Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 19:45 Bu haber 3134 kez okundu
 
VARROA parazitine karşı önleyici mücadele
Antalya, 2020'de Manavgat'lı arı yetiştiricilerinin de en önemli sorunlarından biri olan Varroa parazitine karşı toplu mücadele yapacak.
EKONOMİ Haberi
VARROA parazitine karşı önleyici mücadele

Varroa parazitine karşı erken ilkbahar mücadelesi 10 Şubata 2020 tarihine kadar yapılacak. Arı yetiştiriciliğinin en önemli sorunlarından biri olan, balarısı paraziti Varroa destructor; arı sağlığı, arı ürünleri üretimi ve bitkilerin polinasyonu üzerinde ciddi zararlar oluşturuyor. 
Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de büyük ekonomik kayıplara neden olan Varroaya karşı mücadelede başarılı olmak için Varroaya yönelik toplu bir mücadelenin yapılması zaman, emek ve ekonomik tasarruf sağlayacak.
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Tarım ve Orman bakanlığı tarafından 2020 yılında Varroa'ya karşı yapılacak toplu mücadele kapsamında Antalya İlinde erken ilkbahar ve geç sonbahar döneminde 20 günlük süre içinde Varroa parazitine karşı toplu mücadele yapılması, mücadelede Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmış ilaçların aynı etken madde kullanılarak 5 km'lik bir bölgede yer alan tüm arılıklarda eş zamanlı ve aynı etken madde kullanılması konusunda; ilimizde kışlatmanın yoğun olarak yapıldığı Alanya, Manavgat, Serik, Konyaaltı, Kepez, Kumluca, Finike ilçelerinde Antalya İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Serik-Manavgat Bal Üreticileri Birliği üyesi olan arıcılarımızla toplantılar yaptık. Kimyasal mücadele yöntemlerinin yanında daha ucuz ve daha etkili fiziksel ve biyolojik mücadele yöntemleri konusunda da bilgiler verdik. Arı Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tüm arıcılara ve ilimize kışlatma amacıyla gelen diğer illere kayıtlı gezginci arıcıların telefonlarına, erken ilkbahar mücadelesi 10 Şubata 2020 tarihine kadar yapılması konusunda bilgi mesajı gönderdik. İlimizde bulunan tüm arıcılar konu ile alakalı bilgi almak için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurabilirler” denildi.
Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: VARROA, parazitine, karşı, önleyici, mücadele,
Yorumlar
Haber Yazılımı