Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 13:43 Bu haber 37406 kez okundu
 
Vali Yazıcı, yılın Ahi’sine kaftanını giydirdi
Vali Ersin Yazıcı 33’üncü Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere ve Oda başkanlarını makamında ağırladı. Vali Yazıcı, esnafın toplumun bel kemiği olduğuna vurgu yaptı. Vali Yazıcı, yılın Ahi’si seçilen Ahmet Şat’a Ahilik Kaftanı’nı giydirdi.
KÜLTÜR Haberi
Vali Yazıcı, yılın Ahi’sine kaftanını giydirdi

Türklerde, kültürün önemine vurgu yaparak sözlerine başlayan Vali Ersin Yazıcı, “Türkler olarak insana olan sevgimiz, saygımız ahilik ve ticarette vücut buluyor. Ahilik çok güzel bir gelenek olmanın yanında, kendi kendini denetleyen, bir hata olursa da kendi içinde tedbirini alan bir teşkilattır. Bu da Türklerin insana olan sevgisi ve saygısından kaynaklanıyor” dedi.

Türkiye’de ticaret kültürünün, Ahilik diye tabir edilen iş ahlakından geldiğini ifade eden Vali Yazıcı, “Yazılı olmayan iş ahlakı, toplumsal ahlak, işinizle ilgili toplumun sizden beklediği kural ve kaidelerle yetişiyorsunuz. Ustanız da çok kıymetli, ondan öğrendiğinizi bir sonraki nesle aktarıyoruz. Her meslek gurubunun kendine has yazılı olmayan kuralları var. Anadolu’da bu kültür yaşamaya devam ediyor. Gelenekler ve görenekler milletimizin, devletimizin büyüklüğünün en büyük göstergesidir. Bu yüzden ahilikle ilgili tüm geleneksel yapıların devam etmesi gerekmektedir. Buruk bir şekilde kutladığımız ahilik haftamız kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, 59 yılı aşkın süredir lüppe ustası olarak çalışan 68 yaşında ki Ahmet Şat Yılın Ahisi, otomotiv ustası 20 yaşındaki Ali Çolakoğlu Yılın Kalfası, Yılın Çırağı ise 17 yaşında ki kuaför Ünal Dilsiz seçildi. Şat’a Ahilik Kaftanı Vali Yazıcı tarafından giydirildi. Törende 'Yılın Ahi Adayları'na plaket ve belgeleri Vali Yazıcı ve Adlıhan Dere tarafından takdim edildi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vali, Yazıcı,, yılın, Ahi’sine, kaftanını, giydirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı