katılanlar, “Edep Diyarına Yolculuk”; ortaokul kategorisinde yarışmaya katılanlar, “Edep Mektebi” ve lise kategorisinde yarışmaya katılanlar ise "İletişim, Nezaket ve Adap” kitaplarını okuyarak hazırlanabilecekler.

BİZE OKUMAK YAKIŞIR.
Ufka yolculuk, son 7 yılda 81 il genelinde, 3 bin 339 sınav merkezinde ve toplamda 2 milyon 864 bin 657 kişiyle gerçekleştirildi. “Kaybedeni Olmayan Yarışma” ve “Bize Okumak Yakışır” sloganlarıyla milyonlara ulaşan Ufka Yolculuk Yarışmaları;  proje ortakları ile birlikte binlerce gönüllü desteği ve dağıttığı ödülleri ile lider bir organizasyon konumunda olmayı sürdürüyor.
Yarışma ile ilgili detaylı bilgiler ufkayolculuk.com web sitesinde ve ufkayolculuk’un sosyal medya hesaplarında yer alıyor.
Yarışmacılarımız yarışma kitaplarını Arslan Kırtasiye, Önal Kırtasiye, Hicaz Pazarı, Medine Pazarı ve gönüllü ilçe temsilcilerimizden temin edebileceklerdir.
Ülke çapında dereceye girenlere ödüllerin verileceği yarışmamızda Antalya il ve Manavgat ilçe ödülleri de olacak. Manavgat’ta ilkokul, Ortaokul ve Lise yazılı sınav sonuçlarına göre Birinci olanlara 750 lira, ikinci olanlara 500 lira, üçüncü olanlara 300 lira, dördüncü olanlara 250 lira beşinci olanlara 200 lira ve her okulun birinci, ikinci ve üçüncülerine de okullarında Ufka Yolculuk madalyaları vereceğiz.
7’den 70’e sloganıyla 7 yıldan beri devam eden Ufka Yolculuk yarışmamız geçen yıl ilk defa sadece öğrencilere yönelik ve iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Kayıt olan yarışmacılarımız önce online sınava girmiş ve sınavdan 50 ve üzeri alan yarışmacılarımız yazılı sınava katılmaya hak kazanmışlardır. Geçen yıl ilk, orta ve lise öğrencilerimizden 1850 kaydın gerçekleştiği ilçemiz Antalya ilçeleri arasında en fazla derece yapan ve ödül alan ilçe olmuştur.
 İlçemizde düzenlediğimiz ödül töreninde dereceye giren yarışmacılarımıza Sayın Kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, İlçe Müftümüz ve Ufka Yolculuk Antalya İl temsilcilerimiz ödüllerini takdim ettiler, bizlerde mutlu olduk. Manavgat olarak geçen seneki başarımızı bu senede sizlerin desteği ile devam ettirmek için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.
 Tüm öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve ailelerimizin istifade edeceği, kaybedeni olmayan bu yarışmamıza tüm öğrencilerimizin katılımını gönülden arzu ediyoruz.’’

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Yeniden, 'Ufka, Yolculuk', , başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı