Haber Detayı
10 Mayıs 2018 - Perşembe 09:50 Bu haber 9193 kez okundu
 
Yabancı öğrenciler hayran kaldı
Erasmus projesi kapsamında, Manavgat Namık Karamancı Fen Lisesi’ne gelen yabancı öğretmen ve öğrenciler, okulda düzenlenen 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda öğrencilerin sergilediği projeleri hayranlıkla izledi. Bilişim teknolojilerinin ve araçlarının derslerde eğitim için etkin bir şekilde kullanılması amacıyla hazırlanan Erasmus projesini yürüttüklerini ifade eden Letonyalı öğretmen AgitaOzolina, proje kapsamında geldikleri Manavgat’ta, fen lisesi öğrencilerinin teknoloji ve bilime olan meraklarının kendilerini de heyecanlandırdığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Yabancı öğrenciler hayran kaldı

 

Erasmus projesi kapsamında, Manavgat Namık Karamancı Fen Lisesi’ne gelen yabancı öğretmen ve öğrenciler, okulda düzenlenen 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda öğrencilerin sergilediği projeleri hayranlıkla izledi. Bilişim teknolojilerinin ve araçlarının derslerde eğitim için etkin bir şekilde kullanılması amacıyla hazırlanan Erasmus projesini yürüttüklerini ifade eden Letonyalı öğretmen AgitaOzolina, proje kapsamında geldikleri Manavgat’ta, fen lisesi öğrencilerinin teknoloji ve bilime olan meraklarının kendilerini de heyecanlandırdığını söyledi.

Namık Karamancı Fen Lisesi 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve eşi Mehtap Yiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Servisçiler Odası Başkanı Mustafa Aydın, öğretmenler, öğrenciler ve davetlilerin katıldığı tören ile açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde okul müdürü Hasan Kökçü fuarın açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Dünyanın hızlı bir şekilde değiştiğini ve geliştiğini ifade eden müdür Kökçü, geçtiğimiz yıllarda kas gücünün en önemli aranan etken olduğunu ancak günümüzde kas gücünün yerini insan zekasının aldığını belirterek, “Teknolojinin henüz pratiğe dökülmemiş hali olan Bilim kavramının, üzerinde, ciddiyetle durulması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Öyle ki; günümüzde teknolojiye ayak uyduramayan ülkeler, bunu başaran ülkelerin tahakkümü altında kalmaya mahkumdur” diye konuştu.

Yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmelerin karşısında Namık Karamancı Fen Lisesi olarak bilim adamı yetiştirmeye önem verdiklerini ifade eden Kökçü, “Bu nedenle; Namık Karamancı Fen Lisesi olarak bizlerde; Matematik ve fen bilimleri alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmeyi, öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyan öğrencilerin çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlamayı, yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmeyi kendimize amaç edindik” diye konuştu.

Konuşmasında okulda düzenlenen 4006 TÜBİTAK Fuarı hakkında da bilgi veren Kökçü, “Fizik alanında 6, biyoloji alanında 8, kimya alanında 3, matematik alanında 3, robotik alanda 4 ve coğrafya alanında 1 olmak üzere, toplamda 25 proje yer almaktadır. Bu projeleri 132 öğrencimiz, 9 danışman öğretmenimizle birlikte 5 aylık yoğun bir çalışmanın sonucunda ortaya koymuşlardır.

Öğretmen ve öğrencilerimizin özverili ve gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralayacağını düşünüyorum. Bu fuarda çalışmalarını sergileyen çocuklarımızın, ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olacaklarından hiç şüphem yok. Her birinin birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkartacaklarını biliyorum” diye konuştu.

Namık Karamancı Fen Lisesi Müdürü Hasan Kökçü son olarak fuarın hazırlanmasına emeği geçenlere teşekkür ederek, “Proje çalışmalarında emeği geçen başta proje sorumlusu Fizik Öğretmenimiz Durdu Sarı, Müdür Yardımcımız Ahmet Kurtuluş Işık, Biyoloji Öğretmenlerimiz Filiz Sökmen ve Sacide Pala, Kimya Öğretmenlerimiz Nurettin Uysal, Elif Duman ve Nihal Yeşilkaya, Matematik Öğretmenimiz Mahber Şenol ve Coğrafya Öğretmenimiz Engin Yıldırımı, onlara destek olan öğretmenlerimizi, ayrıca hem derslerini hem de bu projeleri başarıyla yürüten öğrencilerimi canı gönülden tebrik ediyorum.

Ayrıca ülkemize ve Manavgat'ımıza böyle güzide bir okul kazandırarak, bu ortamın oluşmasına sebep olan Karamancı Ailesine de bu vesileyle teşekkür ederim” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve eşi Mehtap Yiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker ve MATSO Başkanı Ahmet Boztaş kırmızı kurdeleyi keserek fuarı açtılar.

Stantları teker teker gezen Kaymakam Yiğit, projeler hakkında sorumlu öğrencilerden bilgi alırken, öğrenciler de projelerinin uygulamalarını ve nasıl çalıştığını anlattı.

GÖZLERİNDEKİ PIRILTI GÖRMEYE DEĞER

Namık Karamancı Fen Lisesi’nin AB destekli Erasmus projesi olan ‘BIT, Bilişim Teknolojilerin ve Araçlarının Derslerde Eğitim İçin Kullanılmaları’ (ICT, İn Active Learning andTeaching-İnspiringChallenging, Terrific) projesi kapsamında Letonya, Polonya, Hollanda, Belçika, İtalya ve Portekiz’den gelen 13 öğretmen ve 28 öğrenci de 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarını gezerek stantlarda öğrencilerden projeler hakkında bilgi aldılar.

Proje konuları ile ilgili bir fuarın okulda açılmasının kendilerini de heyecanlandırdığını ifade eden Letonyalı öğretmen Agita Ozolina, “Bilişim ve teknolojinin kullanımını bu kadar rahat ve güzel bir şekilde uygulayan öğrencileri tebrik ediyoruz. Yaptıkları çalışmalar ve sunumları gerçekten başarılı ve bizim de proje olarak amacımızın bir neticesi. Özellikle öğrencilerin bu çalışmaları yaparken gözlerinde oluşan parlaklık ve heyecanları bizleri de heyecanlandırdı” diye konuştu.

Polonyalı öğretmen Natalia Pushko ise geçtiğimiz haftalarda kendi okullarında da benzer bir bilim fuarı düzenlediklerini, öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için bu tarz projelere katılımlarının çok yerinde olduğunu belirtti. Pushko, stantlar içerisinde özellikle geri dönüşüm malzemelerinden hazırlanan CNC yazıcıya hayran kaldığını belirterek, “Fuarda sergilenen projelerin hepsi birbirinden güzel ve değerli, çocukların bir şeyi yapma ve başarma adına harcadıkları emekleri takdir etmemek mümkün değil” dedi.

Letonyalı öğrenci Tom Andris Putnins, Erasmus kapsamında geldikleri Namık Karamancı Fen Lisesi’nde bilim fuarının açılmasının kendileri içinde bir şans olduğunu belirterek, farklı bakış açılarının kendilerine de katkı sunduğunu söyledi. Putnins, arkadaşları ile birlikte sağlıklı beslenme ve geri dönüşümün birlikte harmanlandığı keki beğendiklerini, ayrıca soyut olan matematiğin fizikselleştirildiği ‘Kareli defterlerin Matematik formülleriyle bağlantısı var mıdır?’ projesinden etkilendiklerini söyledi.

Namık Karamancı Fen Lisesi 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergilenen projeler ise şöyle:

Manavgat Nehrinin Denize döküldüğü Boğaz Mevkiinde kuş çeşitliliğinin gözlenmesi, Gerekliyse atma, Manavgat’ta ki endemik bitki türleri, Yenilebilir Gıda, Yatay Gen, Manavgat Irmağı ve Akdeniz’deki ekolojik dengeyi bozan etmenler, Kalsiyum, Kayaç ve Torak çeşitleri, Formüllerin çıkış hikayeleri, Ders materyali geliştirme, Kareli defterlerin Matematik formülleriyle bağlantısı var mıdır?, Güneş Enerjisinden yararlanma, Sağlıklı Beslenme Programı, Doğal temizlik malzemeleri, Çizgi izleyen robot, Yazıcı robot, Nabız Ölçen Robot, Engelden kaçan robot, Elektrikli uzaktan kumandalı araba, İlginç Deneyler, Piezzo Elektrik, DNA İzolasyonu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yabancı, öğrenciler, hayran, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı