Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 22:01 Bu haber 4872 kez okundu
 
Vali Karaloğlu’ndan hayırseverlere vefa çağrısı
Vali Münir Karaloğlu, Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmak üzere hazırlanan yardım kolilerini paketledi. Karaloğlu, hayırseverlerden ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere aynî yardım beklediklerini duyurdu.
GÜNDEM Haberi
Vali Karaloğlu’ndan hayırseverlere vefa çağrısı

ANFAŞ Fuar Merkezinde, Antalya Vefa Sosyal Destek Gruplarınca ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılacak koliler paketlendi. 2 bin 500’ünü Antalya Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın hazırladığı 5 binini de hayırsever Nergis Cömertoğlu’nun bağışladığı 7500 koli, içinde Vali Münir Karaloğlu tarafından imzalanan bir mektup ile vatandaşlara dağıtılacak. Yardım kolilerinin paketlenmesine yardım eden Vali Münir Karaloğlu, Vefa Sosyal Destek Grupları ve yardımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs ile Antalya’da topyekûn bir mücadele verdiklerini vurgulayan Vali Karaloğlu “Hepinizin bildiği gibi Dünyanın, Türkiye’nin ve Şehrimizin mücadele ettiği büyük bir Koronaviriüs pandemi Kovid-19 salgını var. Önce en büyük risk onlarda olduğu için 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirildi. Daha sonra 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı uygulandı. Vatandaşlarımızdan ricam bu yasaklara uysunlar.”  dedi.

Vefa Destek Gruplarımız Vatandaşımız İçin Sahada
19 ilçede vefa sosyal destek gruplarının aktif olarak vatandaşlara hizmet verdiğini belirten Vali Karaloğlu, “Biliyorsunuz 30 büyükşehir ve Zonguldak ilimiz olmak üzere kısıtlamalar getirildi.65 yas üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağından sonra içişleri bakanlığımızın genelgesi ile 81 ilimizde dolayısıyla Antalya’mızda Vefa sosyal Destek Grupları oluşturuldu. Bu Vefa Sosyal Destek Grupları evinden çıkamayan özellikle yalnız yasayan büyüklerimiz, kronik hastalığı olan vatandaşlarımızla ilgili onların ihtiyaçlarını evlerinde karşılamak, gidermek üzere faaliyete başladılar ve bugün 19 ilçemizde de Vefa Sosyal Destek Gruplarımız çalışmaya devam ediyor” şeklinde ifadeler kullandı.

38 Milyon TL Yardım
EİKP yardımlarının neredeyse tamamını vatandaşlara dağıttıklarını belirten Vali Karaloğlu, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi kapsamında Antalya’da 38 bin vatandaşımıza 1000’ er lira yardım dağıtıyoruz muhtemelen bugün ya da yarın tamamen dağıtımı bitirilirmiş olur. Vatandaşlarımızın elbette ki gıda yardımına ihtiyacı da var. İlçelerimizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçen hafta ilave kaynaklar aktarıldı. İlce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ilçelerimizde vatandaşların ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Bizim il merkezimizde de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız var. Bugünkü gıda yardımını il merkezindeki vakfımızdan 2500 paket olarak yaptırdık” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Hayırseverlere Yardım Çağrısı
Bu kampanyaya hayırsever vatandaşların da destek olduğunu belirten Karaloğlu, “ Bir hayırseverimiz, Nergis Cömertoğlu Hanımefendi de 5000 paket ile Antalya’da ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza dağıtmak üzere, kendisi valiliğimize bağışta bulundu. Kendisinin bağısını kabul ettik ve onun paketleriyle birlikte 7500 paket yardımı il ve ilce sosyal yardımlasma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Telefon İle Aramak Yeterli
İhtiyaç sahibi vatandaşların başvuru için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarını telefonla aramaları gerektiğine vurgu yapan Vali Karaloğlu, “Dün bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın da televizyonda talimatları oldu. İhtiyaç sahibi her bir vatandaşımızın sorunu giderilecek ve İl ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını vatandaşlarımız telefonla arayarak, burası çok önemli, hiç kimse vakıfların önüne gelmesin, telefon ile arayarak müracaat edecek. Telefon ile taleplerini iletecekler. İlce kaymakamlıklarımız ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız vatandaşımızın ihtiyacını gidermeye çalışacak. Bugünkü buradaki yardım kolilerimiz de bu şekilde vatandaşlarımıza ulaştırılacak” dedi.

Valilik Olarak Bağışları Kabul Etmeye Devam Edeceğiz
Vatandaşların aynî bağışlarını kabul etmeye devam edeceklerine de vurgu yapan Karaloğlu; “Biliyorsunuz nakdî bağışlarla ilgili Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasına da Antalya’dan çok ciddi destekler var. İş insanlarımız bu kampanyaya destek veriyorlar. Vatandaşlarımız da destek oluyorlar. Vatandaşlarımızdan, Antalya’daki ihtiyaç sahiplerine aynî yardımda bulunmak istiyorum diyen olursa valilik olarak bu bağışları kabul edeceğimizi de sizin aracılığınız ile ifade etmek isterim.

Kurallara Uyan Bütün Vatandaşlara Teşekkür Ederim
Açıklamalarında son olarak Antalyalı vatandaşlara teşekkürlerini sunan Karaloğlu, “Ben, Antalya’da bugüne kadar koronavirüs mücadelesi ile ilgili almış olduğumuz tedbirlere Antalyalı vatandaşlarımızın uyması noktasındaki titizliklerinden dolayı teşekkür ederim. Antalya’da şu anda da mücadelemiz devam ediyor. Kesinlikle gevşemek yok. Ne zaman ki “artık mücadele bitti insanımız sokağa çıkabilir” dediğimiz noktaya kadar vatandaşlarımız aynen konan kurallara uyması lazım. Eğer biraz gevşersek emin olun önünü alamayacağımız bir noktaya gelmiş oluruz böyle bir şey olsun istemiyoruz. Şu ana kadar Antalya’da bu mücadelemiz devam ediyor ve sonuna kadar bu mücadeleye aynı titizlikle aynı kararlılıkla devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Basın mensuplarına yaptığı açıklamaların ardından yardım kolilerine gıda malzemelerini yerleştiren Vali Karaloğlu, vatandaşlara evde kalmaları noktasında çağrıda bulunduğu bir mektubu da kolilere koydu.

Vali Münir Karaloğlu imzasıyla yardım kolilerinde yer alan mektup ise şöyle:

"Sevgili Antalyalılar;
Koronavirüs salgının tüm dünyayı etkisi altına aldığı şu zorlu süreçte Türkiye olarak topyekün bir mücadele veriyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere sayın bakanlarımız öncülüğünde tüm kamu kurumlarımızla ülkemizde bu virüs tehdidini bertaraf edebilmek için özveri ile görev başındayız.
Her zaman olduğu gibi bu süreçte de devlet millet el ele vererek hayırseverlerimizin de destekleriyle Biz Bize Yeteriz Türkiye’m diyoruz. Antalya’da bu süreci en dikkatli şekilde takip ediyor ve yönetiyoruz.
Bu virüsten dolayı, sadece yaşlılarımız değil, hepimiz risk altındayız. Sizlerin sağlıklı kalabilmesi ve bu virüs tehdidini bertaraf edebilmemiz için idarecilerimizden sağlık personellerimize, güvenlik güçlerimizden vefa sosyal destek gruplarımıza kadar tüm kamu birimlerimizle 7/24 işbirliği içerisinde görev başındayız.
Allah'ın izniyle, bu zor günler geride kalacak.  Bunun için, başta 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız olmak üzere, hep beraber dikkatli olmalıyız.  Siz kıymetli hemşehrilerimizden ricamız, zorunlu olmadıkça evinizden çıkmamanız.
Evde Kalın, Sağlıcakla Kalın."

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Vali, Karaloğlu’ndan, hayırseverlere, vefa, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı