Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 12:07 Bu haber 2196 kez okundu
 
Vali Karaloğlu, “Eğitim beka sorunumuz”
Gül-Salih Şenli İlkokulu ile Havva Bayaz Anaokulu’nun açılışını yapmak üzere Manavgat’a gelen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, eğitimin sadece devlet meselesi olarak görülmemesi gerektiğini, yerel yönetimler dahil toplumun her kesiminin meselesi olduğunu vurgulayarak, “Beka diyoruz ya beka sorunu, işte eğitimde istediğimiz noktaya gelemezsek gerçek beka sorunuyla o zaman karşılaşırız” dedi. Antalya’da öğrenci sayısının her yıl 20 bin arttığını vurgulayan Vali Karaloğlu, “Bütün okullarımızı tekli eğitime geçsek bile her sene en az 20 bin öğrenci için yeni dersliğe ihtiyacı var Antalya’nın” dedi.
EĞİTİM Haberi
Vali Karaloğlu, “Eğitim beka sorunumuz”

Dikmen Mahallesinde bulunan Gül-Salih Şenli İlkokulu ile Şelale Mahallesi’nde bulunan Havva Bayaz Anaokulu’nun açılışları Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun da katıldığı törenler ile yapıldı. Törenlere; Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Tekin Aktemur, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Alb. Sezai Özkurt, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, hayırsever İbrahim Şenli ve anne ile babası Gül ve Salih Şenli de katıldı.

Gül-Salih Şenli İlkokulunun açılış töreninde yaptığı konuşmada 09 Eylül’de açılan 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk haftasında hayırseverlerin yaptırdığı okulların açılışlarına katıldıklarını belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Çok iyi yetiştirmek, çok sağlam karakterli, milli ve manevi değerlerle teçhiz edilmiş bir nesil yetiştirip, ülkemizin geleceğini onlara emanet etmek istiyoruz” dedi. Eğitimin sadece devlet katkısı ile yapılmayacağını belirten Vali Karaloğlu, “Geçen hafta Korkuteli ilçemizdeydik perşembe günü. İki ayrı hayırseverimizin yaptırdığı 2 ayrı okulumuz açtık. Pazartesi günü İlköğretim Haftası münasebetiyle Kepez ilçemizde yine bir hayırseverimizin yaptırmış olduğu çok güzel bir imam hatip ortaokulunu açtık. Bugün burada 2 ayrı okul açacağız, yine ikisi de hayırseverlerimiz tarafından yapılmış okullar. Antalya Eğitime katkı veren hayırseverler bakımından çok şanslı bir il. Türkiye’de belki birinci belki de 2’ncidir, şuanda son icmalde kaçıncıyız bilmiyorum ama bizim gönlümüzde birinci Antalya. Son 15 yılda Antalyalı hayırseverlerimizin yapıp milli eğitime bağışladığı eğitim tesisi sayısı 237. Bu büyük bir rakamdır ve 500 milyon liranın üzerinde bunların parasal değeri vardır. Burada bugün açılışını yaptığımız Gül Salih Şenli İlkokulu ve oğulları İbrahim Şenli’nin nezdinde bütün hayırseverlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Geçen sene Antalya’daki öğrenci sayısının 444 bin olduğunu bu yıl bu rakamın 22 bin arttığını belirten Vali Karaloğlu, “Bu seneki öğrenci sayımız 466 bin, 22 bin öğrencimiz artmış.  Nüfus artışıyla veya göçle şehre gelen insanlar bakımından bizim 22 bin öğrencimize yeni dersliğe yeni okula ihtiyacımız var. Yani bütün her şeyimizi tamamlasak, bütün okullarımızı tekli eğitime geçsek bile her sene en az 20 bin öğrenci için yeni dersliğe ihtiyacı var Antalya’nın” dedi.

Eğitim meselesinin toplumun ortak derdi olması gerektiğine vurgu yapan Vali Karaloğlu, “Sadece devletim meselesi, sadece kaymakamın valinin meselesi olarak eğitim meselesini göremeyiz. Yediden yetmişe hepimizin ortak derdi ortak sorunu olmalı. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocukları, ülkenin geleceği, beka diyoruz ya beka sorunu, işte eğitimde istediğimiz noktaya gelemezsek gerçek beka sorunuyla o zaman karşılaşırız. Ama biz nesillerimizi sağlam karakterli, milli ve manevi değerlerle teçhiz edilmiş olarak yetiştirirsek, gelecekten kimsenin endişesi olmasın. Onun için eğitim yatırımlarımızı önemsiyoruz, hayırseverlerimizin desteğini önemsiyoruz.

Yeni eğitim öğretim yılımız başladı. Antalya’da 466 bin öğrencimiz ders başı yaptı. 33 bin 200 öğretmenimiz var. Yani 500 bin kişilik bir eğitim ordumuz var. Bir taraftan da halk eğitim var, belediyelerimizin açtığı kurslarımız var. Çok ciddi bir eğitim faaliyetimiz var. Antalya’yı eğitim noktasında Türkiye’nin en iyi illeri arasına getirebilmek için bütün arkadaşlarımız, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, milli eğitimde idarecilerimiz, öğretmenlerimi, velilerimiz hep beraber bu işin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Eğer biz eğitimde öğrenci öğretmen veli üçlüsünü tam olarak oturtamazsak başarılı olmamızda mümkün değil. Veliyi mutlaka eğitimin bir parçası haline getirmemiz lazım. Antalya’da veliler, anneler ve babaları eğitimle çok ilgili bu beni mutlu ediyor” diye konuştu.

Okullara talimat verildiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, “Başta rehber öğretmenlerimiz olmak üzere okul idarecilerimiz, sınıf öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin sadece okuldaki durumu ile ilgili değil, evlerinde de nasıl olduklarını gözlemlemelerini istiyoruz. Haftada olmazsa en az bir kere öğrencilerimiz evlerinde ziyaret edilerek, evde nasıl, ortamı nasıl bunların hepsinin birlikte değerlendirilerek ne yapılması gerekiyor onun planlanması gerekiyor” dedi.

Tören açılış konuşmalarının ardından sona ererken, Vali Karaloğlu hayırsever Şenli ailesi ile birlikte okulun kurdelesini kesti ve sınıfları gezdi. Sınıflarda öğrencilerle sohbet eden Vali Karaloğlu, öğrencilere süt içip içmediklerini sordu. Vali Karaloğlu, öğrencilere çeşitli hediyeler verdikten sonra açılışını yapmak üzere Havva Bayaz Anaokulu’na geçti.

ÖGER’Lİ VELİLER VALİ İLE GÖRÜŞTÜ

Gül-Salih Şenli İlkokulunun açılış törenine katılan Öger İlk ve Ortaokulu velileri, Vali Karaloğlu ile okul müdürü Saim Yiğen’in göreve geri getirilmesi için konuştu. Veliler adına bir öğrenci velisi, “Hiçbir soruşturma açılmadan bizim müdürümüzü görevden aldılar, biz çok üzüldük. Biz onun geriye gelmesi için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” derken, Vali Karaloğlu, “Arkadaşlar endişe etmeyin. Şunu da unutmayın. Biz okul müdürlerini kendi içerisinde bir devinim yapıyoruz Bir yerde çok uzun süre kalmakta eğitim açısından bakanlık çok uygun bulmuyor. Ama okul müdürünüzü seviyor olmanız bizim için önemli, eğitimle ilgileniyor olmanız bizim için daha önemli. Çocuklarınızın eğitimi için çıkıp buraya gelmeniz benim açımdan çok daha önemli. İsteklerinizi aldık biz onu değerlendiririz. Merak etmeyin” diye cevap verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Karaloğlu,, “Eğitim, beka, sorunumuz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı