Haber Detayı
04 Ağustos 2018 - Cumartesi 10:34 Bu haber 2314 kez okundu
 
Yavuz’dan tercih yapacak adaylara uyarılar
Sınav maratonunun tamamlandığını ve artık tercih zamanının geldiğini söyleyen Doğru Cevap Özel Eğitim Kursu Kurucu Müdürü Hasan Yavuz, “7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak tercihlerle öğrencilerimizin diledikleri okula yerleşmelerini temenni ediyor, başarılı bir eğitim hayatı geçirmelerini diliyoruz” dedi.
EĞİTİM Haberi
Yavuz’dan tercih yapacak adaylara uyarılar

30 Haziran ve 01 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) sınavlarının ardından üniversite tercih sürecinin başladığını ifade eden Doğru Cevap Özel Eğitim Kursu Kurucu Müdürü Hasan Yavuz, “Üniversite Adayları 7-14 Ağustos ‘ta tercih başvurularını ÖSYM’ye yapacak. Tercih bildirim işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi için de “ https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden değişiklik yapabilecek. Bu süreçte öğrencilerimizin üniversite tercihi yaparken dikkat etmesi gereken birçok husus var” diye konuştu.

Adayların en fazla 24 tercih yapabileceğini hatırlatan Yavuz, “Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir.  Örneğin bir aday tercih bildiriminde yalnızca beş programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine gireceği taktirde ve başka bir yerde okumak istemiyorsa sadece bu beş programı yazması yeterlidir. Ayrıca sistem, adayı sadece bir programa yerleştirmektedir.

Adaylar tercih yaparken öncelikle yetenek ve ilgi alanlarını ön planda tutmalılar. Üniversitelerin konumu, sosyal ortamı, kontenjanı, ulaşımı, bilimsel faaliyetleri, akademik kadrosu ve bu imkanını dikkate almalıdır. Özel üniversite tercihlerinde mutlaka yazılacak üniversite ile iletişim kurmalılar.

Adayların son 3 yılın verilerine bakarak tercih listesi oluşturulması doğru olur.

Puan türlerine göre başarı sıraları aralığı değişiklik gösterdiğinden yapılacak tercihlerde öğrencinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için başarı sırası aralığının geniş tutulması gerekir.

2018 Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuz’undaki üniversite ve programlarla ilgili özel koşul maddeleri dikkatlice okunmalı, adaylar YÖK Atlasına “yokatlas.yok.gov.tr” adresinden ulaşabilirler” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yavuz’dan, tercih, yapacak, adaylara, uyarılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı