Haber Detayı
13 Ağustos 2020 - Perşembe 13:24 Bu haber 2432 kez okundu
 
Vali Yazıcı'dan basınla tanışma toplantısı
Vali Ersin Yazıcı Antalya’da görev yapan yazılı ve görsel basın mensupları ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi.
GÜNDEM Haberi
Vali Yazıcı'dan basınla tanışma toplantısı

Vali Ersin Yazıcı, Antalya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Mevlüt Yeni, ulusal haber ajansları, yerel gazeteler, dergiler ve TV kanalları temsilcileriyle tanışmak için bir araya geldi. Antalya’ya bakış açısını ve projelerini paylaşan Vali Yazıcı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Turizm Sektörü Hareketlenmeye Başladı
Basın mensupları ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Vali Yazıcı “Antalya’nın bir turizm şehri olduğunu görerek ve dinleyerek teyit ettim. Şunu itiraf etmeliyim ki şehirde ki herkesin turizme bu kadar bağlı olduğunu tahmin etmiyordum. Çok ilgisiz görünen işletmelerin bile turizmi hücrelerine kadar hissettiklerini gördüm. İnşallah, alınan önelimler ile süreç daha iyiye doğru gidiyor” dedi.
Turist sayılarından koronavirüs vakalarına, eğitimden, yönetişim anlayışına kadar gündeme dair açıklamalarda bulunun Vali Yazıcı “Bugün 17 bin 571 turistin kente havalimanından giriş yaptı. Rusya'dan dün 22 bin misafir geldi. Tabi ki bu rakamlar geçen seneyle kıyaslandığında pek bir şey ifade etmiyor ama 10 Ağustos'ta ilk defa havayoluyla şehrimize gelen günlük yabancı misafir sayımız 34 bin 996 kişiye ulaştı. İnşallah Almanlar da gelecek ve turizm sektöründeki hareketlilik her sektörü harekete geçirecek." İfadelerini kullandı.
 
Dünyadaki Sayılı Güvenli Turizm Şehirlerinden Biriyiz
Basın mensuplarının Covid-19 salgını ile ilgili sorularına açıklık getiren Vali Yazıcı,  “Antalya’da 9 tane yoğun bakımda 5 tane entübe hastamız var. Uzun süredir bu rakamlar bir aşağı bir yukarı böyle devam ediyor. Ben geldiğimden bu yana yirmi sayısını görmedim. Yoğun bakım da ki hasta sayımız benim için bir kriter. Vefat sayısında ise 20 civarında. Şehri tehlikeye sokacak bir sayıda değiliz. Nüfusa orantılı da Antalya, en iyi ve güvenli şehirlerarasında yer almaktadır. Dünyada ki sayılı güvenli şehirlerden ve en güzel hizmeti veren turizm şehirlerinden biriyiz” diye konuştu.
 
Günlük Test Sayısını 15 Bine Çıkartacağız
Yurt dışından ülkemize gelen yabancı misafirler için oluşturulan test işlemlerinin arttırıldığına vurgu yapan Vali Yazıcı, “Yabancılardan ve şehrimize hava yolu ve kara yolu ile gelen ziyaretçilerden 48 saat öncesinden test isteniyor. Bu sistemler havaalanında kuruldu. Giden yolcuya bu test bilgisini veriyoruz. 24 bin kişiye bu test yapılmıştır. Son günlerde gelen misafir sayımız artınca test kapasitesini arttırmamız gerekti. Dört nokta da 3 bin 500 kişiye test yapabiliyorduk. Test yaptırma yoğunluğunun yaşanmaması için özel hastanelerimiz ile yaptığımız görüşmelerde günlük sayımızı 15 bine çıkartmayı hedefledik. Özel hastanelerimiz sağ olsun hızlı hareket ederek bu cihazı aldılar. Elimizde yeterimizce KİT'imiz de var. Havaalanında testi yapmaya devam edeceğiz ama biz otellere de süprüntü alma imkânı veriyoruz. Belli şartlarımız var. İster kendi sağlıkçısı, ister özel hastaneler ile anlaşılıp bu işin otellerinde yapılmasını istiyoruz. Otellerin kendi bünyelerinde izole ve karantina odaları oluşturma zorunluluğu var. Otellerde izole edilmiş alanlar hazırlandı. Bu vakalar otelin izole edilmiş odalarında takip edilmektedir. Eğer vakanın klinik anlamda hastanede yatması gerekiyorsa onları da hastanemize tedavisi için takibe alacağız” ifadelerini kullandı.
 
Hassasiyetimiz Var
İşletmelerde pandemi kurallarına uyulması konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiklerine değinen Vali Yazıcı, “Gece kulüpleri ve barlar açık değil. Kahve Bar şeklinde ruhsatı olan müesseseler açık. Başta Kaleiçi olmak üzere bu tarz işletmelerle ilgili yoğun denetimlerimiz de devam ediyor. Bayramdan iki hafta önce ve bayramdan sonra ses ile ilgili denetimlerimizi yoğun bir şekilde yaptık. Biz ilgili tüm kurumlarımızla düzenli bir şekilde iş yerlerini denetlemekteyiz. Özellikle pandemi kurallarının uyulması konusunda hassasiyetimiz var. Ceza kesilen işletmeler oldukça az. Son on gündür her yeri denetledik. Antalya da bilinçli bir esnaf kitlesi olduğunu gördüm. Buradan dünya ya da çağrıda bulunuyorum. Antalya güvenli ve önlemlerini almış bir şehir. Genel olarak restoranlar ve diğer işletmelerin salgın kurallarına uyduğunu kendi gözlerimle gördüm” şeklinde konuştu.
 
Şehrin Nabzını En İyi Tutan Kitle Esnaflardır
Vali Ersin Yazıcı, esnaf odaları ve kurumlar ile daima temas halinde olacağını sözlerine ekleyerek, “Esnaf odaları ve ticaret sanayi odaları ile bir araya geldim. İlçede ki berberden taksiciye, şehrin nabzını en iyi tutan kitlelerin esnaflar olduğunu biliyorum. Şehrin dertlerinin fotoğrafını çeken bu iş insanlarıdır. Onlarla sık sık bir araya gelerek nabız yoklayacağım. Bunu hep yaptım, Antalya'da da bunu yapmaya devam edeceğim. İnşallah Antalya’mızda uzun süre görev yapıp arkamızdan güzel sözler ve izler ile ayrılmak nasip olur. Tüm heyecanım ile gayret göstererek bu hissiyatı sağlamaya çalışacağım. Kendime bu konuda güveniyorum” diye konuştu.
 
Eğitimde Bir Yol Haritası Belirleyeceğiz
Yaşamı boyunca eğitimin en büyük önceliği olduğunu belirten Vali Yazıcı, Antalya’da da aynı şekilde duyarlılığım devam edecek. Uygulamalarımız ve projelerimiz olacak, modern yönetimi, kullanımı yönetimini sağlayıp ilgililerle bir araya gelip çalıştay ve seminerlerde tartışarak Antalya'da eğitim de bir yol haritası belirleyeceğiz. Toplumun bir parçası olan çocuklarımızın iyi ve en kaliteli eğitimi alması için büyük çaba göstereceğim. 200 kişilik bir çalıştayımız olacak okuma konusunda, okumaya takıntılı bir yöneticiyim. Okullarda Okuma saati mutlaka olacak bunu önemsiyorum. Bu bir ateşleyici unsur olarak çocuğumuza okuma alışkanlığını kazanmasını sağlayacağız. Gazipaşa’dan Kaş’a kadar tüm okullarda bunun gerçekleştirilmesini sağlayacağım” dedi.
 
Devletin Şefkat ve Merhametine İhtiyaç Duyan Herkesi Kucaklayacağız
Antalya’da yaşayan 2 buçuk milyon insanın sorumluluğunu üzerinde hissettiğine vurgu yapan Vali Yazıcı, “Meslek yaşantım boyunca yardıma muhtaç insanlara sahip çıkmak ilk önceliklerimden olmuştur. Devletin şefkat ve merhamete ihtiyacı olan herkesi kucaklayacağız. Bu kitleyle ilgilenmek zorundayım ve sorumluluklarımı biliyorum. Engelli ve muhtaç olan kitleye devletin şefkat ve merhameti göstermeye gayret edeceğim. İnanıyorum ki bu güzel şehir de güzel işlere imza atacağız. Basın dördüncü kuvvet vazgeçilmez kurumlarımızdan. Kul hakkı yemeden yapılan güzel vazife ülkemize de şehrimize de katkı koyacaktır. Üzerimde 2 buçuk milyonluk bir nüfusun sorumluluğu var. Hak ve hukuk konusunda duyarlılığım en hassas noktada olduğunu belirtmek isterim” dedi.
 
Okullar ve Düğünler Yakın Takipte
Okullarda alınacak önlemler konusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen şartlara uyulduğunu ve şartları sağlamayan okullarda ise ikili eğitim gibi başka seçeneklerin uygulayacağını açıklayan Vali Yazıcı, “Tüm okullar için çalışma yürütmekteyiz. Yapılması ve bulunması gereken kuralları inceliyoruz. Bu şartlara yaklaşamayan okullar için başka bir çözüm üreteceğiz. Ayrıca düğünlerde saat sınırlaması yaptık. Antalya’da ki düğünlerde polis ve jandarma düğün bitene kadar hazır bulunuyor. Düğünler baştan sona kadar takip edilmektedir” ifadelerini kullandı.
 
Antalya’da görev yaptığı süre boyunca modern yönetimin tüm teknik kurallarını uygulamaya dikkat edeceğini belirten Vali Yazıcı, Hep birlikte yetkilerle birlikte yönetişimi sağlayacağız. İnşallah Antalya’mızda uzun süre görev yapıp bu güzel şehre kalıcı izler bırakmak için, Antalya’dan ayrıldığımda arkamdan güzel sözler söylenmesi için tüm samimiyetimle ve heyecanımla gayret edeceğim” dedi.
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Vali, Yazıcı'dan, basınla, tanışma, toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı