Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 17:59 Bu haber 2906 kez okundu
 
Yaz Kur’an kurslarında kayıtlar devam ediyor
Manavgat Müftülüğü tarafından Manavgat’ta ki tüm cami ve Kur’an kurslarında düzenlenen Yaz Kur’an Kurslarına kayıtlar devam ediyor. Kayıtların 24 Haziran’a kadar devam edeceğini belirten Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, “2 dönem olarak 8 hafta sürecek kurslarımızda çocuklarımıza Kur’an alfabesi ve din kültürü bilgileri öğretilecek. Çocuklarımızı yaz tatillerini en güzel şekilde değerlendirmeleri için kurslarımıza bekliyoruz” dedi.
YAŞAM Haberi
Yaz Kur’an kurslarında kayıtlar devam ediyor

 

Manavgat Müftülüğü tarafından Manavgat’ta ki tüm cami ve Kur’an kurslarında düzenlenen Yaz Kur’an Kurslarına kayıtlar devam ediyor. Kayıtların 24 Haziran’a kadar devam edeceğini belirten Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, “2 dönem olarak 8 hafta sürecek kurslarımızda çocuklarımıza Kur’an alfabesi ve din kültürü bilgileri öğretilecek. Çocuklarımızı yaz tatillerini en güzel şekilde değerlendirmeleri için kurslarımıza bekliyoruz” dedi.

Manavgat Müftülüğü tarafından düzenlenen Yaz Kur’an Kursları 17 Haziran pazartesi günü başladı. Manavgat’ta ki tüm cami ve Kur’an kurslarında 273 görevli ile başlayan Yaz Kur’an Kurslarının kayıtlarının 24 Haziran’a kadar devam edeceğini belirten Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, gün içerisinde biri 10:00-13:00 arası, diğeri 14:00-17:00 saatleri arası olmak üzere 3 saat eğitim verileceğini söyledi. 8 hafta sürecek kurlarda çocuklara Kur’an alfabesi başta olmak üzere namaz sureleri, ahlaki ve dini bilgiler öğretilecek. Eğitimde kullanılacak kitap ve materyaller ücretsiz olarak dağıtılacak.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Müftü Atilla, “Toplam 273 adet görevlimiz kadrolu sözleşmeli kuran kursu öğreticimiz, imam hatibimiz, müezzin kayyımımız tarafından bütün camilerimizde kuran kurslarımız mevcuttur. Bu kurslarımızda sadece kuranın alfabesi öğretilmiyor aynı zamanda temel dini bilgiler öğretiliyor. Yine bu kurslarımıza gelen öğrencilerimize başkanlıkça ücretsiz olarak kitap ve materyaller veriliyor elif cüzü dediğimiz elif ba ve temel dini bilgiler kitabımız ücretsiz olarak veriliyor. 4-6 yaş grubu kuran kursuna giden yavrularımız içinde kuran kursu etkinlik kitapları ücretsiz olarak veriliyor. Bunun dışında kuran kurslarımızda ahlaki değerler, kardeşlik, vatan sevgisi ve birlik beraberlik konularına hocalarımız ağırlık veriyorlar” diye konuştu.

Her hafta çocuklara bir ayet ile hadisin öğretileceğini ifade eden Müftü Atilla, “Ayrıca çocuklarımıza yine Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınlarından tedarik edeceğimiz ve her hafta bir kitap olmak üzere 8 kitabın okunacağı bir okuma programı düzenledik” dedi.

Müftü Atilla, “Özellikle bu hafta içerisinde bir Müslüman çocuğunun bilmesi gereken kısa namaz surelerinin ezberlenmesi, 32 farzın öğrenilmesi, namazın, abdesttin, imanın islamın şartları bunlar üzerinde özellikle hocalarımız duracaklar. Çocuklarımızı sıkmadan yormadan tatil havası içerisinde olduğu bilinciyle yaz kurslarımızı en güzel şekilde değerlendirmeyi ümit ediyoruz” diye konuştu.

Ailelerin, 17 Haziran ile 12 Temmuz ve 15 Temmuz ile 09 Ağustos tarihleri arasında 2 dönem halinde düzenlenecek kurslara çocuklarını göndermelerini isteyen Müftü Atilla, “Ailelerinden yavrularımızı bizlere yönlendirmelerini istiyoruz. Bu yaz döneminde çocuklarımız yaz tatillerini en güzel şekilde değerlendirsinler, temel dini bilgileri verme noktasında hem aileleri sorumludur hem de biz sorumluyuz, sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Bu yavrularımızın bir elinden kendileri tutsunlar bir elinden biz tutalım” diye konuştu.

Kurs sırasında çocukların cemaat ile birlikte namaz kılma alışkanlığını da kazanacaklarını ifade eden Müftü Atilla, “Namaz vaktinde çocuklarımız camide bulunsunlar sabah 10’da gelen öğle namazını kılabilsin öğleden sonra gelen ikindi namazını camimizde hocalarımızla beraber kılabilsin istiyoruz. Biz 4 yaşından itibaren çocukların camiye gelebileceğini düşünüyoruz çünkü 4-6 yaş kuran kurslarımız var ve camiye son giriş yaşı da yok 7’den 70’e derler biz bunu daha öne çektik 4 yaşından daha yukarıya bütün insanlarımızı camilerimize bekliyoruz” diye konuştu.

4-6 Yaş Kur’an Kurslarının da Yaz Kur’an Kursları olarak devam ettiğini ifade eden Müftü Atilla, “4-6 yaş kuran kursu sayısını 8’e çıkardık. Yeni açılan kurslarımız oldu, Emek mahallemizde caminin altında bu sene ilk kez dün itibariyle 4-6 yaş kuran kursumuz açıldı. Çağlayan camine 2. bir şubemiz açıldı. Taşağıl geçen sene başlamıştı oda yeni bir kursumuz, şuanda yeni bir öğreticimiz kadrolu olarak başladı. İnşallah 1 yada 2 hafta sonra eski müftülük diyeceğimiz Aşağı Hisar Mahallemizde de 4-6 yaş kuran kursumuz açılacak. Dolayısıyla sayı 4’ken 8’e çıkmış oldu” diye konuştu.

15 TEMMUZ İÇİN PROGRAM

Yaz Kur’an Kurslarına katılan çocuklarla birlikte 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü de kutlayacaklarını ifade eden Müftü Atilla, “Öğrenci ve velilerin katılımıyla inşallah bu şehitlerimizi anma merasimini düzenleyeceğiz ve yavrularımızla beraber bu gece şehitlerimize ve gazilerimize dua programları tertip edeceğiz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaz, Kur’an, kurslarında, kayıtlar, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı